Bilgi Bankası

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda artan sorunlar ve kazalardan dolayı, günümüz insanı birçok tedbir almak zorunda kalıyor. Örneğin deprem olmadan önce eve deprem çantası bulundurmak bu durumun oluşması durumunda depreme karşı daha tedbirli olmayı amaçlar. Bunun yanında insanlar ne kadar tedbir alırlarsa alsınlar bazı durumların önüne geçmek mümkün olmuyor. Örneğin ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun veya emniyet kemeri takmış, araç muayeneleriniz de tam olsun yine de trafikte bir kaza geçirmeniz olasıdır.

Kazalar sadece sizden kaynaklı olmaz karşı tarafında ihmal ettiği durumlarda kaza olabiliyor. Bu kazalar için gerekli tedbirleri alsak bile bazen bunların önüne geçmemiz mümkün olmuyor. Fakat eğer aracınızı sigortalarsanız. Bu kazalar olduktan sonra sigortalı aracınızın hasarını sigortalattığınız firma karşılamaktadır. Bu sadece bir örnektir. Günümüzde evler için deprem sigortası yapılmaktadır. Araçlar için kasko ve sigorta yapılmaktadır. İnsanlar artık kendi hayatlarını da sigortalatmaktadırlar peki insan kendi hayatını nasıl sigortalatır? Hayat sigortası nedir ve ne işe yarar gibi soruların tüm cevapları aşağıda mevcuttur.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayatta başımıza neler gelebileceğini bilemeyiz. Bazen türlü türlü tedbirler alsak da kaza geliyorum demez. Her an bir kazaya kurban gidebilir veya her an sevdiklerimize bir zarar gelebilir. İşte hayat sigortası yaptırmak bu durumda çok önemlidir. Hayat sigortası sizi ve yakınınızdakileri olabilecek kazalara karşı güvence altına alır. Kısaca hayat sigortası, sigorta şirketine her ay düzenli olarak ödeyeceğiniz bir prim karşılığında, hayatınızı sigorta altına alacaktır.

Peki, hayatımız nasıl sigorta altına alınır? Sigorta süresi boyunca başınıza gelecek; işsizlik, her hangi bir kaza sonucu yaralandıysanız veya vücudunuzda her hangi bir hasar oluşmuşsa,  kalıcı veya geçici sakatlık durumlarında veya yaşam kaybı gibi durumlarda hastane masraflarınız hayat sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sayede sevdikleriniz ve kendi hayatınızı hayat sigortası ile güvence altına almış olursunuz.

Hayat Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Hayat sigortasından faydalanabilmek için diğer sigorta türlerinde olduğu gibi belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Belli bir geliri olan, birikim yapmak isteyen ve kendini sevdiklerini hayatta olabilecek kazalara karşı koruma altına almak isteyen herkes bu sigorta şeklinden faydalanabilmektedir. Yalnız bazı şartlar aranmaktadır.  Bu şartlar sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Genel olarak bazı sigorta ürünlerinde sağlıklı olmak koşulu aranmaktadır. Bazı sigorta ürünlerinde ise yaş ve yine hastalık geçmişi koşulu vardır. Hayat sigortası doğrudan insan sağlığı ile ilgili olduğu için aranan koşullarda sizin sağlığınız ile ilgili olacaktır. Sigorta şirketlerinin şartlarını sağlayan belli geliri olan ve belli bir yaş sınırını geçmiş olup hayat sigortası yaptırmak isteyen herkes bu sigorta imkânından faydalanabilmektedir. Sizde kendinizin ve sevdiklerinizin, yakınlarınızın sağlığını düşünüyor ve onları olabilecek kazalara karşı koruma altına almak istiyorsanız hayat sigortası için her hangi bir güvenilir sigorta şirketine başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Hayat Sigortasını Yaptırmam Gerektiğini Nasıl Belirlerim?

İki çeşit hayat sigortası vardır. Sizde ihtiyacınıza göre bu iki sigorta seçeneğinden birine veya her ikisine de başvurabilirsiniz. Bu sigorta çeşitlerinden birincisi birikim için olan hayat sigortasıdır. Bu hayat sigortası geleceğiniz için veya gelecekte yapacağınız bir yatırım için kendinizi güvence altına almanız yardımcı olur eğer hayat sigortasını birikim için yaptıracaksanız bu teminatı veren sigorta çeşitleri ile ilgilenebilirsiniz.

