Bilgi Bankası

Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanmak istenmesinin birden çok sebebi vardır. Bir tüketici, satın almak istediği evin gerçekten de satış ilanındaki kişiye ait olup olmadığını öğrenmek için tapu bilgileri sorgulama işlemi yapabilir. Bunun yanı sıra, ev satış ilanında görülen ve satın alınmak istenen evin kime ait olduğunun öğrenilmesi için tapu bilgileri sorgulama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, başkasına ait tapu bilgilerinin nasıl sorgulanacağı, herkes tarafından bilinmez.

Başkasına Ait Tapu Bilgilerinin Sorgulanması Mümkün Müdür?

Başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır diye düşünenlere kötü haberi vermek gerekir. Farklı bir kişiye ait olan tapu sorgulama işlemlerinin tapu daireleri üzerinden yapılması mümkün değildir. Çünkü, tapu bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılması yasaktır. Bu konuda, tapu dairelerinin yönetmeliğe aykırı davranması mümkün olamaz. Tapu dairesindeki herhangi bir çalışandan başkasına ait tapu bilgilerini talep etmek, yasalara aykırı bir durumdur.

Bunun yanı sıra, başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır diye düşünenlerin önünde tek bir alternatif bulunmaktadır. Avukatların tapu bilgilerini inceleme yetkisi bulunmaktadır. Bu noktada, başkasına ait tapu bilgilerini sorgulamak isteyenlerin avukatlara başvuru yapması önerilmektedir. Ancak, avukatlara yapılacak bu başvurunun ücretli olduğunu hatırlatmak gerekir. Ücretin ödenmesiyle beraber avukattan başkasına ait tapu bilgilerinin öğrenilmesi mümkün olacaktır. Sonuç olarak, bu yöntem dışında hiçbir şekilde başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanması ve öğrenilmesi mümkün olamaz. Bu işlemi yapacağını iddia eden kişilerden ve kurumlardan uzak durulmalıdır. Çünkü, dolandırıcılık niyeti taşıyabilirler.

Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişinin kendisine ait tapu bilgilerini sorgulaması ise oldukça kolaydır. Bu noktada, mutlaka e-devletten hizmet alınmalıdır. E-devlet tapu bilgileri sayesinde tüketicinin kendi tapu bilgilerini sorgulaması mümkün olmaktadır. Tüketicinin bu işlem için öncelikli olarak e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapması gerekir. Ardından, kendi adına kayıtlı olan tüm taşınmazların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bölümünden görüntülenmesi söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, sisteme giriş yapılmasının ardından tapu bilgileri sorgulama kısmından da bu menüye ulaşmak mümkün olacaktır. Ayrıca, tüketicilerin kimlik belgeleriyle beraber tapu dairesini ziyaret ederek sorgulama yapması söz konusudur.

birevim

Emlak Brokerı Ne İş Yapar? Emlak Brokerın Özellikleri Nedir?

Önceki Yazı

TOKİ Adıyaman Projeleri ve Proje Bilgileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

10 Comments

 1. Avukatlar harici başkasına ait tapu bilgilerini görmemimizin bir yolu var mıdır?

  1. Merhaba Hasan Bey,
   Avukatların dışında başkasına ait tapu bilgilerini görebilme imkanı yoktur.

 2. Avukat bir tanıdığım var, yalnızca ev alış işlemi olacaksa önceden inceleme adına bu tapu bilgilerini sorguladıklarını söylemişti. Yoksa her merak edene yardımcı olmuyorlarmış 🙂

 3. Avukatlar bu işlem için ne kadar bir ücret talep ediyor?

  1. Merhaba Şeyma Hanım,
   Başkasına ait tapu bilgilerini sorgulamak için ücret ödemesi gerekmektedir. Bunun için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bu işlem herhangi bir ücret talep etmemektedir ama avukat bu konuyla ilgilenecek ise, yasal olarak tanınan ücreti isteme hakkı bulunmaktadır. Avukat bilgileri öğrenme ve bu işlemden ücret isteme hakkına yasal olarak sahiptir.

   1. Tapu müdürlüğünden gidip istediğimiz tc kimlik numarasına ait tapu bilgilerini öğrenme şansımız var mı?

    1. Merhaba İbrahim Bey,
     Şekilde bir başvuru ile tapu bilgilerine ulaşamamaktasınız.

 4. Başkasına ait tapu bilgilerini kadastro müdürlüğünden sorgulatabiliyor muyuz bir sınırımız var mı?

  1. Merhaba Enes Bey,
   Bu gibi durumlarda bir avukat aracılığı ile başvuru yapılmalıdır.

 5. Avukat aracılığıyla geçen gün bir tapu bilgilerini öğrendik, 150 TL bir ücret istediler bence makul bir ücret.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

five + 6 =