Bilgi Bankası

Demirin Tonu Kaç Para? Güncel İnşaat Demir Fiyatları Kasım 2021

Fiyatı en çok merak edilen madenlerin başında tahmin edebileceğiniz üzere demir geliyor. Birçok kişinin yüksek demir fiyatlarından şikayetçi olduğunu söyleyebiliriz.

Demir Fiyatları Hangi Faktörlerden Etkilenir?

Demir fiyatı ile ilgili olarak net yorumlar yapmak mümkün değildir. Çünkü, demir fiyatı da tıpkı altın, Euro veya Amerikan doları gibi değişkenlik gösterir. Bir başka deyişle, demir fiyatını etkileyen birden çok faktör bulunur. Hatta, demir fiyatının neredeyse her gün öngörülemez düşüşler ve çıkışlar yaşadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden, tüketicilerin demir borsasına temkinli bir şekilde yaklaşması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, demir fiyatı; demirin cinsine göre de değişebilir.

1 ton demir fiyatını birçok kişi merak eder. Bu noktada, güncel tarih itibariyle, 1 ton demirin 12.050 TL olarak satışa sunulduğunu ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, inşaat demirinin Amerikan doları cinsinden değeri 760 Amerikan doları artı KDV’dir. Ancak, inşaat demirinin fiyatını etkileyen birden çok husus vardır. Her şeyden önce, satın alınacak demirin türünün belirleyici olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, demirin hangi şehirden satın alındığı da fiyatlar üzerinde etkili olur. Demir fiyatlarını etkileyen hususlar birden fazladır. Hammaddeye yakınlık, nakliyat fiyatı ve hava şartları da fiyatlar üzerinde belirleyicidir.

Demir fiyatları; bilhassa dövizden dolayı değişkenlik gösterir. Bir başka deyişle, Euro ve Amerikan dolarının Türk lirası karşısında değer kazanması; aynı zamanda demir fiyatlarının da artmasına neden olur. Buna ek olarak, enflasyon oranlarının da demir fiyatlarının artmasına sebep olduğu aşikardır. Demir; birçok sektör adına hayati önem taşır. Bilhassa ihracat yapan firmalara gelen gümrük vergisi uygulamalarından mütevellit demir fiyatlarının da arttığını ifade etmeliyiz. Bu noktada, demir fiyatlarının düşmesi için gerekli şartların sağlanması önem taşır. Bir başka deyişle, enflasyon oranı düşmelidir. Ayrıca, Türk lirasının yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybı sona ermelidir. Bunun yanı sıra, gümrük vergisinin de düşmesi gerekiyor.

Güncel Demir Fiyatları

Dövize bağlı olarak sürekli artış gösteren demir fiyatları birçok sektörü yakından ilgilendirir. Bu noktada, doların Türk lirası karşısında sürekli olarak değer kazanmasından mütevellit demir fiyatlarının arttığını söylemek mümkündür. Hatta, bu konu bir örnekle açıklanabilir. 2014 yılında demir fiyatları bin 420 TL iken 2021 yılında 12 bin 50 TL’ye yükselmiştir. Bir başka deyişle, demirin kilosu 12,05 TL olmuştur.

Demir; inşaatların ana maddesidir. Demirin çıkartılma süreci, işlenme süreci ve bu süreçte işçilere ödenen ücret, taşıma ücreti, vergiler gibi etmenlerin fiyat üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, alıcısı bir hayli fazla olan bir boy 8’lik inşaat demiri güncel tarih itibariyle 51 TL’ye satılır. Ayrıca, hurda demir fiyatları da 5,55 TL olarak bilinir. 2022 yılında demir fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

birevim

463 TL Taksitle Ev! Başvuru İçin Geri Sayım Başladı!

Önceki Yazı

Getir İlk Sipariş 30 TL İndirim Nasıl Yapılır?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

11 − ten =