Bilgi Bankası

Avrupa Yakası Metro Durakları

Avrupa Yakası İstanbul’un en kalabalık yakasıdır. Gerek iş imkanı gerekse tarihi ve gezilecek yerleri bakımından da zengindir. Yaşamın ve iş hayatının oldukça fazla geliştiği bu şehir de her yıl nüfus artışı da yaşanmaktadır. Nüfus artışı beraberinde trafik yoğunluğunu da getirdiği için kullanılan otobüs gibi toplu taşıma araçları yeterli gelmeyerek metro ağları kurulmuştur. Hemen hemen her ilçeye yakın olsun diye Avrupa yakası metro durakları adınabirçok metro ağı yapılarak trafik biraz olsun azaltılması hedeflenmiştir. Metro ağları yer altından ulaşım sağladığı için trafiği etkileyen bir durumda olmaz. Hemen hemen birçok şehir de bulunan metro ağları insanların işe gelip gitmesi açısından da oldukça büyük fayda sağlamıştır.

Avrupa Yakası Metro Hattı

Avrupa yakası metro duraklarıolarak toplam 5 metro ağından oluşmaktadır. M1A Yenikapı- Atatürk Havalimanı metro hattı, M1B Yenikapı Kirazlı metro hattı, M2 Yenikapı- Hacıosman metro hattı, M3 Kirazlı- Olimpiyat-Başakşehir metro hattı, M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattı olmak üzere metro ağı vardır. Yenikapı- Atatürk Havalimanı metro hattı, İstanbul da bulunan ilk raylı sistemdir. Yenikapı’dan başlayarak Atatürk Havalimanına kadar ulaşan uzun bir hattı vardır. Yenikapı-Kirazlı metrosu otogara ayrılan bir hattır. Esenler ve Bağcılar üzerinden geçerek Kirazlı- Olimpiyat-Başakşehirmetro hattına bağlanır. Yenikapı- Hacıosmanmetro hattı, Yenikapı ve Hacıosman hattı üzerinde ilke hizmet veren metro hattıdır. Kirazlı- Olimpiyat-Başakşehirmetro hattı, 16 km uzunlukta olan 11 istasyonu bulunan metro hattıdır. M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattı, yolcuların Boğaziçi Üniversitesine ve Hisarüstü’ne ulaşımını sağlamaktadır. Tek tüp tünel olarak inşa edildiği için diğer metro hatlarından farklıdır.

Avrupa Yakası Metro Saatleri

Avrupa yakası metro durakları hemen hemen her durakla birkaç saniye bekleyerek ulaşıma devam eder. Metro’nun belli bir çalışma saatleri vardır. Sabah 06:00 da hizmet vermeye başlayan metro gece 23:59 da hizmete son vererek yolcu taşımayı bırakır.

Avrupa Yakası Metro Haritası

Yenikapı- Atatürk Havalimanı metro hattı, Yenibosna, Merter, Ulubatlı hattı üzerinden geçerek Yenikapıya ulaşır. Yenikapı Hacıosman ve Marmarayla da bağlantılı çalışır. Yenikapı Kiralı Hattında toplamda 13 istasyon bulunur. Tramvay hattına ve Kirazlı Olimpiyat metro hattına aktarma yapılabilir. Yenikapı Hacıosmanmetro hattı, toplamda 16 duraktan oluşur. Metrobüs hattına, Kabataş finükülere de aktarma yapma imkanı sunar. Kirazlı- Olimpiyat-Başakşehir metrosunda toplam 11 adet istasyon bulunur. 20 dakikalık sefer süresi vardır. M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattı toplamda 4 adet duraktan oluşan metro hattıdır.

birevim

Faizsiz İslami Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Önceki Yazı

Zilliyet Nedir, Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

two × four =