Kredi Haberleri

Bir Eve Ne Kadar Kredi Çıkar?

Beklediğiniz an yaklaşıyor: hayalinizdeki evle aranızda sadece bir ipotek ve en uygun banka seçimi var. Ancak krediye başvurmadan önce en doğru adımı attığınızdan emin olmak istiyorsanız, bankadan talep edebileceğiniz maksimum tutarı öğrenmek ve maaşınıza göre konut kredisi ödemesini hesaplamak için kolay bir rehber bulacaksınız.

Bir ev satın almaya karar verdiğinizde, talep edilebilecek maksimum kredi tutarı nedir? Genç çiftler gibi ev almak isteyip de kenarda büyük sermayesi olmayanlar, ipotek başvurusu yapmadan önce bu soruyu sıklıkla kendilerine soruyorlar. Ne kadar ipotek isteyebilirim? Sizin de karşı karşıya olduğunuz bir şüphe varsa, okumaya devam edin ve öğreneceksiniz!

Genellikle ilk evin satın alınması için gerekli olan ipotek kredisi için, finanse edilebilecek maksimum tutar, mülkün piyasa değerinin %80’idir. Kredinin değere %80’i (kredi tutarı ile mülkün değeri arasındaki oran) aslında ülkemizde Bankası’nın direktiflerine göre kredi kuruluşunun alabileceği maksimum kredi tutarıdır. Ancak istisnai durumlar bankanız ile ilişkileriniz ve geçmişiniz ile ilgili olarak gelişecektir.

Nasıl Daha Fazla Kredi Alabilirim?

Daha yüksek bir yüzde elde etmek için nasıl devam edilir? Bir ipotek kredisi için fiilen verilen azami miktar esas olarak üç değişkene bağlıdır:

  1. borçlunun geri ödeme kapasitesi;
  2. ipotek altına alınan mülkün değeri;
  3. Borçlu tarafından sağlanan herhangi bir ek garanti.

Güvenilirliğimi Bankaya Nasıl kanıtlayacağım?

Borçlunun kredi taksitini zaman içinde geri ödemesini sürdürmeye yönelik etkin olasılığını tanımladığı için, geri ödeme kabiliyeti kesinlikle en önemli parametredir. Bu yeteneği değerlendirmek için banka, borçluya gelir ve kredi geçmişi temelinde hesaplanan bir kredi puanı verir.

Gelirin hesaplanması, taksitin borçlunun bütçesine ne kadar ağırlık vereceğini belirlemeye yarar. Genellikle, taksit-gelir oranı %30 sınırını aşamaz.

Merkezi Kredi Kaydı gibi kaynaklar tarafından tespit edilen kredi geçmişi, bunun yerine başka kredilerin olup olmadığını ve geçmişte kredi başvurusunda bulunan kişinin kötü veya iflas etmiş krediler için rapor edilip edilmediğini anlamak için kullanılır. İpotek altına konulan mülkün değeri, kredinin değere dönüştürülmesine hizmet eder. Bu değer, tefecilik ve emlak piyasasındaki değişiklikler nedeniyle oluşabilecek değer düşüklüğü riski de dikkate alınarak, bankanın kendisi tarafından yapılan bir değerleme ile belirlenir. Bu nedenle, ipotek edilecek mülkün değerinin yüzdesi satın alma fiyatı ile örtüşmeyebileceğinden, ekspertiz değerine dayanması gerektiğinden, alınabilir kredi tutarının ne olduğunu merak edenler açısından ekspertiz belirleyici bir işlemdir. .

Ücretsiz Çevrimiçi Kredi Hesaplama

En iyi ipotek tekliflerini keşfetmeniz ve ÜCRETSİZ çevrimiçi hizmet taksiti hesaplayabileceğiniz siteler var. Görüldüğü gibi kredi ile alınabilecek maksimum kredi tutarı genellikle satın alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’i kadar olmakla birlikte bazı teminatların varlığında talep %100’e kadar çıkabilmektedir. .

 

birevim

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

Önceki Yazı

Kullanışlı Ev Dekorasyon Hediyeleri Nelerdir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × three =