Kredi Haberleri

Garanti BBVA’dan Ekonomi Destek Paketi

Korona virüs tüm dünyayı etkiliyor ancak sadece sağlık ile ilgili değil bu arada ekonomi konusunda da zorluyor.  Çin’den yola çıkan virüs maalesef tüm dünyayı tehdit ediyor.  550.000’den fazla insanı enfekte etti. Yayılması, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin maliyetleri saymasına neden oldu. Virüsün şu ana kadar ekonomik etkisini anlamanıza yardımcı olacak bir dizi harita ve çizelgeye sahip değiliz.  Çünkü kısa sürede ilerliyor.  Ancak özellikle ekonomi uzmanları tüm bankalar vb. birlikteliğe davet etti.

birevim faizsiz ev

Korona virüs salgını ile ilgili önlemlerden Pandeminin işletmeler üzerindeki olumsuz ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik paketi Türkiye Bankalar Birliği duyurdu. Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kredi protokolünü açıkladı.  Garanti BBVA,  olumlu yanıt vererek katılacağını açıkladı.

30 Mart itibarı ile geçerli olan protokole Garanti BBVA katılma kararı aldı. kobi, kurumsal ve ticari müşterileri için Çek Ödeme Destek Kredisi ve Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği paketlerini devreye alacağını bildirdi.

Korona virüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerine karşı Garanti BBVA Ekonomi Destek Paketi adı altında bir dizi tedbiri de uygulamaya koydu. Bu destek paketlerinden biri olan ve yeni devreye alınan Çek Ödeme Destek Kredisi ile işletmelerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanması amaçlanırken, Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği paketiyle de başta kobiler olmak üzere, kurumsal ve ticari müşterilerin sabit işletme giderlerinin karşılanmasına destek olunacaktır.

İşletmeler Hangi Faiz Oranı İle Krediden Faydalanabilecekler?

Hazine destekli KGF kefaleti ile 12 ay vadeli kredi alma şansına sahip olacak işletmeler,  3 ay anapara ve faiz ödemesiz, yıllık sadece yüzde 9,5 faiz oranıyla krediden faydalanabilecekler.

Türkiye Bankalar Birliği’nin kredi protokolüne Garanti BBVA’da katılıyor

Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği paketleri arasında yer alan Çek Ödeme Destek Kredisi ile işletmelerin uzun vadede rahatlayacağı umuluyor.

Tüm dünyada yatırımcılar, korona virüsün yayılmasının ekonomik büyümeyi yok edeceğinden ve hükümetin eylemin düşüşü durdurmak için yeterli olmayacağından korkuyor, ancak ülkemizde alınan önlemler ve paketler ile belli bir yol haritası çizilmeye gayret ediliyor.  Sloganda olduğu gibi birlikte bunu aşarız mantığı ile Garanti BBVA desteğe katıldı.

birevim

Tüketici Tasarruf Endeksi Dibe Vurdu!

Önceki Yazı

TÜİK 2020 Mart Ayı Konut Satış İstatistikleri Açıklandı

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

20 + 14 =