Güncel Haberler

Emlak Vergisinde Son Hafta

Emlak vergisi ödemelerinde son haftaya girildi; ilk taksit ödemesinin son günü 31 Mayıs 2019 Cuma. Emlak vergisi, servete dayalı olarak belediyelerce arazi, bina ve arsalar için tahsil ediliyor. Milyonlarca konut ve gayrimenkul sahibini ödemekte yükümlü olduğu emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri, 1 Mart tarihinde başlamıştı. Zamanında yapılmayan ödemeler için %1,40 oranında faiz uygulanacak. Emlak vergisinden muaf olan bazı kesimler de var. Hiçbir geliri olmayan kişiler, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret olanlar ve gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimleri gibi kişiler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

birevim faizsiz ev

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 Kasım’da başlayacak, Kasım’ın sonuna kadar ödeme süreci devam edecek. Gayrimenkul resmi değerine göre tahsil edilen vergi, değere göre değişiklik göstermektedir. Vergi bedeli, konut bedeli üzerinden büyükşehir belediyelerinde binde iki, diğer belediyelerde ise binde bir olarak hesaplanır.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Bağlı olunan belediyeye müracaat edilerek ödeme noktalarından emlak vergisi ödenebilir. Ayrıca yine bağlı olunan belediyenin banka hesabına havale ya da eft yaparak da vergi ödemenizi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden de yapılabilen emlak vergisi ödemeleri e-devlet sistemi ve belediyelerin web siteleri aracılığıyla yapılabiliyor. Vergi mükellef numaranızı biliyorsanız, PTT üzerinden de emlak verginizi ödeyebilirsiniz. Ayrıca, anlaşmalı bankaların internet şubeleri üzerinden de vergi ödemeleri yapabilirsiniz.

İmar Barışı ve Yeniden İnşa Edilen Yapılarda Emlak Vergisi Ödemeleri

10 milyona yakın vatandaşın başvurduğu İmar Barışı sonrasında yapılarda meydana gelen değişiklikler de vergi değerini etkiliyor; bu değişikliklerin beyan edilmesi gerekiyor. Arsa üzerine yeni bir yapı inşa edenler, arsa değeri üzerinden vergi ödemeye devam edebiliyor. Tasarrufu kısıtlanan bina, arsa ve arazilerde emlak vergisinin 1/10 oranında tahsil edilmesi gerekiyor. Kültür varlıklarında da emlak vergisi süreci farklı işliyor.

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları, her türlü vergi ve harçtan muaf tutuluyor; ancak büyükşehir belediyesinde yer alan ve ticari etkinliklerde kullanılan bu tarz yapılar emlak vergisinin yarısından muaf tutuluyor. Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köylerde ise emlak vergisi 2022 yılı sonuna kadar ertelenmişti.

birevim

Kolayevim

Önceki Yazı

Dövizdeki Dalgalanmanın Konut Kredilerine Etkisi

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

5 × three =