Bilgi Bankası

İcra Takibine Düşen Borçlar Ne Zaman Zaman Aşımına Düşer?

İcra takibindeki borçlar zaman aşımı ile belirli bir süre geçtikten sonra borçlar ve talepler düşmektedir. Yani, İcra takibine düşen borçlar zaman aşımına uğradığı zaman borç bitmemekte ya da silinmemektedir, yalnızca alacaklının dava ile borcu elde edebilme imkânı ortadan kalkmaktadır. Borç, zaman aşımına uğradıktan sonra hala ödenebilir ya da talep edilebilir, fakat davaların geçerliliği ortadan kalkar ya da tekrar dava edilemez.

İcra Takibindeki Borçlar Ne Zaman Zaman Aşımına Uğrar?

İcra takibinde olan borçlar zaman aşımı süreleri Türk Borçlar Kanunu’nda borçlara ve durumlara göre farklı şekillerde verilmiştir. İcra Hukuku’na göre tüm haklar ve talepler zaman aşımı geçirebilmektedir. Özellikle de icra takiplerinde zaman aşımı süresi takip tarihinden sonraki süreyi içermektedir. Bu gibi işlemlerde zaman aşımı alacağın niteliğine göre farklılık gösterebilmektedir. Mesela söz konusu alacak para ya da maddi bir varlık ise 10 yıllık sürede icra takibi zaman aşımına uğramaktadır. Bu karar 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda bulunan 146. Maddede ‘Kanunda aksi bir hüküm olmadığı sürece her alacak 10 yıllık zaman aşımına tabidir’ olarak belirtilmiştir.

Kredi Kartı Borçları için Zaman Aşımı

Kredi kartı borcu zaman aşımı yöntemiyle icradan düşebilmektedir. Ülkemizde neredeyse her vatandaş en az 1 adet kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı borçları ödenmediği zaman ya da asgari tutarın altında ödendiği zaman 90 günden sonra yasal takibe alınmaktadır. İcra takibine düşen borçlar kredi kartları için de zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirtilmektedir. 10 yıl boyunca herhangi bir hareketlilik olmayan kredi kartı borcu davaları düşürülmektedir. Yalnız şunu bilmek gerekir ki eğer bu 10 yıllık süresince alacaklı olan bankanın kredi kartı borcu konusunda herhangi bir işlem yapmamış olması gerekmektedir. 10 yıl boyunca askıda kalan kredi kartı davaları düşürülmektedir.

Varlık Şirketlerine Düşen Kredi Kartı borcu İcraları

İcra takibinde olan kredi kartları eğer banka avukatı tarafından takip ediliyorsa 10 yıl içerisinde zaman aşımına uğrar. İcra takibine düşen borçlar eğer Varlık şirketlerine devredildiyse o zaman zaman aşımı süresi 20 yıl olarak verilmektedir. Bunun sebebi bu şirketlerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu çerçevesinde hizmet vermeleridir.

birevim

TOKİ Gümüşhane Projeleri ve Proje Bilgileri

Önceki Yazı

TOKİ İstanbul Projeleri ve Proje Bilgileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

nine − 9 =