Bilgi Bankası

Avlu Nedir?

Avlusu olan bir evde oturmak; birçok kişinin hayalidir. Bilhassa dizi ve filmlerde sıklıkla göze çarpan avlunun herkes tarafından merak edilen bir tanımı mevcuttur.

Avlu; yapıların önünde, arkasında, yanında veya genel olarak çevresinde bulunan ve bir yapının tamamlayıcısı olarak dikkat çeken bölümü ifade eder. Bunun yanı sıra, avlunun mimarlıkta atriyum olarak adlandırıldığını söylemek gerekir. Ayrıca, avluların iç avlu veya dış avlu olarak iki farklı alternatifi vardır.

Avlunun Özellikleri Nelerdir?

Avlunun üst kısmı açık olmakla beraber çevresi duvarla ve çitle çevrilidir. Bunun yanı sıra, birbirine bitişik halde bulunan ve kapalı bir bütün oluşturan yapı topluluğunun tam da ortasında yer alan üstü açık bir alan olarak farklı bir şekle bürünmesi de söz konusudur. Bir evde avlunun olması; o eve değer katan unsurlardan birisidir. Ancak, avluya yalnızca evlerde rastlanmaz. Evler kadar fabrikaların ve alışveriş merkezlerinin orta boşlukları da avlu olarak değerlendirilir. Ayrıca, bu tür alanlarda asansörler, merdivenler ve ana giriş kapılarının avluya açılması söz konusudur.

Türk Mimarisinde Avluların Özellikleri Nelerdir?

  • Türk mimarisinde avluların önemli bir yeri vardır. Bilhassa üstü açık olarak yer almalarına rastlanır.
  • Avlu; geleneksel Türk evlerinde de kendisine yer bulur. Dışarıdan eve giriş kapısının avluya açılmasıyla farklı bir tasarıma yer verilir.
  • Avluların dekore edilmesi son derece mühimdir. Bilhassa şadırvan ve süs havuzu sayesinde güzel bir avlu dekorasyonu gündeme gelebilir.
  • Avlular; Türk mimarisinin yanı sıra Türk geleneğinde de önemli bir yere sahiptir. Her şeyden önce, tüm aile avlularda bir araya gelir. Yemek yenilen, sohbet edilen, bayramlarda toplanılan bir alan olarak bilinen avlu; geleneksel Türk aile yapısının devamı adına nesilden nesle aktarılan bir bölümdür.

Avlu Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Avlu; doğal hayatın en önemli temsilcisidir. Bilhassa bahçelerde yaratılan avlular sayesinde insanlar doğal hayat içerisinde olmanın tadını çıkarırlar. Dekorasyon sayesinde avluların çok daha özel hale getirilmesi mümkündür.

  • Avlu dekorasyonunda güzel malzemelerden ve sandalyelerden faydalanılabilir. Buna ek olarak, avluda kullanılacak çiçekler de ortama güzellik katacaktır.
  • Avluda sakinleştirici renklere yer verilmelidir. Hafif renkler tavsiye edilir. Kişiye rahat bir ortam sunacak tema tercih edilmelidir. Donuk ve sıkıcı renkler geri planda olmalıdır.
  • Mobilya seçimi; avlu için tercih edilen renklerle uyumlu bir şekilde yapılmalıdır.
  • Avluda istikrarlı bir dekor tercih edilmelidir. Ayrıca, birbiriyle uyumlu, sade ama şık aksesuarlardan faydalanılmalıdır. Televizyon, bambu gibi modern dokunuşlar eklenmelidir.
birevim

Arsa Payı Nedir?

Önceki Yazı

Kat Maliki Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

nineteen − eighteen =