Bilgi Bankası

Müstakil Ev Nedir?

Ev kavramı birçok anlama gelmekle birlikte, herkes için farklı bir şeyler ifade edebilen bir kavramdır. Kimi için ev dört oda bir salon ve içinde perde, koltuk, yatak gibi eşyaların bulunduğu yer iken kimi için ailesi ile birlikte yaşadığı dört duvarın çevrelediği huzurlu ortamdır. Bence de ev dört duvardan ve eşyalardan ibaret değildir. Ve çok daha büyük anlamlar ifade etmektedir. Herkes ömründe bir kez de olsa mutlaka bir ev hayali kurmuştur. Bu kimi zaman lüks bir daire kimi zaman küçük bir dağ evi kimi zaman bahçeli ve şehirden uzak küçük müstakil bir evdir.

Hangi Evler Müstakil Evdir?

Mimari açıdan bakıldığı zaman ev üzerine birçok kavram vardır ve birçoğumuz bu kavramların ne demek olduğunu bilmeyiz veya oradan buradan duyduğumuz kadarıyla biliriz. Bu kavram anlamları konusundaki en büyük eksikliğimiz ise ev çeşitleri ile ilgili olan kavramlardır. Halk arasında belli başlı ve kalıplaşmış tabirler vardır ve biz de günlük hayatımızda bunları yanlış olduğunu bilmeden kullanırız. Bu kavramlardan en basiti Müstakil evdir. Bu yazımızda Müstakil ev gerçekte nedir ve çeşitleri nelerdir bunları yazdık aşağıda bulabilirsiniz.

Müstakil Ev Nedir?

Müstakil ev kelime anlamına bakıldığı zaman tek başına, hiçbir şey ile temas halinde olmayan, ayrı, bağımsız ve bağlantısız anlamına gelir. Bundan da anlayabileceğimiz gibi müstakil ev herhangi bir apartman dairesine bağlı olmayan yani altında veya üstünde ayrı katların olmadığı veya bir siteye ait olmayan buda şöyle ki eve girmek için ortak bir bahçenin veya bir kapının bulunmadığı. Mahallelerde olduğu gibi ortak bir duvar dam veya bahçesi bulunmayan tamamen etrafındaki tüm objelerden ayrı olan tek başına bir ev veya katlı bir ev bahçesi olan veya olmayan evlere müstakil ev denir. Müstakil evler tek katlı veya birkaç katlı olabileceği gibi bahçeli veya bahçesiz de olabilmektedir. Bunun yanında birçok çeşidi olan müstakil evler son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir. Apartmanlarda gürültü sorunu ve ortak kullanım alanlarının çok olması insanları müstakil ev almaya iten en büyük sebeplerden biridir.

Müstakil Ev Çeşitleri Nelerdir?

Müstakil evler apartman dairelerine göre çok daha fazla çeşitlilik gösterir bunun sebebi apartmanların mutlak katlı yapılar olmasıdır. Müstakil evler arasında çeşit çok fazladır. Bunlar bahçeli müstakil evler, balkonlu müstakil evler ve katlı müstakil evler olmak üzere üçe ayrılır. Müstakil evlerde son zamanlarda Amerikan tarzı ev yapıları daha çok dikkat çekmektedir. Özellikle müstakil evlerde salon ve mutfağın birleştirildiği ve buna Amerikan tarzı mutfak denildiği gibi yapılmaktadır. Bununla birlikte isimlerden de anlaşılacağı gibi balkonlu olanlara balkonlu müstakil ev katlı olanlara katlı müstakil ev ve bahçeli olanlar ise bahçeli müstakil evler denir.

birevim

İzmir Metro Durakları

Önceki Yazı

Wowwo İle Senetle Araba Alma Fırsatı

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6 Comments

  1. Bahçeli müstakil ev bende çok istiyorum ama günümüzde çok zor böyle bir ev sahibi olabilmek.

  2. Müstakil ev hayalim benimde var, ama gitgide çok pahalılaşıyorlar nasıl satın alacağız hiç bilmiyorum 🙂

  3. Müstakil ev gerçekten şahane bir şey ama birazda imkana bağlı bir durum 🙂

    1. Merhaba Ahmet Bey,
      Büyük şehirlerde Müstakil ev sahibi olmak çok zor olmasına karşın kırsal alanlarda bu imkanı bulmak çok daha kolaydır.

  4. Müstakil evler için önerim Ege bölgesidir arkadaşlar, gerçekten çok uyguna evler var ancak şu pandemi sonrası fiyatlar uçtu. Seneye düşer diye düşünüyorum

  5. Müstakil evler herkesin hayalidir, fiyat olarak çok daha yüksekler tabi bütçe meselesi biraz

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × one =