Güncel Haberler

Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu

Kredi kartı aidatları ile ilgili olarak merak edilen birçok husus vardır. Her şeyden önce, kredi kartı aidatlarının 12 ayda bir olacak şekilde sistem tarafından otomatik olarak kesildiğini söylemeliyiz. Ancak, söz konusu tutar bankaya göre farklılık gösterir. Ayrıca, kartın türüne göre de değiştiğini ifade etmeliyiz. 2021 yılı için konuşacak olursa kredi kartı aidatlarının 70 TL’den başlayarak 180 TL’ye kadar uzandığı bilinmektedir. Ancak, tüketicilerden gelen tepkiler doğrultusunda kesilen kredi kartı aidatları basit bir dilekçenin yanı sıra e-devlet üzerinden de tüketici hakem heyetine gitmeye gerek kalmadan geri alınabilir.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Nasıl Geri Alınır?

Günümüzde bankaların müşterilerinden para kazanmak için birçok yolu denediği bilinmektedir. Kredi kartlarından edinilen aidatların bankaların gelir kaynaklarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. 12 ayda yani bir yılda bir olmak üzere kesilen aidatların 70 TL’den başlayarak 180 TL’ye kadar uzandığı bilinmektedir. Birçok tüketici; söz konusu kredi kartı aidatından haberdar değildir. Hesap özetlerini takip etmeyen kredi kartı kullanıcıları; kendilerinden habersiz olarak kesilen bu tutar karşısında ciddi bir şaşkınlık yaşayabilirler. Son ödeme tarihi geldiğinde tahsil edilecek olan bu tutardan kurtulmanın bazı yolları bulunur. Buna göre;

 • Bankaya bir itiraz dilekçesi ile başvuru yapma
 • Tüketici hakem heyetine hesap ekstresi ile başvuru yapılarak geri iade talep etme
 • E-devlet üzerinden mail sistemi ile geri alma

gibi farklı yöntemler bulunmaktadır.

Bankaya Dilekçe ile Başvuru Yaparak Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

Kredi kartı aidatını geri almanın yollarından birisi olan bu yöntem geleneksel olmakla beraber işe yarayabilir. Kart aidatı olmayan bir kredi kartına sahip olanlardan yılda bir kere olmak üzere kart kullanım ücreti alınır. Bu tutar; bankalar arasında farklılık gösterir. Ancak, ilgili bankanın şubesine gidildiği takdirde söz konusu aidat ücreti geri alınabilir. Bu noktada, son derece kısa bir dilekçe yazıldığı takdirde tüm işlemler tamamlanmış olacaktır. Ancak, tüketicinin bankaya en az iki otomatik ödeme talimatı vermiş olması gerekir. Bunun yanı sıra, en az 700 ila 1500 TL arasında aylık düzenli harcamanın yapılmış olması istenmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

Tüketici hakem heyetleri; hükümet konakları ve kaymakamlık binalarında yer alır. Kesilen kart aidatını gösteren bir dekont ile tüketici hakem heyetine gidildiği takdirde geri alma işlemi yapılabilir. Hakem heyeti; bankaya iade talebinde bulunur. Söz konusu süreç 15 gün içerisinde tamamlanacaktır.

E-Devlet Üzerinden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

E-devlet üzerinden Bireysel Müşteri Hakem Heyeti adresinin olduğu sayfaya girilmelidir. Buradaki kısma T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada karşılaşılan bankalardan birisi seçilmeli ve boşluklar eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. En geç otuz iş günü içerisinde cevap gelecektir.

birevim

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

Önceki Yazı

Kredi Notu Sıfır Olanlara Kredi Veren Tüm Bankalar

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

 1. E-devlet üzerinden bunun yapılabilmesi gerçekten çok iyi olmuş

 2. Kredi kartı aidatlarını e devlet üzerinden hangi sayfadan alabiliyoruz?

  1. Merhaba Gökhan Bey,
   https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti linkinden başvuru yapabilmektesiniz.

 3. Her şeyi e devletten yapabilmemiz gerçekten şahane değil mi 🙂

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

ten + twelve =