Kredi Haberleri

Katılım Bankaları Hangileri?

Katılım Bankaları, faizsiz bir anlayışıyla çalışan, bu anlayış doğrultusunda her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esaslarına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama metotlarıyla fon kullanılmasını sağlayan bir bankacılık anlayışıdır.  Bu bankacılığı sahip olduğu bazı bankacılık prensipleri bulunmaktadır. Bu prensiplerden bazıları şu şekildedir;

  • Sistem içerisindeki hiçbir ticari ya da farklı nitelik taşıyan işleme faiz yapılamaz, faiz kesinlikle yasaktır.
  • Borçlar reel sektöre bağlı olarak hareket etmektedir.
  • Aşırı düzeyde belirsizlik ve ön göremezlik yasaktır.
  • Gerçekleştirilen bütün işlemler şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmeli ve yapılmış olan yatırımlar ortaklara açık olmalıdır.

Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası ise esaslara dayalı faaliyetleri yürüten bankadır. İsimde bulunan katılım kelimesi bankacılık türünün kar ve zarar katılma anlayışına dayalı olan bir bankacılık olduğunu ifade etmek adına tercih edilmektedir.

Türkiye’de Kaç Katılım Bankası Var?

Ülkemiz içerisinde hizmet vermekte olan 5 adet katılım bankası bulunmaktadır. Halihazır bir şekilde Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası gibi bankalar hizmet sunmaktadırlar. Bu bankalar artık Türk Bankacılık sisteminin içerisinde yer almakta olan alternatif kurumlar değil var olması zorunlu hale gelmiş olan kurum statüsüne sahiptirler.

Ziraat Katılım

Ziraat Katılım Bankası içerisinde 1 ay vade ile verilen kar oranları TL %15,45, USD %1,95, Euro %1,40’tır. 3 aylık kâr payı oranları TL %15,68, USD %2,12 ve Euro %1,65’tir.

Albaraka Türk Katılım

Albaraka Türk içerisinde sunulan Kar oranları TL %15,31, USD %2,52, EURO %1,65 ve Altın %0,29 civarındadır. Bu bilgiler 1 ay vadeye sahip olan hesaplara dağıtılan brüt kâr payı verileridir.

Kuveyt Türk Katılım

TL, Dolar, Euro ve Altın üzerinden asgari aylık vadeli olacak şekilde hesaplar oluşturulabilmektedir. Klasik, Gümüş, Altın, Platin ve Platin+ olmak üzere 5 çeşit hesap türü bulunmaktadır. Getiri oranları vade sonunda belli olmaktadır. Detaylı bilgi almak için https://www.evalmakistiyorum.com/kuveyt-turk-katilim-bankasi/ linki tıklayabilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım

TL üzerinden elde edilen kâr payı oranları %16,22, USD üzerinden %2,15, Euro üzerinden %1,55, Altın üzerinden %1,06 ve Gümüş üzerinden %1,02 oranında verilmektedir.

Vakıf Katılım

Aylık TL üzerinden verilmekte olan kar oranı %15,03, Dolar üzerinden verilen %2,21, Euro üzerinden %1,26 verilmektedir.

Katılım Bankası Konut Kredisi Oranları

Ziraat Bankası Katılım konut kredisi için 36, 60 ve 120 ay vadeler için %1,70 faiz oranı vermektedir.

Vakıf Katılımın sunmakta olduğu faiz oranları ise 60 ay vade içim %1,79, 120 ay vade için ise %1,89’dur.

Türkiye Finans Katılımın ise sunmakta olduğu faiz oranları 36 ay vade için %1,74 oran, 48 ay vade için %1,89 oran, 60 ay vade için %1,90 oran ve 120 ay vade için %2,18 oran verilmektedir.

 

birevim

2022 Bankaların Ekspertiz Ücretleri

Önceki Yazı

Tasarruf Nedir? Nasıl Tasarruf Yapılır?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

fourteen + 4 =