Bilgi Bankası

İTO Firma Sorgulama Nedir?

İTO Firma Sorgulama

Sermaye şirketleri, Türkiye’de hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafından kullanılan en yaygın ticari kuruluş biçimidir. Yatırımcılar zaten var olan bir sermaye şirketine katılmayı veya yeni bir şirket kurmayı seçebilirler. Türk kurumsal kuruluşlarının yabancı şirketler ve/veya kişiler tarafından %100 mülkiyetine izin verilir.

Türk yasalarına göre, hem anonim şirketler (ABD’deki ‘Şirketler’ ve Avrupa’daki ‘Société Anonyme’e benzer) (Anonim Şirket- Türkiye’deki A.Ş) ve sınırlı sorumluluk şirketleri (ABD ve Avrupa’daki LLC’ye benzer) (Limited Şirket- Ltd Türkiye’de), bireysel hizmet sağlamak için kullanılan sözde “kişisel şirketler” yerine sermaye şirketleridir.

Sermaye şirketlerinde, pay sahiplerinin sorumluluğu prensipte abone olunan sermaye ile sınırlıdır. Hem A.Ş. hem de LTD. şirket türlerinde faaliyet alanları, operasyonlar ve diğer kurumsal konular, 13 Ocak 2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda (‘TTK’) belirtilen çerçevede şirket ana sözleşmelerine diğer yargı bölgelerindeki ‘kuruluş belgesi’ ve ‘tüzüklere’ benzer) tabidir.

Şirket unvanları ve aralarındaki farkları detaylı şekilde anlattık. Peki, ünvan sorgulama İTO sayfası nedir? İto unvan sorgulama sayfası ne işe yarar? Tüm sorularınıza yazınını devamında yer vereceğiz.

İki şirket türü arasındaki temel fark nedir?

Pratik açıdan bakıldığında, Anonim Şirketler-A.Ş.’ler tüzel kişiliklerdir daha iyi gelişmiş ve daha esnektir (yönetim organı Yönetim Kurulu’dur, şirket Genel Kurullar vb.) ve A.Ş.’ler çeşitli finansman amaçları için hisse sertifikaları (fiziksel olarak basılmış) verebilir. Öte yandan, Sınırlı Yükümlü Şirketler LTD.’ler genellikle daha küçük ölçekteki projeler ve yatırımlar için kullanılır (tek kurumsal organ Hissedarlar Genel Kurulu’dur ve günden güne işletmeler Yönetim Kurulu tarafından yürütülmektedir).   İTO, firma sorgulama için aşağıda sizinle bir link paylaşacağız

İki şirket türü arasındaki temel fark sorumluluk perspektifinde yatsa da yatsa iyi. Her ikisi de sermaye şirketi olmalarına rağmen (sermaye ödemeleri ile sınırlı hissedarlara karşı sorumluluğu olan), LTD. hissedarları, çalışanlar için vergiler ve sosyal güvenlik primi ödemeleri gibi Devlet ile ilgili borçlar için kişisel varlıklarıyla da sorumludur. Bürokratik olarak LTD. ve A.Ş. şirketleri artık birbirlerine daha yakın oldukları için (2012’den beri yürürlükte olan yeni TTK’ya tabidir); kurumsal işlemlerin esneklikleri ve kurumsal ilgili borçlar için asgari hissedar yükümlülüğü nedeniyle yabancı yatırımcılara LTD. şirketleri yerine A.Ş. şirketlerini bünyelerine katması tavsiye edilebilir.  unvan sorgulama için İTO resmi sitesine giriş yapabilirsiniz.

Yeni TTK’ya yani Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak, her iki şirket türü de (A.Ş. ve LTD.) artık sadece bir (1) hissedar tarafından dahil edilebilir. AS şirketleri için asgari sermaye gereksinimi TRL 50.000.- (elli bin-Türk-Lira), LTD şirketleri için asgari sermaye ihtiyacı TRL 10.000.-‘dir. Her iki şirket tipinde de sermayenin 1/4’ü (dörtte biri) şirket hesaplarına (şirketleşme için Ticaret Odası’ndan önce kurulacak geçici hesaplar) başlangıçta (kuruluşu takiben şirketin giderleri için serbestçe kullanılabilir) ödenir ve geri kalanı yirmi dört (24) ay içinde şirkete ödenir.

