Bilgi Bankası

TC Kimlik NO İle Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. Kimlik Numarası ile Tapu Sorgulama işlemi artık internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Daha önceki yıllarca tapu sorgulama işlemleri Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde yapılmaktaydı. E-Devlet hayatımıza girdiğinden beri devlet dairesi kapılarında yapılacak birçok iş kolayca internet üzerinden yapılmaya başlandı. TC Kimlik NO ile Tapu Sorgulama işlemi de internet üzerinden yapılabilecek bir işlemdir ve bu işlem için www.turkiye.gov.tr adresini ve diğer resmi siteleri ziyaret etmek yeterlidir.

birevim-tasarruf-reklam

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Sitesinde Sorgulama Yapmak

Tapu Sorgulama işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi olan www.tkgm.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Bu sitede Parsel Sorgulama, Başvuru Sorgulama gibi diğer tapu işlemleri de bulunmaktadır. Ayrıca yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu kısmı için özel oluşturduğu www.webtapu.tkgm.gov.tr sitesinden de tüm tapu işlemleri yapılabilmektedir. Web Tapu’ya giriş yapmak ve sorgulama yapmak için T.C. Kimlik Numarası gereklidir. T.C. Kimlik Numarası ile giriş yaptıktan sonra taşınmazlarınızı görüntüleyebilir, konum bilgisi alabilir, harçlarınızı ödeyebilir, başvurularınızı yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Tapu Sorgulaması Yapmak

E-Devlet ile Tapu Sorgulaması yapılabilmektedir. Devletin sağladığı tüm resmi işlemler gibi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet’te TC Kimlik NO ile tapu sorgulama işlemi yapabilmek için www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmek gerekir. Burada T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin edebilir, sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Tapu Bilgileri Sorgulama, Tapu Taşınmaz Beyan Etme, Tapu Kayıt Belgesi görüntüleme gibi birçok işleme direkt olarak ulaşabilirsiniz.

TAKBİS’e Kayıt Olmak

T.C. Kimlik Numarasıyla tapu sorgulaması işlemini herhangi bir internet sitesi üzerinde yapacak olan kişiler mutlaka TAKBİS’e kayıtlı olmalıdır. TAKBİS, yani Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmayan kişiler TC Kimlik NO ile Tapu Sorgulaması yapamamaktadır. TAKBİS’e direkt olarak www.tgkm.gov.tr sitesi üzerinden kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra hem E-Devlet’te hem de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesinde üzerinize kayıtlı tüm tapuların sorgulamasını yapabilirsiniz.

birevim-sabit-reklam

TOKİ Giresun Projeleri ve Proje Bilgileri

Önceki Yazı

TOKİ Gümüşhane Projeleri ve Proje Bilgileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

9 Comments

 1. Sadece kimlik numarasını ve adını soyadını bildiğimiz birinin tapu bilgilerini sorgulatabilir miyiz?

  1. Merhaba Demet Hanım,
   Bireysel olarak bu şekilde sorgulama yapmak mümkün değildir.

 2. TC kimlik numarası ile bilmediğimiz birinin tapu bilgilerini sorgulayabilir miyiz?

  1. Merhaba Gökhan Bey,
   Bireysel olarak bu işlemi yapmak mümkün değil ancak tapu kadastro müdürlüğüne başvurarak bu işlemi yapabilrisiniz.

 3. Peki başkasına ait bir tapuyu nasıl sorgulayabiliriz?

  1. Merhaba Aysima Hanım,
   Başkasına ait tapu sorgulaması bireysel olarak yapılamamaktadır.

 4. Tapularımızı internetten görebilmek çok iyi oldu, başkasınınkini sorgulatamamakta güzel olmuş güvenlik açısından

 5. Sorgulama ekranında tapularımızın çıktısını alabileceğimiz bir alan oluyor mu?
  Diyelim ki tapuyu kaybettik çıktısı işime yarar mı?

  1. Merhaba Hilal Hanım,
   E-devlet’in hemen hemen her ekranında çıktı alabileceğimiz bir yer bulunmaktadır. Ancak oradan alınan çıktı tapu niteliğinde değildir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code