Emlak & KonutGüncel Haberler

Real Estate Stars 2019 Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Sektörde önemli bir yeri bulunan Real Estate Stars/Gayrimenkul Liderleri Zirvesi ve ödül töreni; geçtiğimiz Şubat ayında Shangri-La Bosphorus’ta yapılmıştır. Capital ve Ekonomist işbirliği ile düzenlenen bu ödül töreninin sektörün en iyilerini tespit etmesi ve ödüllendirmesi bakımından değerli olduğunu ifade etmek gerekir. Birtep’in ana sponsor olduğu bu ödül töreninde destek sponsoru ise Franke olmaktadır. Söz konusu ödül töreninin açılış konuşmaları; Birtep Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi ve Ekonomist dergisi yayın yönetmeni Talat Yeşiloğlu tarafından yapılmıştır.

birevim faizsiz ev

Ödül töreninin birbirinden değerli konukları bulunmaktaydı. İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan başta olmak üzere Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay ve Öngören Hukuk Bürosu kurucusu Prof. Dr. Gürsel Öngören’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte bilhassa gayrimenkul sektörünün 2020 yılındaki durumunun ne olacağı ve 2020 projeksiyonu ele alınmıştır.

Real Estate Stars 2019 Ödüllerini Kimler Kazandı?

Konukların konuşmalarını yaptığı oturumun ardından ise ödül törenlerine geçiş yapılmıştır. Dört kategoride olmak üzere başarılarıyla öne çıkan firmalara ödüller verilmiştir.

Türkiye’nin ciro bazında en çok konut satışı yapan şirketlerinde sırasıyla Tahincioğlu, NEF, MESA, Dağ Mühendislik, Avrupa Konutları (Artaş) bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin en fazla konut üreten şirketleri arasında ilk sırayı Bahaş almıştır. İkinci sırayı NEF alırken diğer şirketler ise sırasıyla Dağ Mühendislik, Folkart, Avrupa Konutları (Artaş)’dır. Türkiye’nin adet bazında en çok konut satışı yapan şirketleri arasında ise ilk sırayı NEF alırken ikinci sırayı Tahincioğlu, üçüncü sırayı Bahaş, dördüncü sırayı Folkart, beşinci sırayı ise Sinpaş almıştır. Türkiye’nin en çok konut projesi yürüten şirketleri sıralamasında ilk sırada Özyurtlar bulunmaktadır. İkinci sırada NEF, üçüncü sırada Sinpaş bulunurken dördüncü sırada MESA, beşinci sırada Fuzul Grup yer almaktadır.

Birtep’in ana sponsor olduğu bu etkinlik; tasarrufa dayalı faizsiz finansman modelinin Türkiye’de ne kadar yaygın olduğunu gösteren bir gelişme olmaktadır. Herkesin bildiği gibi insanların Türkiye şartlarında ev ve araba sahibi olması kolay değildir. Elinde yeterli birikimi olmayan insanların ev veya araba sahibi olmak için bankalardan kredi almak zorunda kaldığı bilinmektedir. Bu noktada, evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ine konut kredisi verilmektedir. Bir başka deyişle, konut kredisi alsanız bile yine de elinizde bir miktar para olmak zorundadır.

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman modelinde ise bankaların sunmuş olduğu faizli kredi sistemlerine kıyasla çok daha uygun ekonomik şartlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, tüketicilerin faizsiz, peşinatsız, vade farksız ev sahibi olmasına izin verilmektedir. Bunun yanı sıra, isteyen tüketicilerin peşinat ödeyerek ödemelerinin erken bitmesini sağladıklarını söylemek gerekir. Sonuç olarak, ev almak isteyen tüketicilerin her geçen gün bu şekilde hizmet veren firmalara yöneldiği aşikardır. Bu noktada, bu şirketlerin satacağı konut sayısının artacağını öngörmek mümkündür.

birevim

Sosyal Finans Zirvesi ile Türkiye’nin Tasarrufları Güçleniyor!

Önceki Yazı

Vakıf Katılım’dan 50 bin Kamu Lojmanının Satışına Özel Finansman Desteği!

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

fifteen − 9 =