Her iki şirket türünde de şirket hissedarları şirket veya kişi olabilir ve hepsi yabancı ülkelerde kurulabilir veya ikamet edebilir. İTO firma ile sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.   İTO sorgulama sayfası oldukça basit ve kolay kullanıma uygun hazırlanmıştır.

İTO Bilgi Bankası Ne İşe Yarar?

İTO nedir? Basit mantıkla ifade etmek gerekirse kimin hangi şirkette ortaklığı var sorgulayacağınız bir sayfadır.  İto firma sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda ticaret sicil no veya ticaret unvanı gibi birçok başlık altında sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

İTO ünvan sorgulama sayfa adresine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İTO şirket sorgulama işlemleri oldukça kolaydır.

Bilgi Bankası (ito.org.tr)  adresinden kolaylıkla İTO firma sorgula işlemini gerçekleştirin.

İTO yâda İstanbul Ticaret Odası’nın görevleri nedir? 

 • Fatura, rayiç ve ticarî ve sınaî eşya numunelerinin vasıflarının suretlerini onaylar,
 • Bilirkişi ve uzman raporları ile kapasite raporları hazırlar,
 • Kefaletname ve taahhütnamelerde yazılı imza sahiplerinin odalardaki sicil durumunu gösteren şerhleri hazırlar,
 • Yerli malı belgeleri ve Sınaî ve ticarî mahiyette belgeler ve Tahsis ve sarfiyat belgeleri,
 • Üyelerin kaydı ve kayıtlı üyelerin tatbik imzalarını onaylar,
 • Oda mensuplarına ait kayıt ve sicil suretleri ve üye kimliklerinin hazırlanması,
 • Üyelerinin gizli olmayan sicilleri hakkında yazılı veya sözlü sorulara cevaplar ancak Ticarî itibar şahadetnamesi mahiyetinde olmadığı takdirde,
 • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 22. maddesi gereğince verilen iş makineleri tescil belgesi,
 • TIR karneleri, ATA, A.TR ve EUR.1 dolaşım belgeleri, menşe şahadetnameleri ve EAN -UCC çizgi kod işlemleri, mal ve hizmetlerin uluslararası ticaretindeki beyanname, vesika ve benzeri belgeler
 • Mücbir sebep belgelerini hazırlar,
 • Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi suretleri
 • Türk veya yabancı bayraklı gemilere verilecek genel ve uluslararası sektörel hizmetler
 • Ticaret sicili hizmetleri
 • Ticarî ve sınaî mahiyette diğer her türlü belge ve bilgiler ile hizmetler.

İTO Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda saydığımız konulardan herhangi biri ile ilgili bilgi almak için internet üzerinden ito.org.tr

adresini ziyaret edebilirsiniz.  Firma bilgileri  kısıtlı olsa dahi sorgulama yapmanız mümkün olacak şekilde sistem hazırlanmıştır. Sorgulama için ticaret ünvanı yâda işletme adına sahip olmanız yeterlidir.

Örneğin firmayı kim kurdu, firma ne zaman kuruldu, firmanın ortakları var mı, firmanın ortakları kimlerdir?

Sorgulamayı çek bilgisine ulaşmak için yapıyorsanız, internet üzerinde raporlama yaparak size analiz sunabilecek kişiler bulunur.

birevim

2021 Çimento Fiyatları! Toptan Çimento Fiyat Listesi (50 Kg)

Önceki Yazı

TC Kimlik NO İle Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

9 Comments

 1. Herhangi bir firmanın güvenilirliğini ticaret odasına kayıtlıysa hemen sorguluyorum merak edip

 2. Çalıştığım şirkette çalışacağımız şirketlerle görüşme yapan yetkiliyim, bu sebeple çalışacağımız şirketleri araştırırken ito üzerinden de sorgulama sağlıyoruz firman hakkında bilgi edinmek için

 3. Ticaret odasına değil ancak esnaf odasına kayıtlı bir şirketi nereden sorgulatabiliriz acaba?

  1. Merhaba Yaşar Bey,
   Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBIS) ‘den sorgulatabilirsiniz.

 4. Esnaf sorgulama sistemi de var mı benzeri bir şekilde?

  1. Merhaba Uğur Bey,
   Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBIS) mevcuttur.

 5. Ticaret odası sorgulamasını kapanmış şirketler içinde yapabiliyor muyuz?

  1. Merhaba Orhan Bey ,
   Net bilgi için Ticaret odası ile görüşebilirsiniz.

  2. Evet şirket ismiyle kapanmış olsa da görebiliyorsunuz sorgularken

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

eight + twenty =