Güncel Haberler

Kovid-19 Sonrası Yazlık Villalara İlgi Arttı

Pandemi sebebi ile yaşanan karantina şehir içinde küçük evlerde kalmamıza yol açtı. Büyük bir aileniz varsa bu salgın karantina dönemi hayatınızda yeni kararlar almanıza yol açmış olabilir.   Birçok kişi aynı durumda olsa gerek çünkü istatistikler salgın döneminde ev satışları durgun bir döneme girmişken villalarda kiralama ve satın alma fiyatlarında artış olduğu görülüyor.

birevim faizsiz ev

COVID-19 her gün daha fazla insanı etkilediğinden, Koronavirüs beklenmedik durum planlaması büyük önem taşıyor. Özellikle virüsün artık hayatımızda olduğu ve farklı şekilde virüsler ile gelecekte birlikte olacağımızı ön gören bilim insanları pandemi konusunda verdikleri bu bilgiler ile bu dönemin fırsatları konusunda da bizleri düşündürüyor. Ekonomi, gayrimenkul sektörleri, yatırımcılar ve vatandaş üzerinde etkili olan virüs yaşam kalitesini yükseltmek isteyen kiracıları etkiledi ve villalara ilgi arttı.

Homeoffice Çalışmanın Cazibesi Villalara İlgiyi Artırdı

Pandemi ile gelen karantina dönemlerinde birçoğumuz evden çalışmaya devam ettik. Ve küçük kutu gibi evlerde anne, baba, çocuklar belki büyükanne ve büyükbaba kalabalık bir şekilde birlikte olmadığımız anların tadını çıkardık. Ancak karantina süresinin uzaması ile birlikte insan olarak doğaya, güneşe, denize, yeşile duyulan haklı özlem arttı.  Bu da kiralamalar ve satın almalarda kişileri yazlık ev, bahçeli müstakil konut, çiftlik evleri ve sayfiye yerleşim yerlerine olan ilgiyi arttırdı.

Özellikle Homeoffice çalışma dönemlerinde iş stresi ve karantina stresi birlikte yeni bir çözü gelişti; “ortak lüks villa kiralama”

Pandemi sona erdiğinde dahi artık değişen talepler bundan sonra bahçeli, havuzlu, büyük evlerin kiralama ve satın alma konusunda daha rağbet göreceği düşünülüyor.

Özellikle önümüz yaz ve 5 yıldızlı oteller yerine herkes havuzlu villa kiralamayı düşünüyor. Hem ekonomik hem de güvenli olarak nitelendiriliyor.

Kiralık villa bulmak zor geçen seneye göre villa kiralamak isteyen kişi sayısı %50 artış gösterdi.

Villa kiralama konusunda en çok tercih edilen yerler; yazlık, şehir ve tatil bölgeleri olarak sıralanıyor.

Endeksa Verilerine Göre villa kiralamada en fazla artış görülen illerimiz;

 1. Antalya (%37 Artış)
 • Aksu, (%53 artış)
 • Kemer, (%39 artış)
 • Alanya, (%39 artış)
 • Konyaaltı, (%23 artış)
 • Muratpaşa. (%18artış)
 1. Muğla(%27 Artış)
 • Datça (%38 Artış)
 • Ula (%26 Artış)
 • Bodrum (%16 Artış)
 1. Aydın(%26 Artış)
 • Efeler (%14 Artış)
 • Kuşadası (%12 Artış)
 • Söke(%7 Artış)
 1. Eskişehir (%20 Artış)
 2. Kocaeli (%19 Artış)
 3. Sakarya,Yalova, Balıkesir (%18 Artış)
 4. Mersin (%17 Artış)
 5. Adana (%15 Artış)

İstanbul, İzmir ve Ankara incelendiğinde villa tipi konut kiralama oranları İstanbul’da %11 ve Ankara’da %12 olarak gözlemleniyor.  İzmir ise zaten büyük ve yaşanabilir evlere sahip olduğundan olsa gerek %3 seviyesinde kalıyor.

Dünyanın doğal zenginlikleri pandemi ile fırsata dönüşerek arınırken insanoğlu da yeniden konforlu yaşam alanlarına geri dönmeye ve büyük şehirlerin küçük dairelerinden ayrılmanın yollarını arıyor.

birevim

Türkiye, Yatırımlık Konutta İspanya ve Yunanistan’ı Solladı

Önceki Yazı

Emlak Konut GYO’dan ‘Düşük Peşinatlı, 3. Yılda Taksit Ödemeli’ Kampanya

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

eleven + seventeen =