Faizsiz SistemlerGüncel Haberler

BDDK Tarafından Faizsiz Finans Firmalarına Lisanslama Çalışması

Günümüzün en popüler finansal çözümleri arasında faizsiz finans seçenekleri sağlayan firmalar bulunmaktadır. Birçok kişinin faizsiz ev ve araba almak adına tercih ettiği bu firmaların popülaritesinin her geçen gün artmasından dolayı farklı işlemlere maruz kaldıklarını ifade etmek gerekir. Bu noktada, harekete geçen BDDK ile Ticaret Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucunda faizsiz finans hizmeti sunan firmaların denetlenmesi yönünde karar alınmıştır. BDDK’ın tam bağımsız bir denetim firmasıyla anlaşması sayesinde faizsiz finans hizmeti sağlayan firmalar ziyaret edilerek denetlenecektir.

birevim faizsiz ev

Faizsiz Finans Hizmeti Sunan Firmalar Neden Denetleniyor?

Faizsiz finans hizmeti sunan firmaların denetlenmesi önemlidir. Bu tür firmaların kamu güvenliğinin sağlanması noktasında kesinlikle denetlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, her finansal işlemde olduğu gibi finansal risklerin tedbirlerinin alınması noktasında bu firmaların denetlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı, 2020 yılının başlamasıyla beraber faizsiz finans hizmeti sunan firmaların denetim sürecinin hızlandığını ifade edebiliriz. Bilhassa yapılan çalışmalar ve lisanslama modelinin zorunlu olması noktasında bu denetim çalışmalarının işe yarayacağını ifade etmek gerekir.

Firmaların denetim işlemlerini gerçekleştiren bağımsız denetim firmasının denetim işlemlerini tamamlamasının ardından BDDK’ya rapor sunması söz konusu olacaktır. Bu raporda, lisanslama çalışmalarının hangi çerçeveler içerisinde olacağı ve tebliğ edileceği belirtilmektedir. Sonuç olarak, tüm denetim çalışmalarının bu firmalardan hizmet alan tüketicilerinin memnuniyetinin sağlanması noktasında önem taşıdığını söylemek gerekir.

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman modeli; herkesin bildiği gibi tüm Türkiye’de uygulanmaktadır. Bu tür firmaların hem bireysel hem de toplumsal faydaları vardır. Bilhassa alt ve orta gelir grubunda bulunan ailelerin faize bulaşmadan ve peşinat ödemeden ev sahibi olmalarını mümkün kılmaktadır. Binlerce insanın kısa sürede erken teslim avantajlarıyla ev ve araba sahibi olup hayallerine kavuşmasını sağlayan faizsiz finansman modelinin istihdam yaratma konusunda da etkili olduğunu vurgulamak gerekir.

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman modelini uygulayan firmaların Türkiye’deki şube sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda, hem bu şubelerde çalışacak elemana hem de firmaya doğrudan destek verebilecek yönetici adaylarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada, nitelikli eleman açığını kapatmaya çalışan firmaların geleceğin liderleri veya girişimcilik projesi adı altında yönetici adayı seçtikleri bilinmektedir. Bu yönetici adaylarının belirli bir eğitimin ardından sertifikalarını aldığı ve bu firmalarda çalışmaya başladıkları aşikardır. Bu noktada, tasarrufa dayalı faizsiz finansman şirketlerinin bilhassa iş bulmakta zorlanan üniversiteli gençler için önemli bir iş kapısı olduğunu söylemek gerekir.

Bu tür firmaların sayısının artmasına paralel olarak onları denetleyecek kurumlara duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bu bağlamda, denetim firmalarının denetim ve araştırmalarını tamamlamalarıyla beraber lisanslama koşulları için gerekli çalışmaların da hızlı bir şekilde tamamlanacağını söylemek gerekir. Bu noktada, lisanslama için gerekli şartlar; BDDK tarafından kısa süre içerisinde paylaşılacaktır. Denetim firmalarının varlığı bu firmalara duyulan güveni arttıran bir gelişme olacaktır.

birevim

Faizsiz Bankacılık Faaliyeti Yapacak Kalkınma ve Yatırım Bankası Kuruldu!

Önceki Yazı

Birevim 2020’yi Tasarruf Seferberliği Yılı İlan Etti!

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

19 + 10 =