Bilgi Bankası

TC Kimlik NO İle Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bizlerin her zaman hedefleri ve hayalleri asla bitmez, bunlardan bazıları bizim mecbur olarak sahip olmamız gereken şeylerdir, bazıları ise tamamen zevki ve kişisel tercih ile sahip olmamız gerektiği şeylerdir. Ancak ne olursa olsun bazı noktalar çok önemli oluyor, aldığımız bir şey veya sahip olduğumuz bir şey direkt olarak elimizde kalmıyor bunla tabii ki ilgilenmemiz de gerekiyor. Devlet nezdinde ilgilenirsen çok daha rahat ve tabiri caizse halk arasında kafamız rahat olarak geçen kelime devreye giriyor ve tamamen konfor alanı içerisinde bazı şeylerin sahibi oluyoruz. Bu sahip olmamız gereken şeylerden biri de bir konut, bir arsa veya bir iş yeri olabilir e tabii bunun bir tapusu vardır. O tapunun geçerliliği her şeyden daha önemlidir, neticesinde sahip olmak isteyen kişi yer kaplayacaktır. İşte bu yüzden bizlerin tercih etmesi gereken ise T.C kimlik no ile tapu sorgulama olacaktır.

Tapu Sorgulama işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi olan www.tkgm.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Bu sitede Parsel Sorgulama, Başvuru Sorgulama gibi diğer tapu işlemleri de bulunmaktadır. Ayrıca yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu kısmı için özel oluşturduğu www.webtapu.tkgm.gov.tr sitesinden de tüm tapu işlemleri yapılabilmektedir. Web Tapu’ya giriş yapmak ve sorgulama yapmak için T.C. Kimlik Numarası gereklidir. T.C. Kimlik Numarası ile giriş yaptıktan sonra taşınmazlarınızı görüntüleyebilir, konum bilgisi alabilir, harçlarınızı ödeyebilir, başvurularınızı yapabilirsiniz.

T.C Kimlik İle Tapu Sorgulama Artık Çok Kolay

İşte yukarıda bahsettiğimiz noktaların en önemli ve gerekli olanı ise T.C kimlik no ile tapu sorgulama olayıdır, neticesinde insanlar bir sürü iş çevirebiliyor ve sizden haksız yere para kazanıp kolay yolla tabiri caizse kötülük yaparak para kazanmak istiyorlar. Bu konuda ise devlet sağ olsun bizlerin hakkını korumak için tapu sorgulama T.C kimlik no ile kolaylaştırdı. Üstüne üstlük bizlere sadece kendi T.C kimlik no ile tapu sorgulama hizmetini değil başkasına ait tapu sorgulama fırsatı da veriyor ki en ufak bir noktada bile hakkımız yenmesin. İşte sağ olsun devlet çok hassas bu konuda bizlerin ise yapması gereken bu işlemi öğrenmektir.

Kaç Seçenek ile Bu Sorgulama İşlemi Gerçekleşebiliyor?

T.C ile tapu sorgulama şifresiz, T.C kimlik numarası ile tapu sorgulama kısacası; resmi olan tapu,resmi parsel, resmi pafta ve resmi olan ada sorgulamak için net olarak iki işlem çeşidi bulunmaktadır ve ancak bunlar resmiyet taşır geri kalan yöntemler ise izinsiz olanlardır ve başınıza iş alırsınız. Birincisi ise TKBM üzerinden, diğeri ise çok fazla işlev görevi olan e-Devlet üzerindendir.

Kimlik ile Hızla Harekete Geç

T.C kimlik numarası ile tapu sorgulama hizmeti için ilk olarak e-devlet şifresine kesin olarak ihtiyacınız bulunmaktadır. E-Devlet uygulamasında bulunan TAKBİS sistemine giriş yaparak, (arsa) arazi sorgulama gibi ve buna benzer pek çok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ise adımları size tek tek takip edeceğiniz şekilde anlatacağız;  Öncelikle e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama (bulunan kısmına) girmeniz gerekmektedir. Siteye girişinizi yaptıktan hemen sonra T.C. kimlik no ve kimsenin bilmemesi gereken e-Devlet şifresi ile giriş yapın. İlk adımı güvenle yaptıktan sonra ikinci adımda yazılı olarak karşınıza çıkacak olan ‘Tapu bilgileri sorgulama’ butonuna tıklayarak sorgulama işlemini başlatınız.

Eğer herhangi bir sahip olduğunuz tapu bilgileriniz yoksa ve resmi olarak sahip değilseniz karşınıza çıkan ekranda gözükecektir. Taşınmaz listesi gibi, taşınmaz detay bilgileri gibi, Şerh olayı, beyan etme olayı, rehin problemi, irtifak ayrıntıları ve benzeri bilgileri görüntüleyebilirsiniz.  Eğer yok ise yukarıda belirtmiş olduğumuz (TKBM)  “Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemine geçmişte bulunan ve net olarak karşınıza çıkması gereken Tapu Sicil Müdürlüklerine ait kayıtlarda; T.C Kimlik numaranız ile eşleşen herhangi bir kayıt bulunamamıştır.” uyarısı çıkacaktır.Bu konuda ise net bir biçimde başka bir şekilde bilgi almak istiyorsanız Tapu ve kadastro hizmet hattı Alo 181’i arayabilir ve yardım alabilirsiniz

TAKBİS’e Kayıt Olmak

T.C. Kimlik Numarasıyla tapu sorgulaması işlemini herhangi bir internet sitesi üzerinde yapacak olan kişiler mutlaka TAKBİS’e kayıtlı olmalıdır. TAKBİS, yani Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmayan kişiler TC Kimlik NO ile Tapu Sorgulaması yapamamaktadır. TAKBİS’e direkt olarak www.tgkm.gov.tr sitesi üzerinden kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra hem E-Devlet’te hem de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesinde üzerinize kayıtlı tüm tapuların sorgulamasını yapabilirsiniz.

birevim

İTO Firma Sorgulama Nedir?

Önceki Yazı

BDDK, 29 Tasarruf Finansman Şirketini Tasfiye Ediyor!

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

9 Comments

 1. Sadece kimlik numarasını ve adını soyadını bildiğimiz birinin tapu bilgilerini sorgulatabilir miyiz?

  1. Merhaba Demet Hanım,
   Bireysel olarak bu şekilde sorgulama yapmak mümkün değildir.

 2. TC kimlik numarası ile bilmediğimiz birinin tapu bilgilerini sorgulayabilir miyiz?

  1. Merhaba Gökhan Bey,
   Bireysel olarak bu işlemi yapmak mümkün değil ancak tapu kadastro müdürlüğüne başvurarak bu işlemi yapabilrisiniz.

 3. Peki başkasına ait bir tapuyu nasıl sorgulayabiliriz?

  1. Merhaba Aysima Hanım,
   Başkasına ait tapu sorgulaması bireysel olarak yapılamamaktadır.

 4. Tapularımızı internetten görebilmek çok iyi oldu, başkasınınkini sorgulatamamakta güzel olmuş güvenlik açısından

 5. Sorgulama ekranında tapularımızın çıktısını alabileceğimiz bir alan oluyor mu?
  Diyelim ki tapuyu kaybettik çıktısı işime yarar mı?

  1. Merhaba Hilal Hanım,
   E-devlet’in hemen hemen her ekranında çıktı alabileceğimiz bir yer bulunmaktadır. Ancak oradan alınan çıktı tapu niteliğinde değildir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

4 + 14 =