Güncel Haberler

Corona Virüs Sonrası Gayrimenkul Fiyatları Ne Olacak?

Corona Virüs salgını pandemi olarak açıklandığı andan itibaren birçok sektör neredeyse durma noktasına geldi. İnsanların öncelikleri değişti ve önemli olmayan birçok detay geri plana atılmış durumda. Durumun ne zaman düzeleceği hakkında ortada birçok varsayım olsa da net bir tarih verilmesi şuan için mümkün görülmüyor.

birevim faizsiz ev

Birçok ülke sınırlarını kapatmış, hatta şehirler arası geçişlere dahi izin verilmiyor. Bu durum birçok sektörü etkilerken en başta etkilenenlerden birisi de inşaat sektörü olarak dikkat çekiyor. Satış rakamlarının Nisan ayında dip yapması bekleniyor. Ancak virüs devam ederken veya virüsten sonra fiyatların ne olacağı merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor.

Konut Fiyatları Yükselecek mi?

Corona Virüs döneminde inşaat sektörü faaliyetlerine devam etse de üretim hızında ciddi bir düşüş yaşandığı gözlerden kaçmıyor. Bu da hali hazırda biriken stokların hızlı bir şekilde erimesine neden olacağı anlamını taşıyor. Tabi bu durum beraberinde virüs döneminin atlatılmasının ardından ciddi bir artış yaşanması anlamını da beraberinde getiriyor.

Çünkü insanlar bu sıkıntılı dönemi atlattıktan sonra yatırımlarına en güvenilir yerlerden birisi olarak gösterilen, kriz döneminde dahi değer artış ivmesini kaybetmeyen konut sektörüne yönelme olacağı anlamını taşıyor. Bu da beraberinde 2020’in ikinci yarısında konut fiyatlarında artış olacağını görmemizi sağlıyor.

Yabancı Müşteri Talebinde Artış Yaşanması Bekleniyor

Ülkemiz de uzun süredir yabancıların gayrimenkul alımlarında ciddi artışlar yaşanıyor. 2020 yılının ilk üç ayında bu artışın net bir şekilde yükseldiği görülüyor. Bunda virüs etkisinin ülkemize geç girmesinin de etkisi olduğu söylenebilir.

Nisan ve Mayıs ayında bu durumda ciddi azalışlar yaşanacağını tahmin etmek zor olmayacak. Ancak ilerleyen süreçte yani virüs sonrası dönemde yabancıların konutlara olan talebinin artacağı söyleniyor. Özellikle Arap dünyasında ülkemizde ki gayrimenkul yatırımlarına ciddi taleplerin olacağı tahmin ediliyor. Talepler yükseliş eğrisine tekrar kavuşacağı tahmin edilirken dünyanın diğer ülkelerinin seviyesine gelmesinin daha uzun zaman alacağı tahmin ediliyor. Bu sayede satılan konutların ülkemize döviz girdisi olarak fayda sağlayacağı ve cari açığın kapanmasında ciddi oranda bir yardım sağlayacağı vurgusu yapılıyor.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak İçin En Doğru Zaman Aralığı

Corona Virüs salgını Nisan ayı itibariyle Avrupa ve Amerika kıtalarının tamamını etkisi altına almış durumda, ülkeler salgınla baş edebilmek ve kontrol altında tutabilmek için ciddi bir mücadele veriyor. Bu salgının bir şekilde biteceği tahmin ediliyor ancak bunun tam olarak ne zaman sonlanacağı noktasında hiçbir yer net bir tarih veremiyor.

İyimser tahminlere göre 2020 yılı sonu itibariyle salgın bitmese dahi kontrol altına alınacağı söyleniyor. Bu noktanın tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe ilerleyeceği aralık olacağı söylenebilir. Gayrimenkul fiyat artışlarını yakalamak ve doğru zamanda yatırım yapmak için bu aralık tavsiye edilirken, gene de yetkili ağızlardan gelecek açıklamaları yakından takip edilmesinin vurgusu yapılıyor.

birevim

Corona Virüs Kira Sözleşmelerini Nasıl Etkileyecek?

Önceki Yazı

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

6 + 2 =