Faizsiz Sistemler

Senetle Araba Nasıl Alınır? Taksitle Araba Alma

Türkiye’de her gün binlerce vatandaş araba alım satım işlemi yapmaktadır. Sıfır ve ikinci el olarak ikiye ayrılan otomotiv piyasası, en aktif piyasalardan biridir. Ancak otomotiv piyasasındaki fiyat artışları ile vatandaşlar genelde ellerindeki meblağ ile bir arabanın fiyatını karşılayamamaktadır. Sahip olunan araçların takas ile ticareti de oldukça yaygın bir sistemdir. Bir aracı olmadan araba satın almak isteyen vatandaşların bu fiyatı karşılamak için başvurduğu yöntem ise genellikle banka kredisidir. Faiz oranlarının oldukça yükseldiği son dönemlerde, banka kredisi ile araba almak makul bir seçenek olmaktan uzaklaşmıştır. Bu noktada senetle araba alma yaygınlaşmaya başlamıştır.

Senetle Nasıl Araba Alınır?

Öncelikle senetle araç alım satımı, tamamen yasal ve hukuka uygun bir durumdur. Alan ve satan tarafların hakları, her ticari ilişkide olduğu gibi kanunlar tarafından korunmaktadır. Ancak arabayı güvenilir bir galeriden aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Konu ile ilgili gerekli tecrübe ve bilginiz yoksa veya etrafınızda bu konuda bilgili biri yoksa senet ile araba alışverişi riskli bir yol olabilir.

Faizlerin yükselmesi ile vatandaşların banka kredisinden uzak durması, senet ile araba alımını canlandırmıştır. İkinci el araba piyasasının yanı sıra sıfır araba alım satımında da kullanılan bir yöntem olan senet ile alışverişte uygulanması gereken prosedür ve kurallar oldukça kolaydır. Ancak yine de senetle araba almak istiyorsanız ve senet ile daha önce farklı bir alışverişiniz olmadıysa, araç alımında senet doldururken yanınızda senetler hakkında bilgi sahibi olan bir tanıdığınızın olması önemlidir.

Senetle araba almanın detaylı bilgisine https://www.arabahayalim.com/senetle-araba-nasil-alinir/ buradan da takip edebilirsiniz.

Senetle Araba Alımında Peşinat

Senetle araba alırken belirli bir yüzdelik peşinat yoktur, satıcı ile belirleyeceğiniz miktar peşinat olarak verilir. Peşinatsız araba satışı yapan da galeriler vardır ancak peşinat miktarı düştükçe taksitle ödeyeceğiniz toplam ücret yükselecektir. Bu durumda peşinat ödemeden senetle alacağınız arabanın fiyatı yüksek bir faiz oranı ile çekeceğiniz krediden çok daha masraflı olacaktır.

Senetle Araba Alımında Yapılan İşlemler

Alacağınız arabaya karar verdikten sonra noterden tasdikli ruhsat devrini alınız. Arabayı aldığınız kişi ya da galeri, aracı alıp direkt satmamanız için ödeyeceğiniz borç miktarında satılamaz şeklinde bir haciz koyar. Ödeyeceğiniz miktar ve vadede senet imzalayıp bir nüshalarını da kendinize alırsınız. Ödediğiniz senetlerin kopyasını karşı taraftan alarak imha edersiniz. Ödeme yaptığınızı belgelemek adına havale gibi yöntemler daha güvenilirdir.

Senetle Araba Veren Firmalar

birevim

Tapu Nedir, Kaç Çeşidi Vardır?

Önceki Yazı

Ardahan Kredisiz ve Taksitle Ev Alma Fırsatı

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

7 Comments

 1. Peşinatsız uygun taksitle araç sahibi olabileceğim firma önerir misiniz?

  1. Merhaba Selda Hanım,
   Bir arabam firması ile bir çok kişi memnuniyetle araba sahibi oldu. Sizde bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

 2. Günümüzde ufak taksitler ödeyerek araba almak gerçekten çok güzel bir şey

 3. Araçları senetle almak çok güzel ancak aracın kura çekilişinde size ne zaman denk geleceğini bilmediğinizden çok uzun süre sonrada teslim alabiliyorsunuz, bence bu kötü

 4. Taksit ödeyerek faiz derdiyle uğraşmadan araç sahibi olabilmek gerçekten çok güzel.

 5. Bahsettiğiniz firmalarda peşinatsız sistem varmı hepsinde peşinat mı var yoksa?

  1. Merhaba Ayça Hanım,
   Bu firmaların çoğunda her iki seçenekte bulunmaktadır.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

sixteen − one =