Dekorasyon

Fransız balkonu nedir?

Çoğumuz hayalleri için yaşarız, bazen bu hayaller de hedefler doğrultusunda olur, hedefler ise ihtiyaç doğrultusunda. Ancak bir gerçek var ki hedeflerimiz ve ihtiyaçlarımız değişir, fakat bazıları ilk insandan itibaren geçerlidir. Tabii ki bunlardan biri ise bir konut sahibi olmak veya bir konutta yaşamak. Tabii ki gelişen teknoloji bizim zevklerimizi de yansıtmamızda öncülük etmektedir, neticesinde herkes sahip olduğu şeyin özel olmasını ister. Bunlardan biri ise Fransız balkonu adı verdiğimiz balkonlu bir evinin olması olabilir.

birevim faizsiz ev

Fransız Balkonu İsmi Nereden Gelmiştir?

Adı üstünde ilk olarak Fransa’da yapılan ve yapılara şekil veren bu balkon türü, Fransa’da özellikle Paris’te bulunan balkon türüdür. Bu yüzden adı Fransız balkonu olarak kalmıştır. Bu binalar adeta Fransa’da geleneksel binalar olarak görülmektedir, ancak dünyada da birçok yerde rastlayabilirsiniz ve özellikle de ülkemizde tercih edilmeye de başlanmıştır.

Güzel Bir Fransız Balkonu Nasıldır?

Bu tamamen bizlerin zevkine kalmıştır, neticesinde bu seçimi yaparken bireysel zevkimiz için yapıyoruz, ancak bir kaç öneri de güzel olur. Bunlardan biri de tabii ki Dar ama şık diyebileceğimiz Fransız balkonu olacaktır.

  • Türkiye’de baktığımızda İstanbul’un Cihangir ilçesi, Beyoğlu ilçesi, Karaköy ilçesi, Balat ilçesi gibi eski semtlerindeki binalarda rastlanan ve ekol olarak Fransızlar’dan örnek alınan Fransız balkonu, son yıllarda yeni inşa edilen projelerde de karşımıza çıkıyor, hem yer kazandırmışta oluyor.
  • Fransız balkonu tabiri, balkon kapısı hemen açıldıktan sonra, ortalama bir adımlık mesafe kadar dışarıya çıkma payı olan, önü korkuluklu gerek camda takılabilen bölüm olarak tanımlanıyor.
  • Maksimum olarak tek bir sandalyeye, nadiren de katlanabilen küçük bir masaya izin veren Fransız balkonları, dar ölçülerine rağmen gerek çiçeklerle, gerek ise sarmaşıklarla beraber bezenen şık görünümleriyle de beğeni topluyor. Özellikle de sarmaşıkların üzerine dikkatli bir biçimde serpiştirebileceğiniz led ışıklar da bir hayli güzellik katacaklardır.

Bu Balkonlar Güvenli midir?

Tabi ki önce güvenlik diyoruz, Yeni deprem yönetmeliğinde geçen, güvenli balkonlar için şu madde ile mecburi olarak uyulması gereken açıklama şudur;

“Konsol şeklindeki olan balkonlar, değişik tasarımlı kornişler ve çatıda bulunan saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak mecburi bir şekilde yapılacak ve serbest konsol uzunluğu maksimum olarak 1,5 metreden çok olmayacaktır. Konsol şeklindeki bulunan merpenlerin konsol uzunluğu ise mecburi olarak en çok 1,0 metre olacaktır. Bu madde yalnızca kerpiç duvarlı binalar için geçerli olmayıp, diğer tür yapılar için geçerli olmak zorundadır.

Evet, gördüğümüz gibi Fransız balkonlu evlerin açıklaması tam da budur. Bence kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız ve sokağınız gerek dar-gerek geniş olsun bu balkonların keyfi bambaşka olacaktır. Hem dışarıda dönük olarak yer de kaplamayıp, temizliği bile kolay olacaktır. Sizlerde eğer yeni bir binaya taşınmak veya sahip olmak istiyorsanız bahsettiğimiz Fransız balkonlu binalar hoşunuza gidecektir.

birevim

Faizsiz finansman şirketleri yasallaştı

Önceki Yazı

Kambura’da Ev Sahibi Olmak Hayal mi?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

thirteen + five =