Faizsiz Sistemler

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli

Ev almak isteyenler günümüzde ilk iş olarak banka kredisine başvurmaktadır. Uygun oranlı konut kredileri sayesinde ev almak günümüzde uzun yıllar birikim yapmaktan daha kolay olmaktadır. Tabi konut kredileri evin bedelinin tamamını karşılamamaktadır. Bunun için çekilecek kredi evin değerinin %75 ile %80’ine karşılık gelmektedir.

birevim faizsiz ev

100 bin TL’lik bir konut için verilecek maksimum konut kredisi 80 bin TL’yi geçmeyecektir. Yada 75 bin TL’yi geçmeyecektir. Bu oran bankalara göre farklılık göstermektedir. Ekspertiz işlemi yapıldıktan son verilecek kredi limitine karar verilecektir. Yani bu durumunda sizde peşinat olarak 20 bin TL ile 25 bin TL ödemeniz gerecektir.

Bankalar Konut Kredisinin Ne Kadarını Karşılıyor?

Konut kredisi için başvurulacak olan bankalar müşterilerinin bu talebin cevap verirken bazı sınırları aşmıyorlar. Ev ekspertiz bedelinin %75’lik kısmı size kredi olarak sunuluyor. Bu sınırı geçmenize kanunlar gereği izin verilmiyor. Yani 500 bin TL değerinde bir daire için bankanın size sağlayacağı kredi miktarı 375 bin TL’yi geçmeyecektir.

Bu durumda sizlerin de elinizi cebinize atarak 125 bin TL daha ödeme yapmanız gerekiyor. Tabi bu aslında kredi çekenler için bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü bu sayede ödeyeceğiniz miktar azalacak, dosya masrafları azalacak ve bu sayede maliyeti daha yükseğe çıkarmadan kurtularak ev sahibi olmanız sağlanacaktır.

%25 Peşinat İçin Kredi Nasıl Çekilmelidir?

%25’lik peşinat kısmını ödemek için sizin gerekli birikiminiz yoksa evi almaktan vazgeçmeniz gerekmiyor. Bankalar bu durum içinde ev sahibi olmak isteyenlere farklı bir kredi yöntemiyle yardımcı oluyorlar. İster aynı bankadan isterseniz de farklı bir bankadan bu tür bir kredi için başvuru yapılabiliyor.

Bunun için kendiniz yerine aile bireylerinden birisinin üzerinden ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Eşiniz ya da 18 yaşından büyük çocuğunuz için gerekli şartları karşılaması koşuluyla bu krediye başvurarak %25’lik kısmı bir şekilde ödemeniz mümkündür. Ancak bu şekilde ev alınması tavsiye edilmemektedir. Yani tamamı kredi olan evler yerine biraz birikim yaptıktan sonra en azından peşinat kısmını birikim yaparak ev almak daha doğru bir yöntem olduğu vurgulanmaktadır.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün müdür?

Alacağınız evin tüm bedelini kredi olarak karşılamak istiyorsanız bankalar tarafından karşılanan mortgage sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bu sistemlerde hiçbir peşinat istenmeden ekspertiz raporunda ortaya çıkarılan evin bedeli tamamıyla sistem tarafından karşılanacaktır.

Tabi bu durumda bankalar sizden evin ipotekli olmasını isteyecektir. Ev konusuna karar veremediyseniz oturduğunuz evin üzerine de bu krediyi çekmeniz mümkündür. Sektörde ki dolandırıcılar insanların parasını gasp etmek ve yüksek faizli kredi vermek için konut ipoteği dahi istemeyebiliyor. Bu durumla işlem yapanlardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu tarz kredilerde maliyet ve vade farkı oranının çok yüksek olacağını da aklınızdan çıkarmadan hareket etmelisiniz.

birevim

TAKS KAKS Nedir? Emsal Ne Demek?

Önceki Yazı

Konut Kredisi Yapılandıran Refinansman Bankaları

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

two × 4 =