Bilgi Bankası

Apartman Aidatı Nedir?

Şehirlerin nüfusunun artmasıyla beraber insanların konut ihtiyacı gündeme gelmiştir. Bu noktada, birden çok daireden oluşan, çok sayıda insanın bir arada yaşamasına izin veren apartmanlar ortaya çıkmıştır. Apartmanların yönetimi önemlidir. Çünkü, apartman ile ilgili birtakım ortak kararların alınması gerekebilir.

Apartmanda yaşayan herkesi ilgilendiren konulardan birisi de aidattır. Herhangi bir apartmanda bulunan tüm konut sahiplerinin apartmanın tüm ortak alanlarındaki bakım ve onarım masrafları başta olmak üzere kapıcı, bahçıvan ve güvenlik görevlisine ödemiş olduğu ücretlerin tamamına apartman aidatı adı verilir.

Apartman Aidatı Nasıl Belirlenir?

Apartman aidatı sabit değildir. Apartmanın giderleri dikkate alınarak hesaplanır. Ayrıca, her bir apartmanın aidatı farklı olabilir. Toplam masraflar hesaplanarak apartmandaki konut sahiplerine bölünür. Ayrıca, aidat paralarını apartmanda yaşayanların kurmuş olduğu bir dernek, kurum veya vakıf üyeleri toplayabilir. Bunun yanı sıra, aidat ücreti; birçok apartmanda apartman yöneticisi tarafından toplanmaktadır.

Apartman aidatının belirlenmesi noktasında önem taşıyan birtakım kriterler vardır. Bunlardan birisi de arsa payına göre aidattır. Bu noktada, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesine göre hareket edilir. Söz konusu kanunda apartman aidatı ile ilgili birtakım maddeler vardır. Buna göre, konut sahipleri; aşağıdaki giderleri kapsayan apartman aidatını ödemekle yükümlüdürler.

  • Kapıcı, bahçeci, kaloriferci ve bekçi giderleri
  • Apartmanın sigorta primleri
  • Apartmandaki her bir ortak bölgenin bakım, güçlendirme ve onarım giderleri
  • Yönetici aylığı

Konut sahipleri arasında herhangi bir anlaşma olmadığı takdirde her birisi yukarıdaki giderlerden ibaret olan apartman aidatını arsa payı oranında ödemekle mükelleftir. Bunun yanı sıra, bazı durumlarda, apartman aidatını ödeyecek olan kişi farklılık gösterebilir. Örneğin, bazı ev sahipleri; hazırlamış oldukları kira sözleşmelerinde evlerini kiralayacak kişilerin söz konusu apartman aidatını ödeyeceği yönünde bir madde barındırabilirler. Bir başka deyişle, apartman aidatının ödenmesi kiracıya devredilebilir.

Apartman Aidatı Ödenmezse Ne Olur?

Apartman aidatı; tıpkı apartman karar defteri gibi önemli bir husustur. Yasal bir önemi bulunur. Ödenmediği takdirde ortaya ciddi problemler çıkabilir. Hatta, icra takibine kadar uzanan bir süreç yaşanabilir. Bunun yanı sıra, aidatın eksik ödenmesi de ciddi bir sorun olarak dikkat çeker.

Gününde ödenmeyen veya eksik ödenen bir aidat için gecikilen günler üzerinden gecikme faizi uygulaması yapılır. Ancak, ödenen faiz miktarı; Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtilmiştir. Bu miktarın üzerinde bir faiz ödenmesi mümkün değildir. Ayrıca, söz konusu oranın yıldan yıla farklılık gösterdiğini de belirtmek gerekir.

Apartman aidatı; bilhassa ortak kullanım alanlarının çok olduğu sitelerde daha fazladır.

birevim

Antre Nedir?

Önceki Yazı

Apartman Yöneticiliği Kanunu Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

16 − sixteen =