Güncel Haberler

İkinci El Araç Piyasası Düşecek Mi?

Dünya ekonomilerini devlet tarafından uygulanan önlemler ve karantinalarla kapatan COVID-19 salgını, otomobil sektörü de dahil olmak üzere fabrikalardaki üretimi de etkiledi.

birevim faizsiz ev

Türkiye’de, insanların hastalığa yakalanma korkusuyla kalabalık yerlerden kaçınmak için özel ulaşımı tercih etmesi nedeniyle artan taleple birlikte, üretimdeki düşüş ve buna bağlı olarak yeni otomobillerin arz başarısızlıkları, yerel kullanılmış otomobil pazarında fiyatların fırlamasına neden oldu. Pazara aşina olan uzmanlar, yeni otomobil pazarının arz tarafının 2021’in ikinci çeyreğinden önce sağlam bir toparlanma görmeyeceğini tahmin ediyor.

Otomobil dergisi Otohaber’in genel yayın yönetmeni Sn. Halit Bolkan, Türk Sabah gazetesine verdiği demeçte, otomobil fabrikalarının pandemi nedeniyle Nisan ayından bu yana üretim sorunları yaşadığını, bazı fabrikaların ise ilkbaharda üretimi tamamen durdurmak zorunda kaldığını söyledi. Halen tam kapasite çalışamayan fabrikalar var, Türkiye’de artan talep olmasına rağmen, yerel pazarlarda önemli daralmalar yaşayan Avrupa’da otomobil fabrikalarına sürdürülebilir talep yaratmak için yetersiz kaldı.

Sn. Bolkan, dünyanın pandeminin ikinci dalgasıyla başa çıkmak zorunda olduğunu, Avrupa pazarında talebin artmasının muhtemel olmadığını söyledi. Ancak Avrupa pazarı önemli ölçüde daralmaya devam ederse, fazla otomobilleri Türkiye’ye getirmenin mümkün olabileceğini söyledi.

Bu şartlar altında 2021 baharından önce araç kullanılabilirliğinin çok yüksek olmayacağını söyleyebilirim” dedi.

İkinci el Araç Satış durumu tahmini

Türkiye’de sıfır araç arzının sınırlı olması ve ikinci el araç talebinin artması ikinci el araç fiyatlarını sıfır araç fiyatlarının üzerine çıkarmıştır. Talepteki artış, pandemi en sert vurduğunda ekonomiyi canlandırmak için devlet borç verenlerinin düşük faizli kampanyalarıyla da desteklendi. Ancak, kontrol edilemeyen fiyat artışları da yetkilileri piyasayı düzenlemek için harekete geçmeye sevk etti. Hatta yerel rekabeti körüklemek için yurt dışından ikinci el araba ithali gibi önlemler masadaydı.

Fiyat artışlarını değerlendiren Bolkan, son günlerde döviz fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandığını, mevcut seviyelerde kalması halinde yeni otomobil fiyatlarının değişip değişmeyeceğinin soru işareti olduğunu vurguladı. Bolkan, ikinci el araç fiyatlarının temel belirleyicisinin sıfır araç fiyatları olduğu için, devam eden arz problemlerini göz önünde bulundurarak yeni araç pazarında önemli bir fiyat düşüşü beklemediğini söyledi. “Sektör muhtemelen döviz fiyatlarındaki düşüşün yarattığı marjı daha düşük faizli krediler için kullanacak. Dolayısıyla sıfır araç fiyatlarında önemli bir değişiklik olmazsa ikinci el araç fiyatları mevcut seviyelerini koruyacaktır” dedi.

Otomobil Üretimi Azaldı, bu ikinci el piyasasına yarayacak mı?

Pazartesi günü yayınlanan sektörel bir rapora göre, Türkiye’nin hafif ticari araçlar, traktörler ve otomobiller de dahil olmak üzere otomotiv üretimi Ocak ve Ekim ayları arasında 1 milyonu aştı. Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD), 10 aylık rakamın geçen yılın aynı dönemine göre %16 düştüğünü söyledi. Ülkenin otomobil üretimi de bu yılın ilk 10 ayında yıllık bazda %15 düştü.

Tüm bu veriler göz önüne alındığında ikinci el araç piyasasının da fiyatlar düşmeyecek gibi görünüyor.

 

birevim

Hangi Araçların Tamamına Kredi Çıkar?

Önceki Yazı

Fotoğraflı Ev Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

sixteen + 9 =