Bilgi Bankası

Kat Maliki Nedir?

Konutlar; insanların özel yaşam alanıdır. Toplu olarak apartmanlarda yaşayan insanların hem kendi konutları hem de bağımsız bölümler üzerinde birtakım hakları vardır. Bu noktada, kat maliki kavramının önemi ortaya çıkar.

Kat maliki; kat mülkiyeti hakkına sahip olan kişi veya kurumları ifade eder. Bir başka deyişle, hem özel hem de tüzel kişilerin kat mülkiyeti hakkına sahip olması mümkündür. Kat maliki; Kat Mülkiyeti Kanunu’nda kendisine yer edinmiştir.

Kat Maliki Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Kat mülkiyetine konu olan gayrimenkulün hepsine ana gayrimenkul adı verilir. Buna ek olarak, esas yapı kısmı anayapı olarak tanımlanır. Ayrıca, ana gayrimenkulde bulunan ve ayrı bir şekilde kullanılmaya elverişli olan, bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerin her birisine bağımsız bölüm adı verilir. Bunun yanı sıra, bağımsız bölümün dışında kalan ve direkt olarak söz konusu bölüme tahsis edilen yerler için eklenti tanımı yapılabilir. Bağımsız bölümler üzerindeki mülkiyet hakkı kat mülkiyeti olarak bilinir. Sonuç olarak, mülkiyet hakkına sahip olan her bir tüketiciye kat maliki adı verilir.

Kat Malikinin Sorumlulukları Nelerdir?

Kat malikinin her şeyden önce söz konusu gayrimenkul üzerinde tasarruf hakkı vardır. Bunun yanı sıra, oturmuş olduğu sitenin veya binanın ortak giderlerine katılmak zorundadır. Ayrıca, kat malikleri kurulu toplantısına katılması zorunlu tutulur. Söz konusu toplantı; yılda bir defa yapılır. Apartman yönetimi ile ilgili tüm sorunlar bu toplantıda konuşulur. Kat malikleri; birçok nedenden dolayı kat malikleri kurulu toplantısına katılmayabilirler. Yurtdışında olan, sağlık problemleri bulunan veya o gün için müsait olmayan kişilerin toplantıya katılamadığı hallerde başkasına vekalet vermesi söz konusudur. Bir başka deyişle, toplantıya başkalarını atayabilirler.

Kat maliki; ana gayrimenkulün her bir bölümüne arsadaki payları oranınca göre malik olur. Ayrıca, ortak mülkiyet esasları dikkate alınır. Bunun yanı sıra, kat maliklerinin yapının ortak kullanım alanlarına arsa paylarına göre ortak olması da söz konusudur. Kat maliklerinin uyması gereken birtakım kurallar vardır. Her şeyden önce, ortak kullanım alanları, bağımsız bölümler ve eklentilerin kullanılmasında başkalarının rahatsız edilmemesi ve onların haklarının çiğnenmemesi önem taşır. Buna ek olarak, yönetim planında belirtilen hükümlere ve doğruluk kuralına uyulmalıdır. Bu tür kurallar; kat maliklerinin ortak sorumluluğu olarak bilinir.

Kat maliklerinin borçları; yalnızca kendileri için değil kiracılar ve sükna hakkı sahipleri için de geçerlidir. Hak sahibi; borcunu yerine getiremediği takdirde kat maliki de dolaylı yoldan sorumlu olur.

birevim

Avlu Nedir?

Önceki Yazı

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three + 2 =