Faizsiz SistemlerGüncel Haberler

BDDK, 29 Tasarruf Finansman Şirketini Tasfiye Ediyor!

Tasarruf finansmanı modeli, katılımcılar arasında belirli bir düzen arayan tüm katılımcıların katkı sağladığı fonların bir araya getirilerek bir katılımcının konut veya motorlu taşıt alımının finanse edilmesi esasına dayanmaktadır. Bu şirketler, en yaygın olanı konut ve motorlu taşıtlar olmak üzere çeşitli varlıkları edinmeleri için katılımcılara faizsiz finansman sunmaktadır. Bu finansman modeli Türkiye’de son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş ve sektörde faaliyet gösteren firma sayısında artışa neden olmuştur.

13 Aralık 2021’de yürürlüğe giren 6361 sayılı kanuna uyum için BDDK, şirketlere 7 Nisan tarihine kadar süre vermişti. Bu süreç içerisinde intibak için 35 şirket başvuruda bulunmuştu.

Birevim Kredisiz Ev Alma Fırsatı Sunuyor Detaylar İçin Tıklayınız…

Bu şirketlerden 29’unun tavsiyesine karar verildi. 21’inin başvurusu kabul edilmedi ve 8’i iradi tasfiyeye dahil edildi. Bu şirketler hangileridir? Aşağıda size listeledik;

1-IKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
2-VİZYONEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş.
3- DOĞRUEVIM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.
4- FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.
5- BİRİKİMEVİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.
6- FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV ORGANİZASYON A.Ş.
7- YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
8- HH AYDIN YATIRIM HOLDING A.Ş.
9- İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
10- VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
11- İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.
12- İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş.
13- DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞAAT TAAHHÜT OTOMOTİV ORGANİZASYON SAN. TİC. A.Ş.
14- GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SAN VE TİC A.Ş.
15- DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş.
16- ÖNCEEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SAN. TİC. A.Ş.
17- MOREVIM TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV ENERJİ ORGANİZASYON VE PAZARLAMA TİCARET A.Ş.
18- HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE TİCARET A.Ş.
19- GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE ORGANİZASYON A.Ş.
20- BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON PAZ SAN VE TİC A.Ş. İLETİŞİM OTOMOTIV İLETİŞİM ORGANİZASYON
21- TASARRUF ORGANİZASYON VE GAYRİMENKUL PAZARLAMA A.Ş.

Kalan 6 şirket onaylandı, BDDK lisans verilmesi bekleniyor. Tavsiye edilecek şirketler içinse 1 Temmuz itibarı ile işlemleri durduruldu. Artık tavsiye için gerekli adımlar atılacaktır. Atanan yetkili kurul tarafından planlaması yapılacaktır.

Faizsiz Finansman Şirketi İçin 100 Milyon Asgari Sermaye Şartı

BDDK  8 Nisan’da yaptığı açıklamada, vatandaşlara uyarıda bulunmuş ve tasarruf finansmanı şirketlerine yapılan ödemelerin kamusal güvence altında olmadığını özellikle belirtmişti.

Kanunla, şirketlerin uyum için asgari 100 milyon liralık sermaye şartı kapsamında çözüm olarak bazı şirketler birleşme yoluna gitmiş ve bu şekilde başvurularını gerçekleştirmişlerdi.

Bu kapsamda faaliyet gösteren 35 şirkette başvuruda bulunmuştu. Gerekli şartları taşımadığı belirlenen şirketler, BDDK’nın bu kararının ardından tasfiye sürecine girdiler ve onay alarak geriye kalan 6 şirket şu şekildedir.

  • Birevim,
  • Eminevim,
  • Fuzul Ev,
  • Katılım evim,
  • İmece Yatırım,
  • Sinpaş Yapı Tasarruf Sandığı

Yasa ile devlet güvence sinde olan bu şirketler ile rahatlıkla faizsiz ev ve faizsiz araba edinme konusunda irtibata geçebilirsiniz.

Kalan Faizsiz Finansman Şirketleri Sadece 6 Tane

Yukarıda saydığımız bu şirketler ülke ekonomisine katkı sağlamaya ve vatandaşa faizsiz ev ve araba edindirme görevine tam hız devam edeceğe benziyor.

Birevim Genel Müdürü Sn. Mahir Orak intibak başvurusu onaylanan 6 şirket ile birlikte tasarruf finansman sektörüne güvenin artacağını söyledi.  Uzun yıllardır sektörde olan sn. Orak tespitlerine şu şekilde devam etti. Yaklaşık 5 yıl önce ayda 5-6 bin kişiye ulaşan bir sektör vardı.

Birevim sistemleri ile birlikte ayda ortalama 30 bin kişiye ulaşmaya başladı. Milli ekonomiye katkısı 3,2 milyar Türk lirasıdır. Yasanın getirdiği güvenle sektör ivme kazanacak ve hızla büyümeye devam edecektir.  Sektör bu yeni yasa ile birlikte 1 milyon tasarruf sahibine ulaşarak herkesin hayalindeki konut, taşıt veya iş yerine sahip olma hayalinin gerçekleşmesine vesile olacaktır.

Birevim olarak sahip oldukları güç ve yasal zeminle, vatandaşın geleneğinde olan tasarruf anlayışını yeni bir bakış açısıyla geleceğe taşıyacaklarını beyan etti.  2023 yılı sonunda 3 milyon kişiyi tasarruf finansıyla tanıştıracağını sözlerine ekledi.

birevim

TC Kimlik NO İle Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Önceki Yazı

Dask Uavt Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

one + 16 =