Güncel HaberlerKredi Haberleri

Konut Kredisi Faiz Oranları %1,5 Altına Geriledi  

Bankaların kredi faiz oranlarının belirlenmesinde ana etkenlerden ikisi kur dengesi ve repo faizleridir. Enflasyondan beklendiği şekilde birkaç ay içersinde çift haneli rakamlardan kurtulmamız repo faizlerinde sert düşüşlerin yaşanmasına yol açtı. Şimdi beklenen, konut kredisi faizlerinde gerilemenin devam ederek artması yönündedir.  Ve uzman görüşleri de bunu destekliyor.

birevim faizsiz ev

Özellikle konut kredisi faizlerini de etkileyen durum ile ilgili sebepleri az çok anlayabileceğiniz kısa öz birkaç bilgi aktaralım. Piyasalar 25 Temmuz’da yapılacak olan PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısını bekliyor. Toplantıda faiz indirimleri ile ilgili çözüme kesin gibi bakılıyor. Faiz indirimlerinin dünya geneli dolayısı ile ülkemizi de olumlu şekilde etkileyeceği bekleniyor. Toplantının ardından uzmanlar enflasyonun gerileyeceğini ve buna bağlı olarak repo faizlerinin düşmesi ile konut kredi faizlerinin 2019 yılı içerisinde konut kredilerinin %1 kadar gerileyeceğini öngörüyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ülkemizde % 1,5’in altına düştü

Yaklaşık 5 aydır konut kredisi faiz oranlarının düşüşü, yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürdü.  Ülkemizde temmuz ayının ikinci haftası itibarı ile başlayan konut kredisi faiz oranlarının düşüşü geçen hafta itibarı ile % 1,5 altına gerilerken averajları ise %1.96 gibi bir değerde ilerliyor.

Özellikle bazı bankalar düşen faizlere ek yaptıkları kampanyalar ile faiz indirimleri konusunda yüzleri güldürdü. Kampanyalar konusunda aşağıda birkaç bilgi paylaşıyoruz; temmuz ayı için enflasyon endeksli konut kredisi faizleri %1,5’tir.

  • Vakıfbank & Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası & faiz oranı  %1.49
  • Ziraat Bankası & faiz oranı %1,5

Konut Kredisi Hesaplama ve Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi faiz oranı hesaplaması ile ilgili son duruma göre bir örnekleme yaparsak; 150 TL konut kredisi – 10 Aylık Vadede aylık taksit tutarı 2.690 TL

Kredinin vade sonunda toplam faiz ödemesi ise 322 bin Türk lirasına karşılık geliyor.

Konut Kredileri Yıl Sonuna Kadar %1 oranına gerileyecek

Özellikle Amerika’nın tüm dünya piyasaları üzerindeki etkisi yadsınamaz.  Aşağıda Sn. Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın açıklamaları faiz düşüşleri ile ilgili geniş görüşlülük sahibi olmanıza yardımcı olacaktır;

Erdoğan, Türkiye’nin ABD’nin “stratejik ortağı” olduğunu söyledi ve Bay Trump’ı “gerekli olanı yapmaya” çağırdı. NATO üyesi ülkelerin, Türkiye’nin S-400’ü satın almasından “mutlu” olması gerektiğini, çünkü ittifakı daha güçlü hale getireceğini söyledi. “S-400’leri satın alarak, savaşa hazırlanmıyoruz. Barışı ve ulusal güvenliğimizi güvence altına almaya çalışıyoruz ”dedi. Sayın Erdoğan da faiz indirimlerinin derinliği ve hızı konusunda bir çatışma sonrasında Türkiye’nin Merkez Bankası Başkanının görevden kararını sonra faiz oranlarını düşürmek için onun isteğinden söz etti. Ekonomik ortodoksinin aksine yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona neden olduğuna inanan Sn. Erdoğan, hem enflasyonu hem de faiz oranlarını yılsonuna kadar “ciddi bir şekilde” azaltmayı amaçladığını söyledi.

birevim

İlk Kez Ev Alacaklara Faizsiz Kredisiz Yöntemler

Önceki Yazı

Kadıköy Metro Durakları

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

four × four =