Bilgi Bankası

Ümraniye Metro Durakları

Nüfusunun yüksek olması her büyükşehirde olduğunu gibi İstanbul ‘da da büyük sorunlar ve ardından ihtiyaç duyulan çözümlere neden olur. Özellikle trafik sorununa çözüm için yer altı raylı sistem ile metro hatları sayesinde büyük ölçüde trafikte rahatlamalar meydana gelmiştir. İstanbul ‘ da toplamda 7 ayrı metro hattı bulunmaktadır. Bunlardan en son açılanı Ümraniye Metro hattıdır. Toplamda 7 adet metro hattının 2 tanesi Anadolu yakasında, 5 tanesi Avrupa yakasında bulunur. Bu metro hatları Yenikapı- Atatürk Havalimanı hattı, Yenikapı- Kirazlı metro hattı, Yenikapı-Hacıosman hattı, Kirazlı Olimpiyat-Başakşehir hattı, Kadıköy- Taşvantepe hattı, Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ve Levent Boğaziçi Ü/ Hisarüstü Metro hattı şeklindedir. Kartal Metro durakları ise Kadıköy-Tavşantepemetro hattı kapsamında bulunur.  Ümraniye Metro hattı Üsküdar ile Çekmeköy arasında hizmet vermektedir.  Hat uzunluğu 20 kilometre, araç sayısı 126, toplam sefer süresi 32 dakika, Günlük sefer sayısı 334, Sefer sıklığı 5 dakikada birdir. Ümraniye metro durakları sefer sayısı olarak günlük ihtiyaca uygun olarak belirlenmiştir.

Ümraniye Metro Hattı

Ümraniye Metro hattı M5Üsküdar-Çekmeköy hattı içerisinde yer almaktadır. İstanbul Anadolu yakasının son yapılan metro hattıdır. Üsküdar’dan başlayarak Ümraniye merkezinden Çekmeköy meydanına kadar devam eden hat aynı zamanda Anadolu yakasının ikinci metro hattıdır.  Hat iki ayrı etap halinde tamamlanmıştır. 1 etap Yamanevler- Üsküdar arası 15 Aralık 2017 de hizmete girmiştir. 2 Etap Yamanevler Çekmeköy 21 Ekim 2018 yılında tamamlanmış ve hizmete başlamıştır. İlk etapta Bu hattın bir özelliği de sürücüsüz araçlar ile seferlerin yapılmasıdır. Güzergahındaki nüfus yoğunluğu sebebi ile bu hattın yolcu kapasitesi oldukça yüksektir. Gelecek yıllarda bu hattın Sultanbeyli ve Kurtköy’ e uzatılarak daha fazla insana ulaşılması planlanmaktadır.

Ümraniye Metro Saatleri

Ümraniye metro saatleri duraklarda biraz bekleyerek ilerlemektedir. Bu beklemenin süreleri, metronun çalışma zamanlarına göre değişmektedir.  Metro seferleri haftaiçi 3 dakikada birken, haftasonları 7 dakikada bir olmaktadır.

Ümraniye Metro Haritası

Ümraniye Metro haritası ise Ümraniye metro durakları, Yamanevler, Fıstıkağacı Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Üsküdar,  Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı Çekmeköy-Sancaktepe şeklindedir. Bu istasyonlar dışında Üsküdar istasyonundan Marmaray’a Altunizade İstasyonundan metrobüse aktarma yapılmaktadır. Böylelikle İstanbul Anadolu yakasından Avrupa yakasında 2 farklı türden araç ile gidiş sağlanmaktadır. Üsküdar ‘da ise vapur ve motor iskelelerine ulaşılır.

 

birevim

BİRTEP – Birlikte Tasarruf ve Ticaret Ekonomisi Platformu

Önceki Yazı

Vakıf Katılım Bankası

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

one × five =