Kredi Haberleri

Türkiye Bankalar Birliği’nden Çek Ödeme Destek Kredisi

Yüzyılda bir başımıza gelebilecek felaket olan bu pandemi salgın rekor düzeyde borçlarla dolu bir dünya ekonomisini beraberinde getiriyor.  Korona virüs, 12 yıl önce küresel finansal krizin arifesinde olduğundan çok farklı zayıflıklara sahip bir dünya ekonomisinde finansal bulaşma tehdidinde bulunmakla tehdit ediyor. Anahtar şekillerde dünya, son büyük krizin vurulduğu zamanki borç kadar derindedir.

birevim faizsiz ev

Issız havaalanlarının, boş trenlerin ve az yer kaplayan restoranların ütopya gerçekliği zaten ekonomik faaliyetlere zarar veriyor. Pandemi ne kadar uzun sürerse, keskin düşüşün 2008’de tıpkı yüksek faiz ipoteklerde olduğu gibi bir temerrüt zincirine başlayan zombi şirketleri ile finansal bir krize dönüşme riski artar.

Geçen yüzyıl boyunca, durgunluklara neredeyse her zaman yüksek faiz oranlarının sürdürülebilir bir dönemi başlamıştır. Hiçbir zaman virüs: Dünya ekonomisine etkileyen bu tür sıkıntıların hasarı tipik olarak üç aydan fazla sürmedi. Şimdi bu yüzyılda bir salgın, rekor düzeyde borçlarla dolu bir dünya ekonomisine çarpıyor.

Dünyadaki merkez bankaları, nakit krizinin 2008’de olduğu gibi finansal bir kriz yaşayabileceği ihtimalini uyandırıyor. Tüm bu yaşanan gelişmeleri takip eden Türkiye Bankalar Birliği’nden sevindirici bir haber geldi. Türkiye Bankalar Birliği çek ödeme destek kredisi ile piyasaları biraz rahatladı.

Türkiye Bankalar Birliği ÇEK Ödeme Destek Kredisi Avantajları Nelerdir?

  • 3 ay anapara ve faiz ödemesiz,
  • Toplam 12 ay vadeli
  • Yıllık 9,5 faizli

Destek paketlerinden ikincisi olarak açıklanan bu destek paketi olarak Ekonomik İstikrar Kalkanı kredi desteği başlatıldı. Yıllık ciro tutarına göre 1 ile 10 milyon lira arasında çek ödeme destek kredisi verecek Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre ayrıca yıllık ciroya göre de 5 ile 50 milyon lira arasında kredi verilecek. KOBİ’ler, kurumsal ve ticari müşteriler yararlanabilecek.

Türkiye Bankalar Birliği ÇEK Ödeme Destek Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

ÇEK ödeme destek kredisi için gerekli şartlardan biri, 2020 Şubat sonu itibariyle kayıtlı çalışan sayısınızda değişiklik olmaması gerekiyor.  Kredi başvuruları 30 Mart’ta başladı. Her iki kredi paketi için de sektör farkı olmadan salgından etkilenenler başvurabilecektir.

birevim

Hazine ve Maliye Bakanlığından İşe Devam Desteği

Önceki Yazı

GYODER’den Salgına Karşı Tedbir Alınması İçin Sektöre Çağrı  

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × two =