TOKİ

TOKİ Başvuru Koşulları ve Şartları

TOKİ’nin açılımı Toplu Konut İdare Başkanlığıdır. TOKİ 1984 senesinde devletin başbakanı olan Turgut Özal tarafından verilen bir talimatla kurulmuştur. Lakin o yıllarda devletin mali kaynaklarının yetersiz olmasından dolayı yeterli konut inşa edilememiştir. Ülkemiz içerisinde planlı kentleşme ve konut seferberliğinin oluşturulmasıyla beraber kurum büyük bir atılım gerçekleştirdi. TOKİ sadece konut değil bunun yanında yurt, otel, kütüphane, cami, stadyum ve üniversite gibi yapılarında inşasında hizmet sağlamaktadır. 12 Şubat 2021 tarihine kadar 81 ilde toplam 524.698 konut sahiplerine teslim edilmiştir.

TOKİ Başvuru 2022

2022 tarihi ile beraber ülkemiz içerisinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde konutlar inşa edilecektir. 50 bin sosyal konut projesi için 6 Mart ile 19 Nisan tarihleri arasında başvurular gerçekleştirildi. İstanbul’da talep toplanan 5 proje içerisindeki 6 bin 300 konut için kura çekimlerinin haziran ayı sonu ve temmuz ayının başlarında yapılması beklenmektedir. Ankara’da bulunan 3.661 konut için ise 10 ile 11 Haziran tarihlerinde kura düzenlenmesi beklenmektedir. Bunların yanı sıra Konya’da bulunan 1353 konut için ise 11 Mayıs günü kura düzenlenmiştir. Bursa kentinde 46.137 vatandaşımızın başvurduğu konut kuralarının 9 Ağustos’ta, 12.660 vatandaşın başvurduğu Kocaeli Gebze Projesinde ise kuraların 8 Ağustos’ta ve 12.643 başvurunun yapıldığı Erzurum şehrinde konut kuralarının 30 Temmuz’da gerçekleşmesi beklenmektedir.

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ tarafından gerçekleştirilecek olan projelere başvuru yapabilmek için;

T.C vatandaşı olmak, Projenin hayata geçirileceği il/ilçe sınırlarında 1 yıldan az olmamak şartı ile ikamet etmek ya da projenin olduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Yakınları, Gaziler ile dul ve yetimler kategorisinden başvuru gerçekleştireceklerin en az 3 yıldır ikamet ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması şarttır.) Detaylar için; https://www.toki.gov.tr/basvuru-sartlari

Daha önceden Toplu Konut İdaresinden konut sayın olmamış ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olmalıdır.

Kendine, eşine ya da velayeti altında bulunan çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir kısmının ya da müstakil bir konutun (tarla, bağ, bahçe, işyeri ve köy evi hariç) olmaması, (Şehir Yakınları, Gaziler ile Dul ve Yetimleri kategorisi içerisinde bulunanlar hariç)

Başvuruyu gerçekleştireceği tarih itibari ile 25 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Ev içerisinde yaşamakta olanların aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması (Başvuru yapacak kişinin, eşinin ve velayeti altında bulunan çocuklarının gıda, yol gibi her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olmalıdır.) (İstanbul kentinde gelir koşulu 4.800 TL olarak belirlenmiştir.)

Bir hane içerisinde yaşamakta olan kişilerin sadece bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

TOKİ Konut Projeleri

5 Mart 2019 tarihinde düzenlenen TOKİ tanıtım töreninde 50 bin adet yeni sosyal konut projesinin gerçekleştirileceği duyuruldu. Yapılacak konutların yatay mimari anlayışıyla 2+1, 3+1 şeklinde inşa edileceği belirtildi. Bu yeni inşa edilecek konutların illere göre dağılımı ise şu şekildedir; İstanbul 6.300 konut, Ankara 3.661 konut ve Konya 1353 konut gibi inşa edileceği düşünülmektedir.

TOKİ Taksit Sorgulama

Başvurmuş olduğunuz herhangi bir TOKİ projesinden gayrimenkul sahibi olduysanız eğer bunların güncel borç bilgisini ve taksit ödemelerini e-Devlet üzerinden rahat bir şekilde takip edebilirsiniz. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Hizmet” listesinde TOKİ seçeneğini bulmanız gerekmektedir. Daha sonra buradan “Taksit ödeme planı sorgulama” ekranını seçerek sözleşme listesi tablosuna bakabilirsiniz. Genel olarak TOKİ borç sorgulama ekranında projenin adını, sözleşme tarihi, sözleşme tutarını, toplam taksit sayısını ve ödemiş olduğunu taksilerin toplamını görmenize yardımcı olmaktadır.

birevim

Tapu Nedir, Kaç Çeşidi Vardır?

Önceki Yazı

2022 Mutfak Dolabı Modelleri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

two × 5 =