Bilgi Bankası

Kira Çarpanı Nedir?

Yatırım yapmak için kiralık bir mülk bulmaya çalıştığınızı, ancak pazarınızda satılık yüzlerce evden bunaldığınızı varsayalım. Listeyi en iyi yatırım mülkü adaylarına hızlı bir şekilde daraltmanıza yardımcı olabilecek hızlı bir hesaplama olsaydı harika olmaz mıydı?

Kira çarpanı nasıl hesaplanır? Gayrimenkul aldığınızda verilen tutar üzerinden hesaplayabilirsiniz. Verilen tutar kira geliriyle kaç ay sonra tekrar geri dönüyorsa, işte o gayrimenkulün kira çarpanı çıkan sonucudur.  Bir nevi kendini amorti etme tutarı denebilir.

İşte bu önemli gayrimenkul yatırım metriklerine genel bir bakış, analizinizde nasıl kullanacağınız ve sizin için mümkün olan en iyi mülkü seçmenize yardımcı olmak için potansiyel kiralama mülklerini değerlendirmek için kullanabileceğiniz kira çarpanı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkule ödediğiniz tutarı, aylık brüt kira gelirine böldüğünüzde ne olur? O gayrimenkulün aylık kira çarpanına ulaşırsınız.

Aylık kira çarpanını  /12 yaptığınızda yıllık kira çarpanına ulaşabilirsiniz.

Kira çarpanı nasıl hesaplanır?

Kira çarpanını nasıl hesaplayacağımızı örnek üzerinden anlatalım;

Gayrimenkul alış fiyatı 180 bin Türk lirası

Gayrimenkul Kiralama fiyatı 750 Türk lirası

Kiraya verilen bir dairenin aylık kira çarpanı nedir? Ay olarak 240

Kiraya verilen bir dairenin yıllık kira çarpanı 20 yıl

Gayrimenkul amorti süresi 240 aydır

İdeal kira çarpanı ne olmalıdır?

Yabancı yatırımcılar bir ülkede gayrimenkul satın alırken neyi baz alırlar? Kira çarpanı hesaplamak için dolar bazlı tahviller baz alınır.

Dolar bazlı yıllık tahvilin getirisi yüzde 5

Kira çarpanı 100/5 = 20

Sonuç:  20 yıldır.

Kira çarpanı normal koşullarda yükselir bu yönde bir eğilim söz konusudur.  Gelin şimdi İstanbul’daki son 10 yıllık konut fiyatları artış eğilimine göz atalım.

Konut kredisine uygun olmayan konutlara göre, krediye uygun olan konutlardaki yükseliş daha fazladır.

Kira çarpanı en basit tanım ile yatırım amaçlı gerçekleşen, alım miktarındaki artış nedeniyle konut fiyatlarının yükseldiği, diğer taraftan boş kalan, sahibi tarafından kullanılmayan bu konutların kiralarının düştüğü ve sonuç olarak artan orandır.

İstanbul’da hala 20 yılın altında ciddi oranda ev bulunduğundan ortalama rakamların dikkate alınmasından ziyade nokta atışı yapmak ve geleceğe yönelik yatırım alanlarını değerlendirmek çok daha iyi olacaktır.

birevim

Kroki Nedir?

Önceki Yazı

Kat Mülkiyeti Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × 2 =