Bilgi Bankası

Devlete Ait Bankalar Hangileri? Tam Sekiz Tane!

Şehir içerisinde oturuyorsanız yakın yerlerde banka şubelerine rastlarsınız. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası gibi bankaların şubeleri oldukça popülerdir. Bu bankaların yanı sıra bilhassa internet bankacılığı üzerinden hizmet sunanlar da bulunur. Tüketiciler arasında hangi bankaların kamu bankası olduğu bir başka deyişle devlete ait olduğu merak konusu olmaktadır.

Ülkemizde Hangi Bankalar Faaliyet Göstermektedir?

Türkiye’deki bankacılık sistemi içerisinde devlete ait olan bankaların önemi farklıdır. Devlete ait olan bankalar, özel sermayeye ait olan bankalar, faizsiz kredi imkanı sunan katılım bankaları olmak üzere üç farklı bankacılık tipi ülkemizde yaygındır. Bankaların kredi faiz oranları; kendi politikalarına göre değişmekle beraber vade süreleri BDDK tarafından belirlenmektedir. Bu noktada, devlet bankalarının diğer bankalara kıyasla daha düşük kredi faiz oranı sunduğunu belirtmeliyiz.

Devlete Ait Kamusal Sermayeli Bankaların Listesi

Devlete ait olan bankaların başında tahmin edileceği üzere Ziraat Bankası gelmektedir. Devlet destekli çiftçi ve hayvan kredisi imkanları ile tanınan bir bankadır. Bunun yanı sıra, ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri de sunmaktadır. Başbakanlığa ait olan bu bankanın kredi faiz oranları uygundur. Bilhassa zor zamanlarda yüzde birin altına düşen kredi faiz oranları sunarlar.

Türkiye Halk Bankası; devlet hibe ve faizsiz kredi imkanlarını KOBİ ve esnaflara iletmekle görevli olan bir bankadır. Bunun yanı sıra, devlete ait olan gayrimenkul satışları da yine bu banka vesilesiyle yapılmaktadır. Türkiye Vakıflar Bankası, İller Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası, Türk Eximbank gibi bankaların da devlete ait kamusal sermayeli bankalar arasında olduğunu söylemeliyiz.

Katılım Bankalarının İsimleri Nelerdir?

Katılım bankaları; faizsiz kredi imkanlarını İslami şartlara uygun olacak şekilde sunar. Sunmuş oldukları seçenekler sayesinde konut ve taşıt alımının yanı sıra kredi kartı ve sigortacılık gibi hizmetler de vermiş olurlar. Ziraat Katılım Bankası ve Vakıflar Katılım Bankası; devlete ait olan katılım bankaları arasında yer alır. Bunun yanı sıra, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans; özel şahıslara ve firmalara ait olan katılım bankaları arasında bulunmaktadır.

Hangi Bankalar Devlete Ait Değildir?

Yukarıda bahsettiğimiz bankalar dışında kalanların devlete ait olmadığını ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, devlete ait olmayan bankaların sayısı oldukça fazladır. Yerli ve yabancı sermayeli olmak üzere özel bankalar mevcuttur. Yabancı sermayeli bankalar arasında Alternatif Bank, Citibank, HSBC, Denizbank, ING, QNB Finansbank, Odeabank ve Garanti Bankası yer alır. Yerli sermayeli bankalar arasında Akbank, Anadolubank, Şekerbank, Fibabanka, TEB, İş Bankası, Yapı Kredi yer alır.

Özel bankalar; bilhassa daha kolay kredi vermelerinden dolayı tercih edilirler. Kredi notu düşük olan bir tüketicinin Ziraat Bankası gibi bankalardan kredi alması imkansızdır. Ancak, adını daha yeni duyurmaya başlayan bir özel bankanın bu tip tüketicilere daha kolay kredi verdiğini ifade etmeliyiz.

birevim

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Listesi (Güncel)

Önceki Yazı

Emekli PTT Kredisi Hesaplama Şartlar ve Faizler

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

  1. Kuveyt Türk’ün devlet bankası olduğunu hiç düşünmemiştim 🙂

  2. Devlete ait bankalarda şu sıralar faiz biraz düşük gibi, kredi çekilebilir mi?

    1. Merhaba Kemal Bey,
      Dönem dönem kampanyalar düzenlenmektedir. Kampanyaları takip etmekte fayda var.

  3. Devletin banka sayısı aslında düşünülenden fazla herkes ziraat vakıf halkbankasını bilir genelde

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

sixteen + four =