Bilgi Bankası

Kargir Ev Ne Demek? Yığma Yapı Nedir?

Ev yapım teknikleri arasında çok farklı evler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına hayatımızın bir noktasında mutlaka karşılaşırız. Bildiklerimize anlam vermek kolay olurken ev alırken tabu da “Kargir ev” yazması bir sürpriz olacaktır. Tabi ki bilmeyenler için, bilenler bu evlere anlam verecektir.

Basitçe anlatmak gerekirse bu tür evler taş ve tuğladan yapılmış olan evlerin tamamını ifade etmektedir. Dedelerimizin, ninelerimizin oturduğu evler olarak anlatmak daha kolay olacaktır. Tabi bu isme almasının nedeni dilimizin zenginliğinden kaynaklanıyor demek daha doğru bir yorum olacaktır.

Kargir Ev Ne Demek ve Nerelerde Kullanılır?

Kargir ev ne demek sorusunun en basit cevabı “taş ve tuğla kullanılarak yapılmış” anlamına gelmektedir. Kelimen hakkında bilmeniz gereken ilk şey Türkçe kökenli olmadığıdır. Farsça’dan dilimize geçen bu kelime yukarıda ki anlama gelmektedir. Telaffuzu zor olmasından dolayı halk arasında bu kelime “kagır, kagir, kargır” gibi telaffuzları olabiliyor.

Bu evler çok eski yapılar olmasının yanında günümüzde büyük şehirlerde çok nadir olarak görülmektedir. Ancak kısal kesimlerde hala bu evlerin yapımına devam edilmektedir. Tercih edilmesinin altında rahatlığından daha çok ekonomik nedenler ön plana çıkmaktadır. Çünkü bu evlerin yapımı beton, demir kullanılarak yapılan ve günümüzde en çok tercih edilen evlerden daha uygun maliyete sahip olmasıdır.

Kargir Ev Dayanıklı mıdır?

Kargir tarzı evlerin ne olduğunu anladıktan sonra merak edilen ilk nokta bu evlerin dayanıklı olup olmadığıdır. Bu tür bir ev yaptırmak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk nokta bu evlerin depreme dayanıksız olduğudur. Bunun nedeni olarak günümüzde ki evlerde genelde kullanılan karkas sisteminin bu evlerin taşıyıcı sisteminde kullanılmaması olarak göstermek doğru olacaktır.

Yapının taban ve tavan kısımlarında yer alan taşıyıcı noktalar belirli bir limite kadar dayanmaktadır. Aşırı yük bindiği andan itibaren bu noktalarda çökmeler ve çatlaklar oluşmaya başlamaktadır. Her yeni çatlak evin güvenliğini tehlikeye girdiğinin bir göstergesidir. Bu evlerin sağlanması için en önemli nokta temel kısmında kullanan ve birbirine kenetlenen taşlar olmaktadır. Bu taşlardan güçlü bağlantılar oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

Yığma Yapı Ne Demek?

Yığma ev ile kargir ev aynı yapıları ifade etmektedir. Taşların üst üste koyarak büyütülmesi ve evin ortaya çıkarılması sağlanır. Taşlar ne kadar dikkatli bir şekilde bir araya getirilirse evin sağlamlığı da o derece güçlü olacaktır. Sizde bunu rahatça fark edebilecek ve uzun bir süre boyunca bu evi kullanamaya devam edeceksiniz.

DASK sigortası yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından zorunlu olarak tutulan deprem sigortası Kasgir evler içinde yapılmak zorunludur. Bu sigortanın yapılması için evin teminat tutarı ile tarife fiyatı çarpılarak, prim tutarı belirlenecektir. Sizde bu ücreti ödeyerek 1 yıl için evinizi depreme karşı koruma altına alacaksınız.

birevim

Konut Kredisi Nedir?

Önceki Yazı

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6 Comments

  1. Bu tarz yapılar köy dışında hala bazı mahallelerimizde var ve yıkılma tehlikeleri çok yüksek

  2. Bu tarz yapıların köy dışında bulundurulması yasak mı? Burada bizim kargir yapılar çok ve yavaş yavaş yıkım kararları alınıyor

  3. Eskiden köylerde sıkça yapılan evlerdi ancak köylerde de artık daha güvenli beton evler yapılmaya başlandı

    1. Merhaba Hüseyin Bey,
      Halen çoğu köyde bu gibi yapılar çoğunluktadır.

  4. Dedeminde böyle evleri vardı köyde ve zamanla hepsini yıkıp ahşaptan ev yapmışlardı, onlarda çok sağlıklı değil ama yinede temeli sağlamdı 🙂

  5. Kargir yapılar hala köylerimizde var maalesef ve en ufak bir sallantıda yıkılabilirler.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

18 − 11 =