Güncel Haberler

Tüketici Tasarruf Endeksi Dibe Vurdu!

Tasarruf ve yatırım, paranızı yönetmek için en önemli iki şeydir.  Ancak aynı şey değildir. Her ikiside rahat bir finansal gelecek elde etmenize yardımcı olabilirken, tüketici olarak ne zaman yatırım yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.  Tasarruf daha düşük getiri elde etmenizi sağlarken neredeyse hiç risk oluşturmaz.  Oysa yatırım daha yüksek bir getiri getirir ve ancak buna rağmen kayıp riskini artırır.

birevim faizsiz ev

Para biriktirmeyi seçtiniz ve tasarruf yapan birisiniz değil mi?  Çok iyi ancak şuan dünyanın içinde bulunduğu Pandemi’nin sizi etkilememesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz?  Tasarruf gelecekte ihtiyacınız olduğunda gerekli miktarın elinizde olması demektir.

Şimdi mevcut korona virüs salgını sebebi ile başlıktada vurguladığımız şekilde tüketici tasarruf endeksi dibe vurdu.

Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değerlendiriliyor. Araştırmayı yapan Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tüketici güven endeksinin 100’den aşağı kaldığını gösterdi.  Peki,  bu ne demektir.  Tüketici güven endeksinde çıkan sonuçlar 100’den büyük ise tüketici güven duyuyor anlamına geliyor.  Ancak 100’den küçük ise tüketici güveninde maalesef bir azalmayı işaret ediyor.

12 aylık dönemde gelecek için konuşuyoruz, hane halkının maddi durum beklentisi endeksi Şubat ve Mart verileri aşağıdaki şekildedir.

 • Şubat ayında 76.8 düzeyindeyken,
 • Mart ayında yüzde 2.3 artarak 78.6’ya çıktı.

12 aylık döneme ilişkin yine gelecek için konuşuyoruz, genel ekonomik durum beklentisi endeksi Şubat  ve Mart Verileri aşağıdaki şekildedir.

 • Şubat ayındaki 75.9’dan,
 • Mart ayında yüzde 0.5 azalarak 75.6’ya geriledi.

12 aylık döneme ilişkin yine gelecek için, işsiz sayısı beklentisi endeksi Şubat  ve Mart verileri  aşağıdaki şekildedir.

 • Şubat ayındaki 53.8 düzeyinden,
 • Mart ayında yüzde 7.2 artarak 57.6’ya çıktı.

12 aylık döneme ilişkin gelecek için tasarruf etme ihtimali endeksi Şubat ve Mart ayları için aşağıdaki şekildedir.

 • Şubat  ayında 22.5 düzeyindeyken,
 • Mart ayında % 5.8 azaldı ve 21.2 düzeyine düştü.

Ölçüm bizlere (aylık tüketici eğilim anketi) tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile, gelecek dönem için;

 • beklentileri,
 • harcama,
 • tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

Eğilime ait endekslerden,tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu gösteriyor.

birevim

GYODER’den Salgına Karşı Tedbir Alınması İçin Sektöre Çağrı  

Önceki Yazı

Garanti BBVA’dan Ekonomi Destek Paketi

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × four =