Bilgi Bankası

Açık Kredi Nedir?

Ekonomik sıkıntı yaşayan veya acil paraya ihtiyacı olan insanların başkalarından borç istemesine rastlanır. Alacaklı ile borçlu arasında birtakım sorunlar gündeme gelebilir. Yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı ortaya çok daha büyük problemler çıkabilir. Bu noktada, yasalar sayesinde hem alacaklının hem de borçlunun hakları korunmuş olur.

Açık kredi; finans dünyasının en merak edilen kavramlarından birisidir. Borç paraya ihtiyacı olan bir tüketiciye tamamen kişisel imzasına güvenilerek açılan krediye açık kredi adı verilir.

Açık Kredinin Özellikleri Nelerdir?

Açık kredi ile herhangi bir bankadan alınan konut veya ihtiyaç kredisi arasında birtakım farklar vardır. İhtiyaç veya konut kredisinde tüketicinin malına ipotek konulabilir. Ayrıca, kefil istenebilir. Açık kredi ise daha farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, bu tür kredide herhangi bir imzanın eklenmesi söz konusu değildir. Ayrıca, kredi için teminat talep edilmez. Bir başka deyişle, kredi alan kişinin sahip olduğu tüm aktifi bir teminat olarak değerlendirilir.

Açık kredi; krediyi alan kişiden ziyade krediyi veren kurum adına risk içerir. Kredi alan kişi; borcunu ödemediği takdirde kendisine teminatsız olarak kredi veren bankanın garameye girmesine rastlanır. Bu durum; imza karşılığında verilen kredi için az çok bir teminatın var olduğunu ifade eder. Her isteyenin açık krediden faydalanması mümkün değildir. Her şeyden önce, kredi notu yüksek ve bankanın yıllardan bu yana çalıştığı müşterilere açık bir kredi olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, tamamen bankanın kontrolünde olan ortaklık veya kuruluşlara açılması da söz konusudur.

Açık kredilerin riskli olduğu aşikardır. Ancak, birtakım müşterilere bu kredinin kullandırılmasının bir amacı vardır. Bir başka deyişle, bankaların bu krediyi kullandırtmak adına dikkate aldığı birtakım kriterler bulunur. Her şeyden önce, borçlunun itibarına bakılır. Bunun yanı sıra, borçlunun toplumdaki konumu ve mesleği de önemli bir kriterdir. Ayrıca, müşterinin ahlakı, ticari bilinirliği ve mal varlığı; açık kredi kullandırılması noktasındaki en önemli hususlar arasında yer alır.

Hangi Durumlarda Açık Kredi Tercih Edilir?

Her tüketicinin finansman ihtiyacı bulunur. Bu noktada, finansman ihtiyaçlarının gün bazında değiştiği durumlarda açık krediden faydalanılır. Bu kredi türünde müşteriler krediyi istedikleri zaman çekebilirler. Ayrıca, yine kredinin tüm ödemesini istedikleri zaman yapma hakları da vardır. Ayrıca, faiz ve vergilerin dönem sonunda ödenmesi söz konusudur. Bankacılık sektöründe dönem çeyrek yıl olarak ifade edilir.

Açık kredi kullanan tüketici; bankaya karşı tüm mal varlığı ile sorumludur.

birevim

Tasarruf Finansman Şirketleri Hangileri?

Önceki Yazı

Alt Yapı Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

one × four =