Güncel Haberler

Ev Alıp Satarken Para Nasıl Alınır?

Bir evin nasıl satılacağını öğrenmek çok önemlidir. Hata olarak hiçbir şey yapmasanız bile zihinsel ve finansal olarak ideal olmayan senaryolara hazırlandığınızdan emin olun. Ev, özellikle düşüşte olan bir pazarda beklediğinizden çok daha uzun süre piyasada kalabilir. Zamanında bir alıcı bulamazsanız, iki ipotek ödemeye çalışabilirsiniz, bir alıcı bulana kadar evinizi kiralamak zorunda kalabilirsiniz veya zorlu durumlarda hacizle karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, burada listelenen maliyetli hatalardan kaçınırsanız, en iyi adımlarınızı ileri atmanız ve her ev satıcısının umduğu kusursuz, ev kazançlı satışı gerçekleştirmeniz için uzun bir yol yapacaksınız.

Evin tapusu ile ilgili herhangi bir sorun olmadığından ve işlemin sorunsuz bir şekilde kapandığından emin olmak için kapanış ve tapu sürecinden kaçış yoktur. Mülkün nerede bulunduğuna bağlı olarak, emlak temsilciniz sizin için birkaç işlem yapacaktır.

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Duygularınızı kontrol altında tutun ve evinizi satmanın ticari yönüne odaklanın. Bir emlak temsilciyi işe almak komisyon olarak daha pahalı olabilir, ancak satış konusunda çok fazla tahminde bulunulmasını gerektirebilir. Kendi başınıza satış yapmaya karar verirseniz, makul bir satış fiyatı belirleyin ve yılın zamanını aklınızda bulundurun. Satışa hazırlanın, girişinizdeki görselleri gözden kaçırmayın ve mülkle ilgili sorunları açıklayın.

Ev Satışında İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

Öncelikle birkaç platform üzerinden satış ya da alış ile takip yapmaya başlamalısınız. Sitelerde yer alan mail ya da ses bilgilendirmesi bölümlerini de değerlendirebilirsiniz.  Sözleşme kısmında şartların hepsini vakit ayırarak okumanız sağlıklı olacaktır.  Tüm şartlar yazılıp, onaylanıp imzalanmalıdır.

Evin gerçek fiyatı için expertiz raporu size yardımcı olacaktır. Kaparo anlaşması ile karşılıklı şartlara göre mal sahibi ve alıcı korunmaktadır.

Ev satış işlemleri emlakçı aracılığı ile yapılıyorsa emlakçı alıcı arasında sözleşme imzalanması koruyucu olacaktır.  Satış sözleşmesinde alıcı ve satıcı kimlik bilgileri, adres vb. bilgiler yer almalıdır.  Geçmişe dair borçlar da kontrol edilmelidir. Tapu devri için tüm gerekli resmi evraklar bulundurulmalıdır.  Ve tapu dairesinden e-devlet üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Ev Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • nüfus cüzdanı,
  • zorunlu deprem sigortası,
  • belediyeden alınan borcu yoktur belgesi.

e-devlet ya da Alo 181 aracılığı ile randevu alabilirsiniz.

Ev Alıp Satarken Ödeme Nasıl Yapılır?

Ev alım satımlarında ödeme konusu önemlidir. Konut kredisi aldıysanız; çek veya blokeli çek ile ödemesi yapılabiliyor. Elbette elde parayı taşımaktansa banka transferleri daha uygun bir yoldur.  Banka kredisi ile alım ve satım işlemleri banka üzerinden yapılmaktadır.  Ev satışında para güvenliği için internet bankacılığı oldukça avantajlıdır. Ancak komisyon oranları yüksek olduğundan elden ödeme seçeneğini de tercih edebilirsiniz.  Tapu ve noter huzurundaki ödeme işlemleri elbette daha güvenli ve şahitlidir.  f

En risksiz yönteme alıcı ve satıcının kendi aralarında karar vermeleri daha uygundur.

birevim

Senetle Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Önceki Yazı

Düzenli Olarak Nasıl Para Biriktirilir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

seventeen − 16 =