Bir diğer sigorta çeşidi ise beklenmedik durumlara karşı kendinizi ve yakınlarınızı güvence altına almak için olan hayat sigortasıdır. Bu sigorta ise başınıza beklenmedik bir kaza geldiği durumda sağlığınız ile ilgili oluşan sorunlarda size yardımcı olmak için yapılır. Siz de eğer kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almak için hayat sigortası yaptıracaksanız size bu teminatları sunan sigorta teminatlarını tercih edebilirsiniz. Bu iki sigorta çeşidini bir arada alabilmeniz de mümkündür. Sigorta şirketlerinin bu yönde de teklifleri bulunmaktadır. Hayat sigortası çeşitleri bunlardır. Size uygun olan sigorta çeşidini belirleyip sizde bu sigorta teminatlarından doğru bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hayat sigortası kişinin birikim yapmasını sağlar. Bunun yanında yine hayat sigortası, kişinin yaşadığı her hangi bir sağlık sorunundan sonra oluşacak olan hastane masraflarının ve psikolojik yetersizliğin giderilmesi yönünde yardımcı olur. Hayat sigortası bir nevi kişiye güvence sağlar.

Kişi sigorta sözleşmesi içerisinde yazan hastalıklardan birine yakalandığı durumda veya erken ölüm gibi durumlar gerçekleştiği durumlarda sigorta şirketi kişiye veya yakınlarına bir teminat ödemek zorundadır. Sigorta üzerinde yazılan maddeler iyice okunmalı ve kişi ihtiyacı olduğu hayat sigortası çeşidini ihtiyaçları doğrultusunda doğru bir şekilde seçmelidir. Bunlar sağlandığı taktide hayat sigortasından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Hayat sigortası yaptırdığınız zaman gelecek kaygısı yaşamazsınız ve olabilecek kazalarda da dağ gibi masraflardan korkmazsınız.  Sevdiklerinizi ve kendinizi sağlama almış olursunuz ve bu yönde içiniz çok daha rahat olur. Bununla birlikte gelecek kaygısı yaşamazsınız ve geleceğiniz için gerekli olan birikimi hayat sigortaları sayesinde sağlamış olursunuz. Size uygun sigorta tekliflerinden faydalanabilir ve bu durumda birikimlerinizi de katlayabilirsiniz. Ve dilediğiniz herkes için hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Fakat hayat sigortası yaptırdığınız kişinin yaşamı devam ettiği sürece belli bir gelir sahibi olabilmelidir.

Hayat Sigortalarının Geçersiz Olduğu Durumlar Nelerdir?

Hayat sigortaları size güvence sağlar fakat sözleşmede yazılan durumlar ihmal edildiği durumlarda bu sigortalar geçersiz sayılabilir veya sadece belli karşılıkları öder. Bu durumlar ise şunlardır; Bir yolculuk yaptığınız sırada kullanacağınız bilet mutlaka size ait olmalıdır. Aksi takdirde o yolculukta oluşacak her hangi bir kazada başınıza her hangi bir şey geldiği zaman yolcu sıfatı taşımadığınız için başınıza gelen şeyden ötürü sigorta şirketi hastane masraflarınız için teminat ödemeyebilir.

Bir başka durum ise sözleşme de yazılan tarihlerden önce kişinin her hangi bir fiziksel ve zihinsel bir sorunu olmadığı durumda intihar ederse eğer, bu durumda sigorta şirketi yaşam kaybı tazminatı ödemeyebilir. Eğer kişi hayat sigortası olan birini öldürmüş veya bu durumda ölümüne sebebiyet verecek her hangi bir suç ortaklığında bulunduysa bu durumda da sigorta şirketinden teminat veya tazminat alamaz. Savaş durumlarında aksi bir sigorta şirketi tarafından sözleşme imzalanmadıysa bu tür hayat sigortaları savaş durumlarında geçerli sayılmaz.

Hayat sigortası yaptırmış olan kişi AIDS, gibi hastalıklardan dolayı veya vücudunda her hangi bir kimyasal maddeden dolayı uyuşturucu, nükleer maddeler gibi maddelerden dolayı hayatını kaybederse, sigorta şirketi sadece gerekli karşılıkları ödemekle yükümlüdür.  Ve yine yaşam kaybı tazminatı ödemez.

Hayat Sigortası Nasıl Sona Erer?

Hayat sigortası genel olarak kişinin yaşamının son bulması ile sona erer. Fakat bu sigortaları sona ermesine sebebiyet veren başka durumlarda söz konusudur. Bunları bu yazımızda bulmanız mümkündür. Sözleşmede yazılan maddeler onay verildiği halde uygulanmadığı durumlarda hayat sigortası sona erer.

Sözleşmede belirlenen risk faktörlerinin gerçekleşmesi durumunda sigorta sona erer ve eğer sigorta primlerini düzenli olarak yatırmadığınız durumda veya bu tür bir sorunu bildirmediğiniz durularda da hayat sigortanız sona erebilir.

birevim

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önceki Yazı

Birevim’in Katılım Şartları Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

5 × 2 =