Faizsiz Sistemler

Tasarruf Nedir? Nasıl Tasarruf Yapılır?

Tasarruf, insanların yaşamı için gerekli olan tüketim maddelerini idareli olarak kullanması demektir. Günümüzde para kazanmak için neredeyse ömrünün yarısını çalışarak geçiren insanların, gereği kadar satın alıp kullanarak sadece para değil, ömürlerinden giden bu zamandan da tasarruf etmesi mümkündür. Dünyanın insanlığa sunduğu kaynakların da sınırlı olduğu göz önüne alındığında tasarruf etmek insanlık için bir zorunluluk olmalıdır.

Tasarruf yapmaya öncelikle kendi yakın çevremiz, evimizden başlayabiliriz. Boşa çalışan bir elektronik ürün veya boşa yanan bir lambayı söndürerek kısıtlı dünya kaynaklarının boşa tüketilmesinin önüne geçebiliriz. Tasarruf bütün dinler tarafından da emredilen bir eylemdir. Bütün kutsal kitaplarda israftan kaçınmak emredilmektedir. Tüm tüketim ürünlerinde tasarruf yapmamız gereklidir. Tükenebilir enerji kaynaklarında tasarruf ise artık vazgeçilmezdir. Özellikle kış aylarında doğal gaz kullanımının ihtiyacın çok ilerisinde olduğu bilinmektedir.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf, kişinin bu konuda bilinçlenmesi ile başlar. Büyük tasarruf modelleri de mevcuttur. Devletler tasarrufu teşvik etmek için bazı adımlar atmaktadır. Örneğin Türkiye’de su kullanımında belirli bir litreyi geçmeyen vatandaşlar yarı fiyat ile faturalandırılır. Etrafınızda boşa yanan lamba, boşa akan su, veya herhangi bir enerji kaynağı ile boşa çalışan bir şey gördüğünüzde kapatarak müdahale edebilirsiniz. Tasarruf yaparak hem para hem zamandan kar edersiniz. Ayrıca sınırlı imkanlar sunan dünyamızda gelecek nesillerin de aynı imkanlardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Tasarruf üzerine detaylı bilgi edinebileceğiniz bir site önermek isteriz. Uzun araştırmalar üzerine tasarruf üzerine en detaylı bilgi veren https://www.tasarrufvakti.com/ sitesini inceleyiniz.

İsraf Yapanı Engelleyin

Evinizde veya çevrenizde israf yapan birini gördüğünüzde uyarmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kaynağı ne olursa olsun harcanan bir enerji veya israf edilen bir gıdanın ana kaynağı dünyadır. Ve dünyadaki kaynaklar üzerinde yaşayan tüm canlılar içindir. Bilinçli şekilde tasarruf yaparsanız ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimserseniz, çevrenizdeki kişiler de sizden etkilenecektir. Unutmayın ki erdemli davranışlar, bulaşıcı özelliktedir.

Tasarrufun Faydaları

Tasarruf yaparak maddi anlamda büyük bir kazanç elde edebilirsiniz. Küçük görünen miktarların tasarruf ettiğinizde toplam maliyeti büyük oranda düşürdüğünü görebilirsiniz. Ayrıca, neredeyse tamamını ithal ettiğimiz enerji kaynaklarında tasarruf yaparak devletimize de katkıda bulunursunuz. İsrafı engelleyerek, tüketim çılgınlığının önüne geçebilir ve çevreye de daha az zarar verirsiniz.

birevim

Katılım Bankaları Hangileri?

Önceki Yazı

Tapu Nedir, Kaç Çeşidi Vardır?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

3 + 13 =