Kredi Haberleri

Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

TOKİ tarafından verilmekte olan faizsiz konut kredisi şehit yakınlarına, harp ve vazife malüllerine, dul ve de yetimleri yararlanabilmektedirler. Bu krediden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğunuzu gösteren bir belge almanız ve bu hak sahipliği belgeniz ile Ziraat Bankasına gidip başvurmanız gerekmektedir.

Şehit ailelerine verilmekte olan krediden yararlanılarak edinilen konutlarla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Tapunun en az bir yıl önce temin edilmiş olması yeterlidir. Kısacası TOKİ faizsiz konut kredisi ile ilgili başvuruları Ziraat Bankası şubeleri üzerinden gerçekleştirmektedir. Verilecek olan faizsiz konut kredisinin tutarı yönetmelikte 137.000 TL olarak belirlenmiştir.

Faizsiz konut kredisi nedir?

Resmi Gazete’de yayımlanan Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmeliğe göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahipliği belgesine sahip olan, ancak söz konusu Kurumca aylık bağlanamayan bireylere faizsiz olarak kullandırılacak olan kredi tutarının geri ödenmesidir.

Kurum tarafından aylık bağlanma şartına bakılmaksızın esas alınan en az maluliyet seviyesinin karşılığı olan aylığının 1/4 oranında bir kesinti yapılarak ilk taksit olarak kabul edilir. Belirlenen taksit tutarı bir önceki altı aylık dönemin başında önceki altı aylık dönem içerisinde gerçekleşen memur maaşlarının artış oranına göre idare tarafından yeniden hesaplanmaktadır.

Faizsiz konut kredisi veren bankalar

Dünyada ismi İslam Bankaları ya da faizsiz bankalar olan kurumlar ülkemiz içerisinde Katılım bankası olarak hizmet sağlamaktadır. Bu bankalar kişilere verdikleri faizsiz konut kredileri sayesinde kişilerin daha rahat bir şekilde ev sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır. Ülkemiz içerisinde faizsiz konut kredisi veren bankalar;

  • Kuveyt Türk Konut Finansmanı: Müşterilerine birçok konuda faizsiz kredi imkanı sunan Kuveyt Türk aylık %1,84 kar payı oranı uygulamaktadır.
  • Albaraka Türk Konut Finansmanı: bu bankanın aylık kar payı oranı ise %1,99’dur.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Finansmanı: Bu bankanın uyguladığı aylık kar payı oranı ise %2,22’dir.
  • Ziraat Katılım Konut Finansmanı: Bu kurumun uygulamış olduğu aylık kar payı oranı %1,70’tir.

Faizsiz konut kredisi veren kurumlar

Devlet tarafından oluşturulmuş olan TOKİ kurumu şehit yakınlarına, gaziler ile dul ve yetimlerine sağlamış olduğu faizsiz konut kredisi kolaylığı sayesinde kolay bir şekilde ev sahibi olmalarını sağlamaktadır. Bu krediden yararlanabilmek için şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri Hak Sahipliği Belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Bu belgeye sahip olduktan sonra TOKİ ile iş birliği içerisinde bulunan Ziraat Bankasının herhangi bir şubesine giderek başvurularını gerçekleştirebilirler. TOKİ farklı bir banka ile anlaşma sağladığı zaman bunu internet sitesi üzerinden duyurmaktadır. Ayrıca bu kurumun dışında faizsiz kredisi veren özel kurumlarda bulunmaktadır.

birevim

Ayni Hak Nedir?

Önceki Yazı

Konut Kredisi Hesaplama

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

7 + twenty =