Emlak & Konut

11 soruda gayrimenkul değerleme hakkında her şey!

Gayrimenkul değerleme olayı sene  2000’le  birlikte hayatımıza girmiş oldu. Gayrimenkul değerleme, özellikle konut kredileri ile tercih edilen ve alım-satımlarında önemli bir unsur olması nedeniyle her geçen süre zarfında çok fazla şekilde  telaffuz edilir oldu. Bu alanda işlem gören  gayrimenkul değerleme uzmanlığı kısmı da, bu tercih ile  beraber hem günümüzde hem ise gelecekte net bir biçimde gelişme gösterecektir. Tabii bu konu hakkında 11 soruda gayrimenkul değerleme çok önemli olacaktır.

birevim faizsiz ev

1)Gayrimenkul değerleme nedir?

Gayrimenkul değerleme, bir konutun emlak değerinin tespit edilmesini içeren işlemler tamamıdır. Bu sebeple etik kurallar ve nesnel ölçütlere göre gerçekleşen ve bir gayrimenkulün değerini belirten  bu işleme gayrimenkul değerleme deniyor. Daha basit bir dille , bahsi geçen gayrimenkulün gerçek değerinin ortaya çıkarılmasında net olarak role sahiptir. Genelde konut kredisinde ortaya çıkar.

2) Gayrimenkul değerleme uzmanlığı nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı, yukarıda bahsettiğimiz konuyla alakalı olan ve serbest piyasa uzmanlığı yapmış olan yetkili kişilerden. Sizin en doğru tercihinizi yapmanızı sağlayan yönlendiriciniz denebilir.

3) Gayrimenkul değerleme lisansı nasıl alınır?

Gayrimenkul değerleme lisansı,4 senelik üniversite mezunu olunca alınabiliyor. Üstelik bölümünüz ne olursa olsun.

4) Nasıl gayrimenkul değerleme uzmanı olunur?

Bu konuda ikamet ettiğiniz bölgede bulunabilecek veya oraya yakın olabilecek kurslar ile olabilir. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı kursu programlarına kayıt olmak , uzman ve uzman yardımcısı olanlar içinse,  aday olan kişileri sınava hazırlamakta faydalı oluyor.

5) Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavı, bu konuda aktif olarak çalışmak ve görev yapmak isteyenler için sistemin en iyileri tarafından hazırlanmış sınavdır.

6) Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı yapılacak?

Gayrimenkul değerleme sınavı genelde tarihi belli olan bir sınavdı 2020 yılında 11-12 Temmuz tarihlerinde yapıldı, ancak dünyayı etkisi altına alan Korona-virüs bu programa da yansıdı ve maalesef tarihleri yaza doğru uygun görmektedirler.(SPK’ya ait olan siteye) bakıp takip edebilirsiniz.

7) Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz sınavı kazanmış olan ve mesleğe atılımından sonra 3 sene tecrübe edinmiş olan kişiye bu unvan uygun görülür.

8) Gayrimenkul değerleme şirketleri listesine nasıl ulaşılır?

Gayrimenkul değerleme şirketlerine net bir biçimde ulaşmak için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) web sitesine giriş yaptıktan sonra ulaşabilirsiniz.

9) Gayrimenkul değerleme raporu nedir?

Bu konuda 3 yöntem var, Bunlar sırası ile emsal karşılaştırma, maliyet belirleme ve gelir indirgeme olarak biliniyor.

10) 2020 yılı için  gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi ne kadardır?

Konutlar için 659 TL – 2.855 TL, arsa ve tarım alanları dâhilinde 719 TL – 1.786 TL, AVM, hastane gibi yerler için 1.316 TL – 6.387 TL, yalılar ve eski eser niteliğindeki bulunanlar için 3.490 TL, enerji ve akaryakıt tesisleri için 4.258 TL, üretim, depolama, gibi olan nitelikli yapılar için 723 TL – 5.589 TL oldu.

11) Değerleme uzmanları tarafından incelenen gayrimenkullerin türleri hangileri?

Bu değerleme tam olarak 5’e ayrılmaktadır.

Özel amaçlı Gayrimenkul, Ticari gayrimenkul, konut, tarımsal gayrimenkul ve endüstriyel gayrimenkuldür.

birevim

Değer Tasarruf Nedir?

Önceki Yazı

2021 Mart ayı kira artış oranı ne kadar?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

2 × three =