Kredi Haberleri

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi nedir sorusuna verilecek en basit cevap ev almak isteyen insanlara bankalar tarafından belirli bir farkla sunulan finansmandır. Kısa vadeli veya uzun vadeli olarak kullanılabilir. İstenirse alınacak ev ipotek gösterilerek çekilebilir ya da farklı yöntemler tercih edilebilir.

Bankacılık sektöründe hizmet veren tüm bankalar farklı koşullar ve hizmet çeşitleriyle konut kredisi sunar. Bazıları yüksek faiz oranları ile sunarken bazıları kısa vadeli düşük faiz oranları ile bu krediyi kullanmanıza imkan verir. Bu finansman sayesinde uzun yıllar birikim yapmanıza gerek kalmadan ev almanıza imkan veriliyor.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanımı basit detaylara bağlanmıştır. Bu krediyi kullanmak isteyenlere bankalar alacakları evi ipotek verme şartı koymaktadır. Bu sayede ayrıca kredi alacak kişiden kefil istenmemektedir.

Tabi sağlanan kredide dikkat etmeniz gereken bir noktada konuta kredi çekecek kişinin kredi notunun gerekli seviyede olması olacaktır. Bankalar bu noktada dikkatli hareket etmekte ve krediyi sağlamadan önce tüm araştırmaları titizlikle yapmaktadır. Sizde konut kredisine başvuru yapacaksanız öncelikle piyasa araştırması yapmalı ve ardından size göre maliyeti daha uygun olan bankaya giderek başvuru yapmanız olacaktır. Bu sayede daha fazla bilgi alabilirsiniz. Size sağlanacak kredi faiz oranı, maliyet farkı gibi detayları bire bir öğrenerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Çekerken Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi çekenlerin bilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunların başında bankalar konut kredisi sağlarken evin bedelinin tamamı için finansman sağlamadıklarıdır. Ekspertiz raporu alındıktan sonra verilecek kredi miktarı rapora yazan fiyatın %80’ini geçmeyecektir. Geri kalan %20’lik kısmın peşin tahsil edilmesi gerekecektir.

Kredi başvuru yaparken direkt olarak faiz oranına odaklanmamanız gerekiyor. Faiz oranından çok ödeme sürenize göre çıkacak olan maliyet oranına bakmanız gerekiyor. Bu sayede en uygun konut kredisine daha rahat ulaşmış olursunuz. Yani sadece faiz oranına değil komisyon ücretlerine, çeşitli masraflara da odaklanmanız gerekiyor. Sizden bu başvuru sırasında gelir belgesi, evin tapusu, sigorta dökümü ve nüfus cüzdanı örneği istenecektir.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Konut kredisi alacağınız evin ipotek verilerek kullanacağı için ödeme koşullarına dikkat etmelisiniz. Çekilecek olan kredinin aylık taksit miktarlarının sizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesine mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun için taksit sayısını uzatabilir veya kısaltabilirsiniz.

Faiz oranı ve diğer masraf araştırmalarını mutlaka yapmalısınız. Bununla beraber kredi notunuzu da öğrenmelisiniz. Çünkü hayallerinizin suya düşmesini istemiyorsanız bankaların buna çok dikkat ettiklerini unutmamanız gerekiyor.

Aklınızda bulunması gereken bir başka noktada peşinat kısmı için size ihtiyaç kredisi sağlanacağıdır. Bu krediyi kendi üzerinize değil de ailenizden diğer bireylerin üzerine çekmeye çalışın, bunun için de yukarıda ki noktalara dikkat etmenizde fayda var. Bu sayede en uygun konut kredisine başvurmayı başarabilirsiniz.

birevim

Halkbank TOKİ Kredisi ile Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Önceki Yazı

Kargir Ev Ne Demek? Yığma Yapı Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

six − four =