Bilgi Bankası

Kartal Metro Durakları

İstanbul kalabalığın hayatın aktığı bir büyükşehirdir. Dünyanın sayısız metropollerinden kabul edilen kalabalık şehrimizde insanların yoğunluğu ve trafik çözüm yolları aranmasına neden olmuştur. Yer altından ulaşım sağlamak metro ile birçok yerde trafik sonunun çözümü olmuştur. İstanbul ‘da da bir çok büyükşehrimizde olduğu gibi metro hatları bulunmaktadır. Toplamda 7 adet metro hattının 2 tanesi Anadolu yakasında, 5 tanesi Avrupa yakasında bulunur. Bu metro hatları Yenikapı- Atatürk Havalimanı hattı, Yenikapı- Kirazlı metro hattı, Yenikapı-Hacıosman hattı, Kirazlı Olimpiyat-Başakşehir hattı, Kadıköy- Taşvantepe hattı, Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ve Levent Boğaziçi Ü/ Hisarüstü Metro hattı şeklindedir. Kartal Metro durakları ise Kadıköy-Tavşantepemetro hattı kapsamında bulunur.  Kartal Kadıköy metro hattının toplam uzunluğu 21,5 kilometredir. Kadıköy Kartal arasında ilk hizmete girdiğinde 16 istasyon bulunmakta idi. Bu hattın hizmete girmesi ile birlikte İstanbul ‘da yaşayanların yıllık 1,2 milyar dolar tasarruf sağladığı tahmin edilmektedir

Kartal Metro Hattı

Kartal Metro hattı duraklarıM4 Kadıköy Tavşantepe hattı içerisinde yer almaktadır. İstanbul Anadolu yakasının ilk metro hattıdır. İlk açılış sırasında bir yıla yakın bir süre hat Kadıköy Kartal metro hattı şeklinde yapılmıştır. Pendik ve Tavşantepe duraklarının yapımının bitmesi ile birlikte hat Kadıköy Tavşantepe olarak 2 durak büyümüştür.  Toplam kartal metro hattında 19 istasyon bulunmaktadır.  Ayrıca hat genel olarak e 5 yolu altından devam eder. Bu güzergaha gideceklerin daha hızlı ve daha kolay ulaşımı için idealdir.

Kartal Metro Saatleri

Kartal metro durakları saatleri hemen hemen her durakla birkaç saniye bekleyerek ulaşıma devam eder. Metro’nun belli bir çalışma saatleri vardır. Metro seferleri hafta içi her gün 3 dakikada bir hafta sonları ise 7 dakikada bir şekilde hareket etmektedir. İlk sefer 06:00 da son sefer 23:59 da yapılmaktadır.

Kartal Metro Haritası

Kartal metro hattı e 5 otoyolu altından inşa edilmiş yer altı raylı yol sistemidir. Bu güzergah ve duraklarda hemen hemen E5 altında bulunan semtlerdedir. Metronun geçtiği istasyonlar; Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Ayrılık çeşmesi, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Adliye/Hastane, Yanisahra Kadıköy, Soğanlık, Kartal istasyonlarıdır. Ayrıca daha sonradan açılan Pendik ve Tavşantepe durakları bulunmaktadır. Bu istasyonlardan Ayrılık çeşmesi durağından Marmaray ‘a geçiş yapılmaktadır. Toplu taşıma ulaşımını ve trafiği düzene sokmak ve insanlara zaman kaybı yaşatmamak adına metro projeleri son derece önemli bir yere sahiptir.

birevim

Vakıf Katılım Bankası

Önceki Yazı

Albaraka Türk Katılım Bankası

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

11 − 6 =