Faizsiz Sistemler

Birikimevim’den Kentsel Dönüşüme Çözüm

İnsanların faizsiz, peşinatsız, vade farksız ve ek masrafsız ev sahibi olmasını sağlayan Birikimevim; bununla yetinmeyerek kentsel dönüşüm projelerine de destek vermektedir. Türkiye’de birçok binanın oturulmaya müsait olmadığı bilinmektedir. Bu noktada, oturması riskli binaların tespit edilmesi ve kentsel dönüşüm projesi kapsamında değerlendirilmesi söz konusu olmaktadır. Yıllardan bu yana sayısız insanın ev sahibi olmasını sağlayan Birikimevim; kentsel dönüşüm konusunda da birçok kişiyi sevindirecek bir gelişmeye imza atmıştır.

Ev sahipleri ve müteahhitler; Birikimevim’e başvuru yaparak kentsel dönüşüm konusunun çözülmesini sağlayabilirler. Bu noktada, Birikimevim; ortalama bir evin dönüşüm bedeli için ev sahibine 2000-4000 TL arasında bir bedelle sisteme kayıt olma şansını sunmaktadır. Birikimevim sayesinde tüketicilerin cebinden toplu miktarda para çıkmasının önüne geçilmektedir. Buna ek olarak, hem evini yenilemek isteyen hem de kentsel dönüşüme dahil olan yapılar için söz konusu olan bu uygulamanın Türkiye için bir ilk olduğunu dile getirmek gerekir.

Birikimevim Neler Vaat Ediyor?

Türkiye’de 6.7 milyon binanın riskli statüde bulunduğu ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra, 1.5 milyon konutun acilen kentsel dönüşüme alınması gerekmektedir. 2020 yılının başında meydana gelen Elazığ depreminde olduğu gibi Türkiye’nin depremlere her an hazır olması şarttır. Depreme hazır olmak için öncelikli olarak binaların daha sağlam hale getirilmesi gerekmektedir. Bu noktada, deprem gerçeğinin farkında olarak hareket eden Birikimevim sayesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında evini sağlamlaştırmak isteyen tüketicilerin işi kolaylaşmaktadır.

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemini Türkiye’de başarıyla uygulayan Birikimevim; kentsel dönüşüm konusunda da olumlu şeyler vaat etmektedir. Bu konu hakkında konuşan Birikimevim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli; Telli Grup’un son otuz yılda birçok dönüşüm projesine imza attığını ifade etmiştir. Bu bağlamda, aynı projelerin şimdi de Birikimevim için uygulamaya konacağı dile getirilmiştir.

Birikimevim’de kentsel dönüşüm için belirli bir yol izlenmektedir. Her bir daire için vatandaşın yaklaşık 150 bin TL’ye ihtiyacı bulunmaktadır. Birikimevim; vatandaşların 2000,3000,4000 TL gibi rakamlar ödeyerek sisteme dahil olmasını mümkün kılmaktadır. Sisteme ödeme yaparak birikim oluşturan vatandaşların istedikleri müteahhitle anlaşma sağlama hakkı bulunmaktadır. Birikimevim; vatandaşın sistemdeki birikimini anlaşma yaptığı müteahhite fonlama yapmaktadır. Vatandaşın Birikimevim’deki ödeme süreci ise belirli bir düzen çerçevesinde olmaktadır. Ortalama 50-60 ay gibi bir süreçte söz konusu ödemelerin tamamlandığını söylemek gerekir.

Osman Telli; Birikimevim’in bu süreçte önemli bir işlevinin olduğundan bahsetmektedir. Vatandaşın sistemde birikim yapmasının bir yıl sonrasında müteahhite başlaması için haber verilmektedir. Evlerin yapım aşaması ise 12-18 ay sürmektedir. Sonuç olarak, vatandaşların evlerine girip oturması ise 24-30 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Birikimevim; ödeme sürecini ise maksimum 60 aya yayarak çok uygun taksitlerle vatandaşların kentsel dönüşüm projelerini tamamlamasına katkıda bulunmaktadır. Osman Telli; Birikimevim’in kentsel dönüşüm sürecine inovatif bir bakış açısıyla yaklaştığını söylemektedir.

Yılda 4 Bin Aileyi Ev ve Otomobil Sahibi Yaptı!

Önceki Yazı

Eminevim 2020’de 500 Kişilik Yeni İstihdam Sağlayacak!

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR