Faizsiz Sistemler

Birikim Yaparak Hedeflerimize Ulaşabilir Miyiz?

Yüksek faiz oranları sebebi ile ev ya da araba alırken veya herhangi bir ihtiyacınızda kredi kullanmak makul bir seçenek olmaktan uzaklaştı. Örneğin on yıllık vade ile 300 bin TL kredi kullanıp bir ev aldığınızda geri ödeyeceğiniz miktar 700 bin TL’ye yaklaşıyor. Bu da aldığınız evden daha fazlasını kredinin faizine ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Bir ürün veya hizmeti almak için harcadığımız parayı o miktarı kazanmak için harcadığımız zamanı düşünerek hesaplamalıyız. Yine aynı örnek üzerinden, 300 bin TL’ye alacağınız bir ev için beş yıl çalışmanız gerekiyorsa bu süreden daha fazla faizi için çalışmanız gerekiyor. Ev, araba ya da alacağınız herhangi bir ürün, hizmet; ömrümüzün önemli bir parçasını bizden alıyor. Bunu kredi ile aldığımızda ise ödeyeceğimiz faiz daha fazla zamanımızı bizden alıyor. İnsanlar hayati ihtiyaçlarını karşılamak için de çok daha fazla çalışmak zorunda kalıyor.

birevim faizsiz ev

TASARRUF YAPARAK EV ALABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Tasarruf Ekonomisi

Pek çok insan, ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli nakit paraya sahip olmadığından kredi kullanmak durumunda kalıyor. Yani bu ihtiyaç için bir başkası, muhtemelen banka veya farklı bir finans kuruluşu tarafından finanse ediliyor. Günümüz ekonomik koşullarında aşırı derecede yüksek olan faiz oranları ise bu yöntemi sorgulamamıza sebep oluyor. Peki yüksek oranlarda faiz ile verdiği parayı geri alan banka ve finans kuruluşlarına gerek kalmadan alışılmışın dışına çıkarak ev ya da araba almak, ihtiyacımızı karşılamak, yani yeni bir ekonomik model yaratmak mümkün mü? Tüm dünyada yine faiz oranlarının yüksekliği ile son yıllarda ortaya çıkan ülkemizde de özellikle son dönemde daha fazla insanın başvurduğu yeni bir modelden bahsedilebilir; Tasarruf Ekonomisi.

Aslında bu modelin ortaya çıkış sebebi ekonomideki sallantı gibi görünse de birlikte hareket ederek faydanın ortak dağılımı mantığı gayet makul bir seçenek olarak görünüyor. İnsanlar beraber yaptıkları tasarruflar sayesinde aslında çok büyük masraflardan kurtuluyor ve hayatının önemli bir bölümünü bu gereksiz masraflar için çalışarak geçirmek zorunda kalmıyor. Tasarruf ekonomisi için yapılması gereken başlıca şeyler var ve bunlar aslında kendinizi hiç de zorlamadan yapabileceğiniz basit gündelik şeyler. İşe kişisel bir finans planı oluşturarak ve bütçe planı yaparak başlayın. Kredi kartı kullanımına dikkat etmek, tasarruf modelinin en önemli noktalarından. Birikim yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor, küçük miktarlarla başladığınız birikimlerin birkaç ay gibi kısa sürelerde büyük rakamlara ulaştığını göreceksiniz. Tabii bunların hepsi için de giderlerinizi planlayarak azaltmanız gerekiyor.

birevim

Emlak Konut GYO Konut Projeleri ve Kampanyaları

Önceki Yazı

Önce Tasarruf – Önce Evim

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

14 − two =