Güncel Haberler

Türkiye, Yatırımlık Konutta İspanya ve Yunanistan’ı Solladı

Türkiye, İngiltere’nin üç katı ve Fransa’dan %25 daha büyük bir ülkedir.  Yaklaşık 7.000 kilometrelik Akdeniz, Ege, Karadeniz sahili ile Avrupa ve Asya arasında yer alan ülkemiz eşsiz bir kültüre sahiptir. Medeniyetlerin beşiği olduğunu Göbekli Tepe buluntusundan sonra bir kez daha kanıtladı.

Yatırımlık konut sahibi olmak isteyen yabancıların da gözü ülkemizde özelikle çıkan yeni yasalar ile yabancıların mülk edinmelerine olanak sağlayan hükümetimiz ev sahibi olmayı yabancılar için kolaylaştırdı.

Bu çıkan yeni yasalar ile birlikte konut satışlarında İspanya ve Yunanistan’ı solladık.

Dünya Genelinde Saygın Remote Ventures Verileri Ne Diyor?

Dünya genelinde yetkinliğe ve saygınlığa sahip Remote Ventures tarafından hazırlanan “yabancılar için en iyi 25 emlak piyasası” çalışması, Türkiye’nin küresel gayrimenkul yatırım piyasasında İspanya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerden daha iyi performansa sahip olduğunu gösterdi. Turizm sektöründeki büyüme oranları, yaşam maliyeti, gelir vergisi gibi veriler dikkate alınarak yapılan çalışma şaşırttı. Satış endeksi en yüksek 25 ülke arasında Türkiye 14. sırada yer alıyor. 2013 yılından bu yana Türkiye’de yabancılara gayrimenkul satışı keskin bir artış göstererek, gelirleri 6 milyar doları aştı. Geçen yıl yabancı vatandaşlara 45 bin 483 konut satıldı.

Remote Ventures’ın kurucu ortağı ve üst düzey yöneticisi Matthew Campbell, Türkiye’nin şu anda uluslararası emlak yatırımcılarına muazzam fırsatlar sunduğunu söyledi. Türkiye’nin dünya standartlarında şehirleri, güzel ve temiz plajları, uygun vizeleri ve oturma izni sistemleri, zengin kültürü, istikrarlı turizmi vb. Olduğuna dikkat çekti.

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, İspanya ve Portekiz’de bir yabancının 400.000 avroya mülk satın alabileceğini ve Türkiye’de bu rakamın 120.000 avro olacağını söyledi. Türkiye’nin emlak yatırımı açısından çekici, karlı ve gelecek vaat eden bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Yabancılar için en popüler bölgeler Antalya ve İstanbul’dur ve her yıl Antalya ve özellikle Alanya’da gayrimenkul giderek daha fazla popülerlik kazanmaktadır.

Türkler En Çok Nereden Konut Alıyor?

Yabancılar konut yatırımı konusunda ülkemizi cazip bulurken, biz Türkler en çok nereden konut satın alıyoruz?  Tahmin etmek çok kolay değil. Biz söyleyelim Karadağ’dır.

Nedenlerini anlayabilmek adına, konu hakkında Türk şirketi Mirnadom’un Üst Yöneticisi (CEO) Serkan Şahin’ini yorumlarına göz atalım.  En önemli özelliği olarak büyüme hızı ve konut fiyatlarının yatırım için düşük olması gösteriliyor.

50.000 bin € bir konut sahibi olabilirsiniz.  3-4 yıl içinde AB üyeliğine gireceği düşünülen ülkenin, geçen yıl turist sayısının en fazla arttığı ülke olduğu vurgulandı.  Türkiye ise ikinci sırada yer alıyor.

Sn. Şahin ayrıca “ABD’li şirketin endeksinde ikinci sırada bulunuyor. biz Türklerin yurt dışında en çok konut aldığı ülkeler arasında Karadağ bulunuyor. Ve işi bilen bir uzman olarak kendisinin yorumu Türklerin yurt dışında doğru yatırım yapmış olduğunu daha iyi görebiliyoruz.” diye konuştu.

 

birevim

Toki’nin %20 İndirim Kampanyasına Kaç Kişi Başvurdu?

Önceki Yazı

Kovid-19 Sonrası Yazlık Villalara İlgi Arttı

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

two × two =