Bilgi Bankası

Parsel Sorgulama Nedir?

Belki de bir çok kişinin hayali olan bu parsel meselesine sahip olmak bir hayli zordur. Ama bu hayat neler getireceği de belli olmuyor. Ancak işleriniz yolunda gider ve sizde ufak bir şekilde birikim yapmak isterseniz, belki de bir yerlerde parsel sahibi olabileceksiniz de. Bahsedilen miktarlar değişse de parsel sahibi olacak şekilde izin alabilir ve üzerine istediğiniz bir yapı ekleyebilirsiniz. Parsellerin kullanım alanlarına bakmak gerekir, e tabii bu da Parsel Sorgulama sistemi ile yapılabilir. Bunun içinse bir çok nokta vardır, tabii dikkat dolandırıcıların da tuzağına düşebilirsiniz. Neticesinde bu işlerin hepsi ister istemez paraya bakıyor. Bizden sizlere bir tavsiye aman dikkat edin.

birevim faizsiz ev

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu işlem Tapu ve Kadastro genel müdürlüğünde yapılabilir, Parsel Sorgulama çok hassas bir konu olduğundan ve arada kavga veya hak yeme gibi unsurların girmemesi için tamamen devlet kontrolü altında olmak zorundadır. Bu olanakları sağlayan devletimizde kimsenin mağduriyetini görmek istemez. Gelişen teknoloji ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından düzenlenen internet üzerinden online parsel ve tapu sorgulama, üstelik hem de şifresiz olarak vatandaşların hizmetine sundu. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan özellikle sizin belirlemiş olduğunuz bölgelerdeki gayrimenkulünüz için parsel sorgu işlemini e-devlet uygulaması ile gözükebilir, hem ülke, hem şehir hem de ilçe olara detaylı bir şekilde sizlere haritalardan gösterilmektedir.  Parsel hakkında detaylı bilgi vermek çok önemli olduğundan sizlere en önemli hizmeti veriyorlar.

Peki, Parsel Sorgulama Uygulamasında Başka Neler Görebiliriz?

TKGM parsel sorgulama uygulamasını kullandığımızda;

Başkasına ait olan tapu sorgulama  (Eğer sistemde istediğiniz bir yer varsa o parselin veya adanın dolu olup olmadığını)

Tapu başvuru sorgu ( Tapu başvurusuna uygunluk olarak zaman belirleme ve müsaitlik durumu)

Ada parsel sorgulama programı (Sadece kısıtlı olarak kalmayıp bir çok şekilde hizmet eden uygulama ada parsel sorgulamasına da bakıyor)

Detaylı parsel sorgula (Bu detaylı parsel sorgulama ise, kafanızda hiç bir soru işareti kalmasın diye olan kolaylık)

İsimden tapu kaydı sorgulama (Bir kişi ile anlaşacaksınız o kişinin güvencesini almadan önce net bir biçimde bakabilesiniz diye bu kolaylık var)

Parsel Sorgularken Farklı Bir Hata Alabilir miyiz?

Parsel sorgularken hiç bir zaman olağan dışı bir durum olmamaktadır. Ancak bir olumsuz nokta var, bu da zaten sizlerin hatası olduğundan, sistem için zaten sizleri asla ama asla yanıltmaz. TKGM uygulaması üzerinden Parsel sorgu işlemi yaparken işlem başarısız uyarısı aldığınızda işleminizin oluşması durumunda,  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) kaydınızın olmadığı şeklinde bir bilgi alırsınız bu da zaten sizleri uyandırmak içindir.

Sistem hakkında şikayet var mı?

Sistem hakkında şikayet olmuyor. Nedeni ise devlet tarafından ilerletilen bu sistemle beraber neredeyse tüm güvenlik önlemleri alınmış durumda. Neticesinde bu sistem bir çokların mağdur edilebileceği bir sistem o yüzden özenerek yapılmış, asla ama asla başkasının parselini uygun durumda gösteren şekilde tasarlanmamıştır. Dolayısıyla böyle önemli ayrıntıları dikkatlice ilerleten bir sistem hakkında şikayette yoktur.

birevim

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar

Önceki Yazı

Sinpaş YTS Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

6 − five =