Bilgi Bankası

Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanmak istenmesinin birden çok sebebi vardır. Bir tüketici, satın almak istediği evin gerçekten de satış ilanındaki kişiye ait olup olmadığını öğrenmek için tapu bilgileri sorgulama işlemi yapabilir. Bunun yanı sıra, ev satış ilanında görülen ve satın alınmak istenen evin kime ait olduğunun öğrenilmesi için tapu bilgileri sorgulama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, başkasına ait tapu bilgilerinin nasıl sorgulanacağı, herkes tarafından bilinmez.

Başkasına Ait Tapu Bilgilerinin Sorgulanması Mümkün Müdür?

Başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır diye düşünenlere kötü haberi vermek gerekir. Farklı bir kişiye ait olan tapu sorgulama işlemlerinin tapu daireleri üzerinden yapılması mümkün değildir. Çünkü, tapu bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılması yasaktır. Bu konuda, tapu dairelerinin yönetmeliğe aykırı davranması mümkün olamaz. Tapu dairesindeki herhangi bir çalışandan başkasına ait tapu bilgilerini talep etmek, yasalara aykırı bir durumdur.

Bunun yanı sıra, başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır diye düşünenlerin önünde tek bir alternatif bulunmaktadır. Avukatların tapu bilgilerini inceleme yetkisi bulunmaktadır. Bu noktada, başkasına ait tapu bilgilerini sorgulamak isteyenlerin avukatlara başvuru yapması önerilmektedir. Ancak, avukatlara yapılacak bu başvurunun ücretli olduğunu hatırlatmak gerekir. Ücretin ödenmesiyle beraber avukattan başkasına ait tapu bilgilerinin öğrenilmesi mümkün olacaktır. Sonuç olarak, bu yöntem dışında hiçbir şekilde başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanması ve öğrenilmesi mümkün olamaz. Bu işlemi yapacağını iddia eden kişilerden ve kurumlardan uzak durulmalıdır. Çünkü, dolandırıcılık niyeti taşıyabilirler.

Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişinin kendisine ait tapu bilgilerini sorgulaması ise oldukça kolaydır. Bu noktada, mutlaka e-devletten hizmet alınmalıdır. E-devlet tapu bilgileri sayesinde tüketicinin kendi tapu bilgilerini sorgulaması mümkün olmaktadır. Tüketicinin bu işlem için öncelikli olarak e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapması gerekir. Ardından, kendi adına kayıtlı olan tüm taşınmazların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bölümünden görüntülenmesi söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, sisteme giriş yapılmasının ardından tapu bilgileri sorgulama kısmından da bu menüye ulaşmak mümkün olacaktır. Ayrıca, tüketicilerin kimlik belgeleriyle beraber tapu dairesini ziyaret ederek sorgulama yapması söz konusudur.

Emlak Brokerı Ne İş Yapar? Emlak Brokerın Özellikleri Nedir?

Önceki Yazı

TOKİ Adıyaman Projeleri ve Proje Bilgileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR