Bilgi Bankası

Antre Nedir?

Türk mimarisinde en az avlu kadar önemli bir yeri bulunan antre; Türkçe’ye giriş olarak çevrilir. Antrenin ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Herhangi bir evin giriş kapısının diğer odalara ve bölümlere dağılımının sağlandığı alana antre adı verilir.

Antre Neden Önemlidir?

Antre; bir evin giriş bölümü olarak ifade edilebilir. Bu yüzden, evin geneli hakkında en doğru bilgiyi verir. Eve gelen misafirlerin ev hakkında izlenim edinmesi noktasında önem taşır. Herhangi bir evi satın alanların veya kiralayanların antreye önem vermesi bu sebeptendir.

Antre Nasıl Düzenlenmelidir?

Bilhassa yeni bir eve taşınan insanların aklında antre düzenlemesinin nasıl olması gerektiğine dair sorular yer alır. Antre; her şeyden önce kullanışlı detaylara sahip olmalıdır. Buna ek olarak, antrenin tasarımı da önemlidir. Bir başka deyişle, evin giriş kısmının göze hitap etmesi gerekir. Türkiye’deki evlerde bulunan antrelerde genel olarak portmantolar vardır. Ancak, antre düzenlenmesi; kişinin tercihlerine göre de şekillenir. Bunun yanı sıra, son zamanların modası da göz önünde tutulmalıdır.

Ahşap; bilhassa son yıllarda neredeyse tüm yaşam alanlarında kendisine yer bulur. Bu noktada, antre dekorasyonunda ahşap ilk tercih olmalıdır. Bunun yanı sıra, sade ve pastel renklerin de antre dekorasyonu için uygun olduğu bilinir. Antre dekorasyonu; kişisel tercihlere göre şekillendiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz. Büyük boy aynalar ve dolaplar sayesinde tam da hayal edilen tasarıma sahip olunabilir.

Antrelerde pencere olmadığı bilinen bir detaydır. Bu yüzden, antre aydınlatması için ekstra özenli olunmalıdır. Bilhassa kalabalık aileler için hem kullanışlı hem de göze hitap eden tasarımlardan yana tercih yapılmalıdır. Antreler; yaşam alanları adına zannedilenden daha önemlidir. Çünkü, fazla eşyaları, kıyafetleri ve ayakkabıları saklaması mümkün olur. Bir başka deyişle, evin daha düzenli bir görünüm kazanmasına yardım eder. Bina girişleri de antre olduğu için bilhassa 2010 ve sonrasında tasarlanan yapılarda antre düzenlemesine özen gösterilmelidir.

Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Antre dekorasyonu sayesinde yaşam alanlarının havasını değiştirmek mümkün hale gelir. Bu noktada, ilk olarak, mekanda belirli bir düzen ve bütünlük sağlanmalıdır. Toplu bir şekilde durmayan kıyafet ve ayakkabılar sıkıntı yaratabilir. Antre içerisinde kullanışlı depolama çözümleri üretilmelidir. Buna ek olarak, her gün kullanılan eşyalar göz önünde bir yere saklanmalıdır. Bu noktada, sıfır veya ikinci el portmanto modelleri her antrede yer almalıdır. Kapaklı dolap modelleri; antre için en uygun eşyalar arasında bulunur.

birevim

Alt Yapı Nedir?

Önceki Yazı

Apartman Aidatı Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

14 − one =