Bilgi Bankası

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? Avantajları Neler?

Gayrimenkul sertifikası, SPK kontrolünde birden çok vatandaşın bir gayrimenkul yatırımına ortak edilmesi olarak tanımlanabilir. Bir gayrimenkulü tek başına satın alacak kadar maddi gücü olmayanlar gayrimenkul sertifikası ile o konuta yatırım yapabilmektedir.

SPK’nın denetimi ile güvenilir bir yöntem olan gayrimenkul sertifikası yönteminde satın alınan sertifikanın fiyatı daha sonra yatırımcı tarafından belirlenen bir fiyat ile satılabilir. Bu sistem, bir konut alarak yatırım yapmaya imkanı olmayan kişilere de oldukça avantajlı yollardan yatırım yapma imkanı ve seçenekleri sunmaktadır.

Gayrimenkul sertifikası, markaların talep toplama tarihlerinde bankalar üzerinden alınabilir. Yatırım yapmak isteyen kişiler, imkanları doğrultusunda istedikleri miktarda gayrimenkul sertifikası alabiliyor. Yurtiçinde veya yurtdışından herkes istediği bir projeden gayrimenkul sertifikası alabiliyor. Konu ile ilgili web siteleri ve forumlardan bilgi alarak gayrimenkul sertifikası imkanlarını takip edebilir ve elinizdeki olanaklar ile avantajlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası Almanın Avantajları Neler?

Son yıllarda ortaya çıkan ve büyük talep gören bir yatırım aracı olan gayrimenkul sertifikası ile küçük bir bütçeniz olsa dahi gayrimenkul yatırımı yapmanız mümkün. Bir konut alacak imkanınız olmasa dahi bütçeniz doğrultusunda istediğiniz konuta yatırım yapmanız mümkün. Ayrıca borsada da işlem gören gayrimenkul sertifikası ile yatırımınızı nakde çevirebilir ya da değer kazanan gayrimenkul sertifikası yatırımlarınız ile ev sahibi olabilirsiniz. Gayrimenkul sertifikası ile yatırım yapılan projelerin daha şeffaf bir çalışma ile daha kısa sürede tamamlandığı görülmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası Almanın Yolları Neler?

Şirketler tarafından belirlenen talep toplama tarihlerinde bankalar aracılığı ile alınan Gayrimenkul Sertifikasının borsada işlem görebilmesi ve ihraç edilmesi için Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurulması gerekmektedir. Gayrimenkul sertifikalarının yurtiçi veya yurtdışında devir kaydı yolu ile ihracı da mümkündür.

İnşa edilen veya inşası tamamlanan ev ya da konut projelerinde yatırımcılar sahip oldukları bütçeler doğrultusunda yatırım yapabilmektedir. Gayrimenkul sertifikası, SPK’nın düzenlediği, inşa edilen veya edilecek projelerde kaynak olarak kullanılmak üzere ihraç edilen bu projeye ait bir bağımsız bölümü ya da bağımsız bölümünün belli bir alanını ifade eden nominal değeri eşit yatırım aracıdır.

birevim

Dönüm Nedir?

Önceki Yazı

Kroki Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

4 × four =