Bilgi Bankası

Kroki Nedir?

Kroki, bir yerin konumunu göstermek için kullanabileceğimiz kaba bir çizimdir. Bu tür çizimler, daha sonraki bir aşamada uygun bir nihai plan veya harita hazırlamak için bir temel olarak kullanılır.

birevim faizsiz ev

Konsept çizimleri veya krokiler, mimarlar, mühendisler ve iç mimarlar gibi tasarımcılar tarafından tasarımlar için ilk fikirleri keşfetmenin hızlı ve basit bir yolu olarak kullanılan, genellikle el yapımı olan çizimlerdir.

Kroki, öncelikle mobil uygulamaların ve web’ in UI ve UX’ini tasarlamak için kullanılır. Kroki ’de tasarlanan dosyalar kendi eskiz dosya formatı olsa da eskiz dosyaları Adobe Illustrator, Adobe Photoshop ve diğer programlarda açılabilir.

Kroki, iOS, Android ve Web tasarımı için nihai araçtır.

Bir kroki birkaç amaca hizmet edebilir: kişinin gördüğü bir şeyi kaydedebilir, daha sonra kullanmak üzere bir fikir kaydedebilir veya geliştirebilir veya bir görüntüyü, fikri veya ilkeyi grafiksel olarak göstermenin hızlı bir yolu olarak kullanılabilir.

Kroki Hangi Amaçla Kullanılır?

Mimari çizim ve krokiler, mimarlar ve diğerleri tarafından bir dizi amaç için kullanılır: bir tasarım fikrini tutarlı bir öneriye dönüştürmek, fikir ve kavramları iletmek, müşterileri bir tasarımın esası konusunda ikna etmek, bir mütahitin onu temel alarak inşa etmesine yardımcı olmak gibi…

Günlük yaşantımızda aslında gözümüzün aşina olduğu kuşbakışı bir çizimdir. Ana hatlar ile ölçüm yapılan bir sistemdir.  Ölçeksizdir ve uzunluklar göz kararı ile belirlenir. Önemli yerler şematik olarak gösterilir.  Kroki çizilirken ölçüm için kağıdın köşelerine kuzey – güney doğrultusunu gösteren ok konulur.

Kroki, özellikle günümüzde akıllı telefonlarda adres bulmakta önemli bir işleve sahiptir. Ayrıca çevremizi, ilimizi, ülkemizi ve dünyayı daha iyi tanımamıza ve coğrafik açıdan analiz etmemize yardımcı olur.

Kroki çok kullanışlıdır. Sınıfınızı kroki ile çizimde gösterebileceğiniz gibi bir ili de kroki ile gösterebilirsiniz.

Kroki ev tarifi birçok konuda kullanabileceğiniz avantajlı bir seçenektir.

Kısacası bir yerin adres tarifi için en kolay ve kullanışlı yöntem kroki çizimi kullanmaktır. Günümüzde artık bilinen yerlerin logoları da konulmaktadır.  Sokak, cadde ve bilindik kurumlar krokilerde gösterilir.  Adres noktasına en kolay ulaşmanızı sağlamak üzere kroki hazırlanır.

birevim

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? Avantajları Neler?

Önceki Yazı

Kira Çarpanı Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

five × five =