Dekorasyon

Türkiye’nin En İyi 5 Türk Mimarı

İşte eşi benzeri görülmeyen projelere imza atarak ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da adını duyuran Türkiye’nin en iyi 5 Türk mimarı unvanına layık isimler…

Mimar Kemaleddin:

Mimar Kemaleddin 1870 yılında İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. Mimarlık denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan bu mimarımız. 20. Yüzyılda TBMM binası gibi birçok önemli eserin yapımına katkıda bulunmuştur. Birçok proje ve akımın öncüsü olan mimar Kemaleddin’in resmi 20 Türk Lirasının arkasında da yer almaktadır. Yaptığı bazı eserleri; Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara Palas, Tayyare Apartmanı, Filibe Gar Binası ve Küçük Tiyatrodur.

Vedat Tek:

Mimar Vedat Tek 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. Bu mimarımız da birçok değerli mimarın yetişmesinde katkıda bulunmuştur. Mimar Kemaleddin’e Mimarlık akımında öncülük etmiştir. Bununla birlikte birçok önemli eser yapmış ve birçok önemli eserin yapımına da katkı sağlamıştır. İşte bu eserler; Büyük postane, Ankara Palas, Cumhuriyet Müzesi, İzmit saat kulesi, Kastamonu valiliği, tayyare şehitleri anıtı ve Esen köy İstasyon camiidir.

Emre Arolat:

Hem bir mimar hem de bir akademisyen olan Emre Arolat 1963 yılında Ankara’da doğmuştur. Günümüzde de birçok modern ve gösterişli yapıların tasarımını yapmıştır aynı zamanda bu mimarımız Architekts’in hisse ortaklarından biridir. Gelişebilir ve yenilenebilir yapılara imzasını atan mimarımız bilinen en iyi mimarlar arasında yer almakla birlikte birçok üniversitede ve mimarlık öğrencilerine seminerler düzenlemiş bu tür organizasyonlara katkıda bulunmuştur. Yaptığı bazı mimari yapıları ise; Hotel Ruffles İstanbul, Dalaman havalimanı ve dalaman airport, Le Meridine Hotel etiler.

Emin Halid Onat:

Hem İstanbul Teknik Üniversitesinin eski Rektörü hem de bir mimar olan Emin Onat 20 Aralık 1908 yılında İstanbul’da doğmuştur. Emin Onat Mimar Kemaleddin ile birlikte TBMM binasının yapımında çalışmıştır. Bilinen en önemli yapısı ise Ulu önder Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’dir.

Sedefkâr Mehmet Ağa:

Doğum tarihi bilinmeyen bu mimarımız 1617 yılında İstanbul’da ölmüştür. Mimar Sinan’ın öğrencilerinden biri olan Sedefkâr Mehmet Ağa, Sultanahmet camisinin mimarıdır. Belli bir dönem Kanuni Sultan Süleyman’ın kabrinde Bekçilik yapmış bu sayede mühendislik derslerini yakın takip etme fırsatı olmuştur. Bir diğer eseri ise 3. Mehmet’in Türbesidir.

birevim

Aylık 500 TL Taksitle Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Önceki Yazı

Ankara Metro Durakları

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

seventeen − 12 =