Faizsiz Sistemler

Faizsiz Finansman Birliği Kuruluyor!

Tüketicilerin kısa yoldan ev veya araba sahibi olmasını sağlayan faizsiz finansman firmaları; her geçen gün daha da popüler olmaktadır. Bu noktada, tasarrufa dayalı faizsiz finansman sektörünün büyüdüğü aşikardır. Ev ve araç kredisi kullanmak yerine bu sistemi tercih eden tüketicilerin yalnızca organizasyon ücreti ödemesi söz konusudur. Bu sayede, kredi kullanıldığı takdirde geri ödemesi neredeyse 600 bin TL’ye kadar ulaşacak 300 bin TL’lik bir evin bu sistemle en çok 330 bin TL’ye mal edilmesi gündeme gelmektedir.

birevim faizsiz ev

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sektöründe yirmiye yakın firmanın hizmet verdiğini ifade etmek gerekir. Bu noktada, artan firma sayısına paralel olarak Türkiye Faizsiz Finansman Birliği’nin kurulması gerektiğini düşünenlerin sayısı az değildir. Artık bu sektörde de kurumlar arası birliğin olacağını söylemek gerekir.

Faizsiz Finansman Birliği’nin Faydaları Nelerdir?

Faizsiz Finansman Birliği sayesinde her şeyden önce bu sektördeki firmaların belirli standartlar dahilinde hizmet vermesi sağlanacaktır. Bu durumun bu firmalara güvenilmesi konusunda önemli olduğunu ifade etmek gerekir. Ayrıca, firmaların denetimi yapılacaktır. Hem müşterilerin hem de firmaların haklarının korunacağı aşikardır.

Faizsiz Finansman Birliği Kurucu Başkanı Şaban Oğuz; tüm firmaların bireysel düşünmek yerine sektörün gelişmesine odaklanmaları gerektiğinden bahsetmiştir. BDDK denetim sürecinin en iyi şekilde geçirilmesi noktasında firmalara birtakım sorumluluklar yüklenmiştir. Sürecin en iyi şekilde yönetilmesi için firmaların aynı masanın etrafında toplanarak dayanışma içerisinde olması gerekmektedir. Şaban Oğuz; kişisel kırgınlıkların önemsenmemesi gerektiğini söylerken alt ve orta gelir grubunda bulunan tüketicilerin ev ve araba sahibi yapılması için kurulan bu firmalar arasında birlik olmasının önemli bir husus olduğunu dile getirmiştir.

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi sayesinde bugüne kadar binlerce insanın ev ve araba sahibi olduğunu dile getiren Şaban Oğuz; prosedürlerinin bankalar kadar katı olmadığını ifade etmiştir. Buna ek olarak, küçük birikimlerle ev ya da araba sahibi olunmasını sağlayan bu sisteme bizzat firmalar tarafından sahip çıkılması gerektiğinin altını çizmiştir. Şaban Oğuz; bu sektörde faaliyet gösteren firmaların 2019 yılı içerisinde ciddi sayılarda teslimat yaptığını belirterek bu teslimat sayısının 2020 yılı içerisinde çift haneli rakamlara ulaşması gerektiğini belirtmiştir.

Şaban Oğuz; tasarrufa dayalı faizsiz finansman sisteminin faydalarının yalnızca tüketicilerle sınırlı olmadığını söyleyerek bu sektörün binlerce insana iş kapısı olduğunun da altını çizmiştir. Türkiye’de 60’tan fazla ilde bu firmaların şubelerinin olduğunu söyleyen Şaban Oğuz; günümüzde 10 binden fazla insanın bu sektörde çalıştığını dile getirmiştir. Buna ek olarak, önümüzdeki yıllarda bu sektördeki istihdamın artması neticesinde 50 binin üzerinde insana iş olanağı yaratılması hedeflenmektedir.

Yirmiden fazla firmanın olduğu bir sektörde dayanışmanın şart olduğunu söyleyen Şaban Oğuz; bilhassa denetim mekanizmalarının tam olarak işlemesi ve firmaların önlerindeki risklerin doğru analiz edilmesi bakımından söz konusu birliğin faydalı olacağını ifade etmiştir.

birevim

Faizsiz Sistemle Bir Ev Parası Cebinizde Kalıyor!

Önceki Yazı

TOKİ Konut Satıyor! En Pahalı Ev 150 Bin TL

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

19 − three =