Bilgi Bankası

Ankara Metro Durakları

Türkiye’nin başkenti Ankara’da nüfus oldukça ilerlemiş bir düzeydedir. Büyükşehir Belediyesi raylı sistem kurarak oluşan trafiği en aza indirmiştir. Ankara Türkiye’de bulunan en kalabalık şehirler arasındadır. İş merkezlerinin ve devlet dairelerinin fazla olması nedeniyle nüfus her geçen gün artmaktadır. Birçok ilçeye yakın olarak Ankara metro durakları bulunmaktadır. Yer altı üzerinden ulaşım sağlayan metro durakları ulaşımı aksatmadan, aksine büyük kolaylık sağlar. İş hanlarının çok fazla olduğu bu şehir de otobüs yerine metro kullanmak da daha mantıklı bir hareket. Duraklar da sadece birkaç saniye bekleyerek hızlı bir şekilde ulaşım sağlayan ulaşım araçlarından bir tanesidir.

Ankara Metro Hattı

Ankara metro durakları 4 adet metro hattı vardır. Ankaray adını alan ve Dikimevi-Aşti güzergahında devam eden raylı sistemdir. Batıkent-OSB, Törekent hattına açılan metro, Kızılay- Koru metro hattı bulunmaktadır. Yapımına devam eden Keçiören metrosu da halen devam etmektedir. Ankaray metrosu artan ulaşım talebini karşılamak amacıyla ilk açılan metro hattıdır. Kızılay Batıkent güzergahında bulunan metro hattı da gün geçtikçe atış gösteren nüfusa ulaşım amacıyla yardımcı olmak için açılmıştır. Ankaray hattı üzerinden aktarma yaparak da bu metroyu kullanabilirsiniz. 2002 yılında Kızılay- Koru metro çalışmalarına başlanmış ve yapımı kısa süre içerisinde tamamlanmıştır. Törekent metrosu, Batıkent ilçesinden başlayarak, OSB ilçesine kadar uzanan geniş bir ağa sahiptir.

Ankara Metro Saatleri

Ankara’da aktif olarak kullanılan metro ilk sefere sabah 06:00 da başlar. Minimum sefer aralığı 4 dakika da birdir. En son verdiği hizmet saati ise 00:00 ile 01:00 arasında değişiyor. Zaman zaman seferler de arıza olduğu zaman maksimum 15 dakika da bir olarak geçebilir.

Ankara Metro Haritası

Şehrin ana hatlarını kullanarak ulaşım sağlayan ve ilk ulaşım olan Ankaray metro hattı, toplamda 11 duraktan oluşur. Kızılay- Koru metro hattı, M2 adıyla bilinir. 2014 yılında hizmete girmiştir. Kızılay üzerinden başlayarak Necatibey, ODTÜ, Bilkent, Beytepe, Çayyolu üzerinden Koru’ya ulaşır. Kızılay Batıkent hattı, M1 adıyla geçer. Toplamda 12 adet metro durağı vardır. Ankaray metro hattını kullanacak olan yolcular, Kızılay metro durağından ücretsiz olarak Ankara metrosuna aktarma yapabilirler. Törekent metro hattı, 12 tane durağı bulunan metro hattının M1 metrosu ile aktarması vardır. Batıkent’ten başlayarak İstanbul yolu, Eryaman, Batı merkez üzerinden OSB Törekent istasyonuna ulaşmaktadır. Ankara metro durakları üzerinden geçen bütün güzergahları takip etmeniz de mümkün.

birevim

Aylık 500 TL Taksitle Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Önceki Yazı

2019 Banyo Modelleri ve Önerileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 Comments

  1. Ankara’da metronun 5 sene önceki halini görenler şimdi ki haliyle gurur duyuyorlardır. Bundan bir 5 sene sonra tüm Ankara’yı metroyla gezebileceğiz inşallah.

    1. Ankara metrosu gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir.

  2. Metro konusunda Ankara’da son zamanlarda çok fazla çalışma yapılmaya başlandı, yakında bir çok durak daha eklenecektir.

  3. Ankara’da metro duraklarının sayısının artması, gün geçtikçe vatandaşların şehir içi daha rahat ulaşımlarına katkı sağlıyor.

    1. Merhaba Muhammed Bey,
      Büyük şehirlerde metro durak sayısının artması sevindirici. Trafikte geçen zamanımızın azalarak hayat kalitemizin artmasına yol açıyor

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

one × 4 =